1Q84 neden okunmalı?

Hem hikâyesi, hem kalınlığı hem de arka kapak sözü ile çokça ses getiren bir kitap 1Q84. Öncelikle 1Q84’ün tanımını yaparak sizi tanıştıralım bu eserle. Japonca’da 9 rakamı Kyu’dur. Yani “Ku” şeklinde okunur. Ayrıca Q, Question kelimesine bir göndermedir. Yani soruları ifade eder. Bir de George Orwell’in 1984 adlı eserine atıfta bulunulur.

Hepsi tamam. Peki, 1Q84 neden okunmalı? İşte cevaplar…

herseye-cevap-haruki-murakami-1q84-kitap-yorumu-2016

1 – 1Q84, pek çoğumuzun bildiği üzere, ünlü Uzak Doğulu yazar Haruki Murakami ’nin en unutulmaz eserlerinden biri. Bu akılda kalıcılığının bir sebebi de tuğla gibi kalın bir kitap oluşu olabilir. Elde, çantada taşımak çok kolay değil. Ya Kindle ve benzeri bir okuma aracı ile okuyacaksınız ya da yanınızda taşımadan sadece evde okuyacaksınız. Biraz zahmetli bir kitap gibi görünüyor değil mi? İşte tüm bunlara karşın deli gibi okunuyor bu kitap. Dünyanın en ünlülerinden biri diyebiliriz. Sanırım 1Q84’ü okumanız için geçerli olabilecek ilk maddeyi de paylaşmış olduk. Bu kadar insan bayıla bayıla okuyorsa bu kitabı, vardır herhâlde bir bildikleri.

2 – 1984 bilindiği üzere George Orwell yılıdır. George Orwell’in 1984 isimli eseri de dünya çapında ünlenmiş önemli klasiklerden biri olarak bilinir ve halen en çok okunanlardan biridir. Günümüze “Big Brother” ve “Düşünce Polisi” gibi kavramları kazandırmış olan eser politik özellikler taşıyan bir roman olsa da, 1Q84’ün de sıkça atıfta bulunduğu bir romandır. Bu sebeple 1984’ü okumuş olanlar 1Q84’ü de okumak isteyeceklerdir. Hatta önce 1984’ü okumanız daha iyi olabilir. Okumadıysanız da okuyunuz efendim!3 – Gelelim kitabımızın konusuna… 1Q84’ü okumanız için geçerli olabilecek sebeplerden birisi de kitabın konusudur. Merak uyandıran bir hikâye ile karşı karşıyayız. İnsan okurken sık sık “Peki, ya sonra?” diye soruyor. Bilim kurgu yorumunun yapıldığını duysak da bu kitap bir bilim kurgu değil. Sonuçta okurken bir Insterstellar hissiyatı duymayacaksınız. Fantastik desen, Yüzüklerin Efendisi ya da ne bileyim Harry Potter falan geliyor insanın aklına. Bu öyle bir şey değil, daha çok bir masal gibi. Yaşadığımız dünyanın paralel karşılığında, değişen pek çok kural ile gelişen bir masal gibi. Çok mu karmaşık oldu? Değil aslında, insan okuduğunda tam anlamlandırabiliyor ama her okuyan bir özelliği üzerinde duruyor. Bu sebeple bazıları fantastik diyor, bazıları bilim kurgu. Hatta bazıları doğrudan romantik bir roman deyip kestirip atıyor. Siz de okuduğunuzda içinizdekini ortaya çıkarabileceksiniz. Siz bu hikâyenin hangi ucundan tutacaksınız acaba?

herseye-cevap-1q84-kitap-yorumu-2016-haruki-murakami

4 –Film gibi kitap!” Evet, tam anlamı ile öyle. Murakami, öylesine güzel bir anlatıma sahip ki, -tabi burada çevirenlerin emeklerini de unutmamak gerek- hikâye akıp gidiyor. Harika betimlemeler var. Siz isteseniz de istemeseniz de hikâye gözünüzde canlanıyor ve bir film izlemişsiniz hissi ile kitabın son sayfasını çeviriyorsunuz. Aradan uzun zaman geçtiğinde, bu hikâyeye dair bir şeyler duyarsanız, izlediğiniz bir filmin kesitleri olduğunu sanabilirsiniz. Kısa kısa görüntüler gelebilir gözünüzün önüne.5 – Öyle harika bir söz var ki kitabın arkasında, insanı düşündürüyor, derinden etkiliyor. “Yürekten sevdiğin bir insan varsa, bir kişi olsun yeter. Hayatın kurtulmuş demektir.” Hatta insan düşünüyor, bu kitapta ne anlatılıyor da böylesine büyük bir söz edilebiliyor diye. Dolayısıyla kitabın arka kapak sözü de, 1Q84 neden okunmalı sorusunun bir cevabı olabilir sizin için.

– Herşeye Cevap – 

1Q84 neden okunmalı?” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir