2 Günlük Bursa Gezisinde Yapılacaklar

Gezmek, görmek ne büyük keyiftir. İnsanın gezip yeni yerler gördükçe, yeni havalar soludukça ufku açılır. Gezmek, seyahat etmek denilince de nedense hep çok uzak yerler ve uzun yolculuklar akla geliyor. Hem uzak olsa ne olur ki, artık hava yolu şirketlerinin harika teklifleri ile yollar da kısalıyor. Yarım saat, bir saatlik yolculuklar ile Türkiye’nin öbür ucuna gitmek mümkün. Hem de otobüs bileti fiyatından daha uygun fiyatlarla.

bursa, seyahat, gezi, tatil, her şeye cevap, ulucami, ulucamii, yıldırım beyazıt, kozahan, tophane, bursa kitapevi butik otel, konaklama, orhangazi, osmangazi, türbeler, muradiye, yeşil türbe, setbaşı, iskender kebap, tirilye, trilye, teleferik, bursada gezilecek yerler, bursada konaklama, heykel caddesi, cumalıkızık, kapalı çarşı

Bir Bursalı olarak hazır da Bursa’dan uzak kalmış ve çok özlemişken size bu kentin güzelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Kısa bir tatil için program yapalım istedik. Böylece bir hafta sonu Bursa kaçamağı yapabilirsiniz. Aksi için bir bahaneniz kalmamış olur. Hızlıca Bursa’nın nereleri görülebilir, nerelerde kalınabilir ve neler yemek içmek gerekir onlardan bahsedelim. Sizi de rüya gibi bir Bursa turuna götürelim.

Öncelikle Bursa’nın her mevsim bambaşka bir yüze sahip olduğunu bilmelisiniz. Yazın sıcağında hem bir tatil kenti olur Bursa, hem de gezip eğlenmelik hareketli bir şehir. Bahar aylarında sakin ve serin, tam turistik seyahatlere uygun, aynı zamanda da romantik… Kış gelince ise tam anlamıyla kartpostallardan fırlamış büyülü bir kent…Öncelikle Bursa seyahatiniz için konaklama önerisinde bulunalım. Ne de olsa seyahat planı öncelikle konaklama organizasyonu ile başlar. Bizim size önerimiz ise Bursa gibi büyülü ve ihtişamlı bir seçenek olacak. Şehrin tam merkezinde, Tophane’ye sırtını dayamış, şehrin telaşına karşı kendini kamufle etmiş bir butik otel. Hem şehir merkezinde olup, hem de böylesine sakin ve huzurlu kalabilmiş olması çok şaşırtıcı. Tophane Bursa’nın göbeğidir aslında. Her köşesi ile tarih kokar buram buram. Dolayısıyla ziyaretçisi de çoktur aslında. Buna karşın Bursa Kitapevi Butik Otel harika bir konuma sahiptir. Surların hemen üzerinde, tüm Bursa’yı selamlar. Dolayısıyla Bursa’ya gelen bir turist için harika bir seçenektir. Burada birbirinden farklı ve şık odalarda konaklayabilirsiniz. İsterseniz Bursa şehir manzarasına tanıklık edebilirsiniz, isterseniz de arka bahçenin huzur ile eski Bursa’ya yolculuk edebilirsiniz. Otelin öylesine sevimli ve huzurlu bir arka bahçesi var ki, insan kendini Harikalar diyarına kaçan Alice gibi hissediyor. Gizli bir geçitten, büyülü bir bahçeye süzülmüşsünüz gibi… Otelin cafe ve restoran bölümü ise romantik akşam yemekleri için ideal. Zaman zaman bir piyano eşlik edecek size, bazen de bir keman… İşte böyle bir konaklama, keyifli Bursa seyahatinizi tamamlayacak türden olacak.

bursa, seyahat, gezi, tatil, her şeye cevap, ulucami, ulucamii, yıldırım beyazıt, kozahan, tophane, bursa kitapevi butik otel, konaklama, orhangazi, osmangazi, türbeler, muradiye, yeşil türbe, setbaşı, iskender kebap, tirilye, trilye, teleferik, bursada gezilecek yerler, bursada konaklama, heykel caddesi, cumalıkızık, kapalı çarşı, uludağ, kayak, kış tatili

Gelelim Bursa’da yapmanız gerekenlere. Öncelikle otelinizden çıktığınız gibi, hiç oyalanmadan, zaman kaybetmeden Tophane Saat Kulesine doğru yol alabilirsiniz. Sadece 5 – 10 dakika içerisinde varmış olacaksınız. Otelin merkezi olmasının avantajları… Burada muhteşem Bursa manzarasına karşı lezzetli bir çay içebilirsiniz. Belki sabah kahvenizi burada yudumlamak istersiniz. Ardından ise Orhangazi ve Osmangazi sizi beliyor. Burada türbesi bulunan bu büyük iki zat, kentin en önemlilerinden… Onların huzurunda olduğunu bilmek bile insanın tüylerini diken diken ediyor. Bu ziyaretlerinizin ardından ise kendinizi kent merkezine bırakmadan önce Muradiye ’ye uğramalısınız. Yani eski Bursa’nın tam da göbeğine. Burası Mahidevran Sultan’ın oğlu öldürüldükten sonra yaşlanıp hayatını sonlandırdığı mahalledir. Muradiye Türbeleri ise insanı geçmişe götüren bir ziyaret noktası olacak. Burada tarihe ilgi duyacak, kendinizi geçmişi düşünürken bulacaksınız. Osmanlı tarihine ilginiz varsa, bu seyahat sizin için daha da ilgi çekici olacaktır. Muradiye’de Ihlamur ağaçları altında soluklanmak da size iyi gelebilir. Böylece bu gününüzü öğlene kadar Tophane ve Muradiye bölgesinde geçirmiş olacaksınız.

bursa, seyahat, gezi, tatil, her şeye cevap, ulucami, ulucamii, yıldırım beyazıt, kozahan, tophane, bursa kitapevi butik otel, konaklama, orhangazi, osmangazi, türbeler, muradiye, yeşil türbe, setbaşı, iskender kebap, tirilye, trilye, teleferik, bursada gezilecek yerler, bursada konaklama, heykel caddesi, cumalıkızık, kapalı çarşı, uludağ, kayak, kış tatili

Öğleden sonrasını ise kent merkezine ayırmanızı öneririz. Yani Heykel caddesine doğru inme zamanı. Yine yürüyerek gidebileceğiniz yakın yerlerden bahsediyoruz. Ulucamii’de vakit geçirmek için çok uygun bir vakti yakaladınız. Belki burada gönüllü rehberler ile karşılaşabilirsiniz bile. Bazen turist olduğunuzu fark edenler, size ücretsiz rehberlik yapmayı, Ulucamii ’nin güzelliklerini anlatmayı teklif edebilirler. Bu da şüphesiz ki harika olur. Her köşesi sırlar ile doludur bu caminin. Buradan çıktıktan sonra ise hemen ilerideki Kozahan ’a girebilirsiniz. Tüm gürültünün bir anda nasıl bu kadar uzakta kaldığına siz de inanamayacaksınız. Buradan harika şallar satın alabilirsiniz. 5 – 10 liradan 300 – 500’e varan fiyatlar ile sunulan ürünler, her bütçeye hitap ediyor. Bursa hatırası olacak alınacak en iyi şeylerden biri de bu şallar, eşarplar olacaktır. Unutmadan bir de Kozahan’da limonata içmek de ayrı bir keyiftir. Buradan çıktığınızda kendinizi çarşıda bulacaksınız. Tarihi çarşı boyunca yürüyerek, çarşı turu da yapabilirsiniz. Kapalı çarşı aksine yönde ilerlediğinizde Yeşil Türbe ’ye doğru gidiyor olacaksınız. Ama önce altıncıları boydan boya geçmeli, hatta karşı taraftaki havlucular çarşısına, hatta gümüşçüler çarşısına da uğramalısınız. Korkmayın çok zamanınızı almayacaklar. Daha sonra çarşıdan ayrılıp Yeşil Türbe ’ye geleceksiniz. Burası da yine Bursa’nın en kıymetlilerindendir. Buradaki tarihi Yeşil Cami ’ye girmeyi de unutmayın. Nargile içmeyi seviyorsanız, hemen arka sokaktaki nargilecilerde, tarihin huzurunda keyif yapabilirsiniz. Çelebihan Konağı ya da Hünkâr, sizin için iyi birer seçenek olabilir. Kent merkezinde akşamı ettiğinize göre yemek vakti geldi. Bursa’ya gelmişken İskender Kebap yememek büyük eksiklik… Yeşil’den İskender Kebap ’a yürüyerek gelebilirsiniz. Kapıda sıra görürseniz şaşırmayın, doğaldır. Her zaman böyledir burası. Yemeğin ardından ise kent merkezinden, şehrin günlük doğal telaşı arasından otelinize doğru yürüyebilirsiniz.

bursa, seyahat, gezi, tatil, her şeye cevap, ulucami, ulucamii, yıldırım beyazıt, kozahan, tophane, bursa kitapevi butik otel, konaklama, orhangazi, osmangazi, türbeler, muradiye, yeşil türbe, setbaşı, iskender kebap, tirilye, trilye, teleferik, bursada gezilecek yerler, bursada konaklama, heykel caddesi, cumalıkızık, kapalı çarşı, uludağ, kayak, kış tatili

Ertesi güne uyandığınızda ise bugün daha az yürüyeceğinizi bilmelisiniz. Farklı önerilerimiz var ikinci gününüz için. Tamamen kendi zevkinize göre karar vermeniz gerekiyor. Uludağ mutlaka görülmesi gereken şehir güzelliklerinden biri olduğu için teleferik ile zirveye çıkmalısınız. Bunun ardından kalan zamanınızda ise isterseniz, dağ eteklerinde yer alan Cumalıkızık Köyü ‘ne gidebilirsiniz. Şehrin deniz kıyılarını görmek isterseniz ise ikinci günün öğleden sonrasını Mudanya ’ya ayırabilirsiniz. Mudanya ’dan ileriye doğru Tirilye ’ye de gidebilir, akşam yemeğinizi lezzetli balık menüleri ile yapabilirsiniz. Lider’de midye dolma yemeyi de unutmayın. Yıldız Tepe ‘de günü sonlandırıp, Bursa’ya veda edebilirsiniz. Eminiz ki şehrin tadı damağınızda kaldı. Çünkü Bursa, öyle bir iki güne sığacak bir kent değil. Hele de burada keyifli zaman geçireceğiniz arkadaşlarınız varsa, günler size az gelecektir. Hala Bursa’yı görmemiş, görse de güzelliklerine zaman ayıramamış olanlarınız varsa en kısa zaman da sizleri de Bursa‘ya bekliyoruz.Yaşama ve seyahate dair diğer yazılarımız için sizi şuraya alalım!

www.herseyecevap.com

2 Günlük Bursa Gezisinde Yapılacaklar” için 9 yorum

  1. Bursa`da yaşayan biri olarak Bursa demişken biraz da müzelerden bahsedelim bence. Kent Müzesi, Atatürk Evi, Merinos Tekstil Müzesi, Enerji Müzesi, Göç Müzesi, çocuklar için harika yerlerden biri olan Bilim Merkezi bunlardan sadece bazıları.

  2. Çok haklısınız. Bursa’da önceden olsa çok fazla müzeden bahsetmek mümkün olmayabilirdi belki ama kentin büyümesiyle birlikte nitelikli müzeler de ortaya çıktı. Belki de Bursa’nın müzelerini ayrıca bir yazıda değerlendirmek gerek. Zaten 2 günlük bir geziye de müzeleri sığdırmak mümkün değil. Aralarında seçim yapmak ise zor. 🙂

    1. İki gün az bir zaman Bursa için. Bir de önceliklere bağlı tabii. Ben müze gezmeyi severim mesela, gideceğim yerlere mutlaka önceden bakarım görmek istediğim müze var mı diye. Bir de Bursa`da trafik eskisi gibi değil, hafta sonu hem Cumalıkızık, hem Trilye bir de üstüne şehir gezmek zor. Ya da çok azimli olmak lazım:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir