Plovdiv’in Gezilecek Yerleri – Filibe’de nereye gidilir?

Plovdiv’in gezilecek yerleri, harika bir şekilde konumlanmıştır ve gezmesi keyifli bir şehir karşımıza çıkar. Plovdiv, yani Filibe’de nereye gidilir, nerede, ne yapılır öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hadi şimdi hep birlikte Plovdiv’i keşfedelim. Bu kadar yakın ve bu kadar güzel bir şehri neden daha önce görmediğinize anlam veremeyecek, pişmanlık hissedeceksiniz. İşte Plovdiv’in gezilecek yerleri

Plovdiv, Plovdiv gezilecek yerler, Plovdiv'in gezilecek yerleri, Plovdiv'de nereye gidilir, Filibe gezi önerileri, Filibe^de görülecek yerler, Plovdiv'de görülmesi gereken yerler, Bulgaristan gezisi, Bulgaristan gezi rotası, Plovdiv turu
Plovdiv, Plovdiv gezilecek yerler, Plovdiv’in gezilecek yerleri, Plovdiv’de nereye gidilir, Filibe gezi önerileri, Filibe^de görülecek yerler, Plovdiv’de görülmesi gereken yerler, Bulgaristan gezisi, Bulgaristan gezi rotası, Plovdiv turu

1 – Şehir Merkezi Meydanı

Yani şehrin tam da göbeği kabul edilen Central Square, tarihi kalıntılar ve çeşitli dükkânlar ile çevrelenmiş, geziye başlamak için harika bir noktadır. Plovdiv’de gezilecek yerlerin başında da bu meydan gelir. Üstelik buradaki antik kalıntıları seyretmek de keyifli olabilir.

2 – Ivan Vazov Caddesi

Meydandan doğuya doğru ilerlediğinizde Ivan Vazov Caddesi ile karşılaşacaksınız. Büyük ağaçlar ve güzel evler ile süslü olan bu cadde boyunca yürümek de keyifli bir aktivite olabilir. Üstelik cadde, tren yolu ve otogara çıkıyor.

3 – Tsar Simeon’s Parkı

Plovdiv’in gezilecek yerleri denildiğinde, şehrin en büyük parkı olan Tsar Simeon’s parkını unutmak mümkün değil. Hem en büyük parkı, hem de en güzel… Filibe’de nereye gidilir sorusunun cevabı, özellikle de yaz aylarında kesinlikle Tsar Simeon’s parkı olacaktır.

4 – Knyaz Aleksander I Caddesi

Burası tam anlamı ile İstiklal caddesini andıran, trafiğe kapalı ve gezmesi keyifli bir cadde… Meydandan başlayarak Roma Stadyumuna kadar uzanan caddede dolaşabilir, alışveriş yapabilir ve bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Plovdiv’in gezilecek yerlerinden biri de bu cadde olacaktır.

5 – Saat Kulesi

Nayden Gerov caddesinden yukarıya çıkan merdivenler ile ulaşacağınız Plovdiv Saat Kulesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminin önemli bir kalıntısıdır. Üstelik burada karşılaşacağınız şehir manzarası bir harika… Kesinlikle görülmesi gereken bir yer… Plovdiv’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda geldiği kesin.

6 – Cuma Camii

Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalmış olan Cuma Camii, şehirdeki Müslüman nüfusun da en önemli değeri. Hüdavendigar Camii olarak da bilinen yapı, I. Murat zamanında inşa edilmiştir. Caminin hemen altında yer alan Türk kafesinde zaman geçirebilir, camiyi ziyaret edebilir, güzel zaman geçirebilirsiniz.

7 – Eski Şehir

Tarihi sevenler için Plovdiv’in en göz alıcı yeri burası olacaktır. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan muhteşem yapılar, gayet güzel bir şekilde restore edilmiş ve bu gün muhteşem bir mahalle ortaya çıkmış adeta. Araç girişinin mümkün olmadığı bölgenin sokaklarında dolaşmak ise büyük bir keyif… Plovdiv’in gezilecek yerleri arasında oldukça önem taşıyan Eski Şehri kesinlikle görmelisiniz.

Plovdiv, hem yakın bir gezi rotası, hem de keyifli bir seyahat gerçekleştirebileceğiniz adreslerden biri. Hem tarihsel olarak bir yakınlık hissedeceksiniz, hem de kültürel farklılıklar ile tanışacaksınız. Sadece 2 gün bile şehri keşfetmek için yeterli olabilir. Daha fazla seyahat yazısı için ise sizi Yaşam ve Seyahat köşemize alalım. Hatta unutmadan Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya’dan ne alınır ve Sofya alışveriş önerileri nelerdir sorularının cevaplarını da linklere tıklayarak öğrenebilirsiniz.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir