Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları

Soğuk suyla duş almak çok soğuk ve gereksiz bir düşünce gibi mi geldi? Durun bir dakika, soğuk suyla duşa almak sandığınız gibi korkunç değil. Çünkü soğuk suyla duş almanın faydalı olduğunu söyleyen kişiler, sırf soğuk suyla duş almayı kastetmiyorlar aslında. Şöyle ki, öncelikle sıcak suyla duşunuzu alacak, kirlerinizden arınıp kaslarınızı gevşetecek ve cildinizdeki gözenekleri de açacaksınız ki derin bir temizlik olsun. Sonrasında ise durulanırken suyunuzu yavaş yavaş ılığa getirecek, sonra da yavaş yavaş soğutacaksınız. Böylece son durulanmanızı soğuk suyla yapacak, temizlenen gözeneklerinizin kapanmasını sağlayacaksınız. Üstelik bu soğuk duşun size sandığınızdan çok daha fazla olumlu getirisi olacak. İşte şimdi soğuk suyla duş almanın faydalarından söz edeceğiz.

Soğuk suyla duş almak, Soğuk suyla duş almak faydalı mı, Soğuk suyla duş almanın faydaları, Soğuk duş almak, Soğuk suyla banyo yapmak, Soğuk suyla duş almanın yararları, Soğuk suyla duş almanın zararları, Soğuk suyla yıkanmak
Soğuk suyla duş almak, Soğuk suyla duş almak faydalı mı, Soğuk suyla duş almanın faydaları, Soğuk duş almak, Soğuk suyla banyo yapmak, Soğuk suyla duş almanın yararları, Soğuk suyla duş almanın zararları, Soğuk suyla yıkanmak

Soğuk Suyla Duş Almanın İnanılmaz Faydaları

Soğuk suyla duş almanın faydası mı olur demeyin. Öncelikle sıralayacağımız bu faydalara bir göz atın. Hatta bir kez deneyin, siz de farklılığı hissedeceksiniz. İşte hissedeceğiniz etkiler…

 • Kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.
 • Canlanmanızı, daha uyanık olmanızı sağlayacak, yani üzerinizdeki uyuşukluğu atmanızı sağlayacaktır.
 • Sabahları soğuk suyla duş almak, günü daha verimli geçirmeniz anlamına gelir.
 • Soğuk su ile duş almak, psikolojinize de iyi gelecektir. Kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız ve üzerinizdeki olumsuz düşünme eğilimini soğuk su ile birlikte def edersiniz.
 • Soğuk su, beynimizin depresyon ile savaşmasını sağlayan norepinefrin hormonunun üretimini artırmaktadır. Bu durumda yine soğuk suyla duş almanın faydalarından biridir. Depresyonda engelleyici olur.
 • Sıcak su, saç derisinin pH dengesini bozar ve saç derisinde pullanma yapar. Bunun önüne geçmek ise soğuk suyla duş almaktan geçiyor.
 • Soğuk suyla duş almanın faydalarından bir diğer ise saçlarımızın daha canlı, daha sağlıklı ve ışıl ışıl görünmesini sağlamasıdır.
 • Soğuk su, dolaşım sistemimizdeki toksinlerin atılmasını destekler. Ayrıca gözeneklerimizde biriken toksinlerin de atılmasında etkilidir. Bu durumda ise kilo vermeyi desteklediği görülmüştür.
 • Özellikle erkeklerde soğuk suyla duş almak sperm sayısı ile ilişkili olduğu için çok önemlidir. Olası bir sperm sayısında azalma, soğuk suyla duş alma sayesinde önlenebilir.
 • Soğuk suyla duş almanın faydaları öyle birkaç tane değil. Dahası da var. Hücrelerimize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan soğuk suyla duş, konsantrasyonumuzu da artırır.
 • Soğuk suyla duş almak, kış aylarında zor gibi görünebilir. Ancak kış aylarında oldukça önemli bir faydası var. Vücut direncini artırması sebebi ile virüslerden kaynanlanan enfeksiyonlara karşı da direnç sağlar. Bu durumda soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları yaşama riskiniz azalmış olur.

Soğuk suyla duş almak işte böyle önemli etkiler gösteriyor. Sağlıklı yaşam, sağlam bir bünye, daha sakin ve huzurlu bir hayat ve daha az stres için pek çok yöntemi deniyoruz. Doğru ya da yanlış pek çok uygulama tercih edilebilir. Ancak soğuk suyla duş almayı da denemelisiniz. Kısa bir süre sonra net etkilerini görecek, hissedecek ve bu uygulamayı devam ettirmeye karar vereceksiniz. Soğuk suyla duş almanın faydalarını görmek için siz de bir denemelisiniz. Sağlığa dair daha fazla ilginç bilgi için ise sizi Sağlık ve Güzellik köşemize alalım. Ayrıca unutmadan soğuk suyla duş alma uygulamasına bir de sabahları aç karna 4 bardak su içmeyi eklediğinizde, hayatınıza değer katmış olacaksınız.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir