Albatros Hakkında

Albatros, büyüleyici bir kuş türü ancak pek çoğumuz bir haberdik bu kuştan. Ta ki “Erkenci Kuş” adlı dizi de karşımıza çıkana dek… Albatros ve büyüleyici özelliklerine çokça yer veriliyor bu dizide. Biz de merak edenler için Albatrosu anlatalım istedik.

Albatros, Albatros kuşu, Fırtına kuşları, Albatros nedi, Albatros özellikleri nelerdir, Albatros hakkında
Albatros, Albatros kuşu, Fırtına kuşları, Albatros nedi, Albatros özellikleri nelerdir, Albatros hakkında

Albatros ve Büyüleyici Özellikleri

İnsanoğlu her zaman uçmayı hayal etti ve kuşlara imrendi. Yine imrendiği kuşlardan ilham alarak uçakları icat etti. Bugün kuş gibi uçabiliyorsak, kuşların muhteşem özellikleri sebebiyledir. Bilirsiniz ki uçaklar, belli bir yüksekliğe kadar çıkarlar ve bu noktadan sonra otomatik pilot devreye girer ve uçak kendi başına yol alır. Albatrosları da bir nevi böyle düşünebiliriz. Çünkü bu kuşlar uyumaya başladığında adeta otomatik pilot devreye girer ve uçarken uyumaya da devam ederler. Muhteşem değil mi?

Albatros kuşları, güney ve Atlantik denizlerinde yaşarlar. 2 – 3 metre uzunluğunda dev kanatlara sahiptirler. Bu özellikleri ile fırtına kuşu olarak da bilinirler. Fırtına kuşgiller olarak adlandırılan bir kuş türü grubunun en önemlileridir Albatroslar. Okyanusun sert dalgaları, rüzgârın keskin hızı onun için bir engel değil adeta dans etme fırsatıdır. Muhteşem bir uyum ile dalgalara da rüzgâra da eşlik edebilir. Üstelik bu dans haftalarca sürebilir. Durmaksızın uçabilir… Albatros muhteşem kanatlara sahiptir. Öyle ki adeta bir tasarım harikası olan kanatları sayesinde, hiç kanat çırpmadan rüzgârdan faydalanır ve saatlerce süzülebilir. Üstelik uzun uçuşları sırasında bu muhteşem kanatlar ve süzülme hareketi sayesinde gökyüzünde uyuyabilir.Albatroslar, insanlar kadar ömür sürer. Beyaz gövde üzerine renkli kanatlara sahip olan bu kuşlar, tek eşlidirler. Eşlerini kaybettiklerinde yalnızlığı tercih ediyorlar. Dişi Albatroslar, yılda bir kez yavruluyorlar ve 80 günlük kuluçka süresini eşler nöbetleşe bir şekilde hallediyor. Yavruların genişimi ise 8 – 9 ay kadar sürüyor. Tüm bu süre boyunca Albatroslar yavrularına yemek bulmak üzere uzun uçuşlar gerçekleştiriyor. Sindirilmiş gıda ile yavrularını besleyen fedakâr kuşlardır Albatroslar.

Albatrosu pek çoğumuz “Erkenci Kuş” dizisi ile tanımış olsak da, bu muhteşem hayvanları ve özelliklerini bilmek insana mutluluk veriyor. Yaradanın ne mucizeler yarattığını gördüğümüz örneklerden sadece bir tanesi. Tasarım harikası kuşlar olan Albatrosları umarım bir gün gerçekten görebiliriz… İlgi çekici konular, sorularınıza cevap veren içerikler için yaşam ve seyahat köşemize göz atabilirsiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir