Amerikan Mutfak Hakkında Her Şey – Açık Mutfak Modelleri

Amerikan mutfak adı verilen tarz ve tasarım gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Hem artıları hem de eksileri bulunan bu tarzın açık mutfak modelleri olarak da anıldığını görüyoruz. Bu tabir de yanlış değil, ancak açık mutfak uygulaması Amerika’da başladığı için Amerikan mutfak salon modelleri şeklinde ifade edilmeye başlamış, bugün ise dünyanın her yerinde yaygınlık kazanmıştır. Amerikan mutfak salon modelleri ve açık mutfaklı evler tüm özellikleri ile yazımızda ele alınacak ve size de yol gösterecektir. İşe Amerikan mutfağı yakından tanıyarak başlayalım. Açık mutfak salon dekorasyonu nasıl olur, nasıl olmalıdır ve açık mutfak dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler evini tasarlama sürecinde olanlar için son derece önemli konulardır.

Amerikan Mutfak Nedir?

Amerikan mutfak adı verilen dekorasyon tarzı, mutfak ile oturma alanının yani salonun bir arada olması, bir duvar ile bu iki alanın birbirinden ayrılmaması durumudur. Bu tarz pek çoğu için avantajlı, bazıları için ise dezavantajlıdır. Her ne kadar Amerika’da uygulanmaya başlayıp yayılmış bir tarz olsa da, bugün dünyanın her yerinde çokça tercih ediliyor. Çünkü bu tür alanlar aslında samimi yemekler, eş dost ile toplanma vesilesidir. Ayrıca bir de mutfakta öldürülen zaman, salondaki sohbetten uzak kalma gibi bir durum da söz konusu değil. Bu mekan tasarımı bu yüzden cazip olabilir. Bir diğer tabirle açık mutfak olarak ifade edebileceğimiz bu tarz, mutfağın salona doğru açık bir alan olması temel özelliktir. Ancak birbirinden çok farklı modeller ve tasarımlar dikkat çeker. Örneğin açık mutfak modellerinde, bar kısmı da olabilir, ada mutfak da tercih edilebilir. Amerikan mutfak salon modellerinde, rahatlık ön plandadır. Daha çok misafir ağırlamaya, dostlarla toplanmaya uygun bir alan yaratılmış olur. Bu durumda da Amerikan mutfak salon ile bir bütün halindedir. Köşe koltuklar, puflar ve hatta yerdeki minderler, dekorasyonu tamamlıyor olabilir. Açık mutfaklı evleri görseller ile tanıtmadan ve örneklendirmeden önce bir de bu konuya avantajlar ve dezavantajlar açısından bakalım. 

Amerikan Mutfak Avantaj ve Dezavantajları

Amerikan mutfağı, konfor arayanlar tercih ediyor. Örneğin, siz yemek hazırlarken, misafirlerinizden uzak kalmak istemiyor, sohbete dâhil olmak istiyorsanız ya da misafirinizi salonda yalnız bırakmak istemiyorsanız, kesinlikle açık mutfak modelleri size göre bir seçim olacaktır. Diğer taraftan açık mutfak salon dekorasyonu, sofra hazırlamayı da kolaylaştırır. Arada duvarlar gibi engeller olmadığı için yemek masasına ulaşım da kolay olacaktır. Bu açıdan açık mutfak dekorasyonu pratiklik içerir. Açık mutfak ile elde edeceğiniz tüm bu avantajlar çok önemli ama diğer taraftan bir de bu dekorasyon tarzının dezavantajları var.

Dezavantajlar:

Amerikan mutfak salon modelleri, arada duvarlar ya da kapı olmaması sebebi ile yemek kokularının doğrudan oturma alanına ulaşması demektir. Bu durum ile karşılaşmamak için ise özel önlemler almak gerekiyor. Amerikan mutfak salon tasarımında, koku problemi sebebi ile en önemli konu davlumbaz seçimidir. Maximum performans sergileyecek bir seçim yapmanız gerekiyor. Buna karşın yine de hafif de olsa yemek kokuları salonunuza yani oturma alanına ulaşacaktır. Açık mutfaklı evler ile ilgili en önemli endişe de problem de budur. Bazıları bunu dert etmese de bazıları oldukça rahatsızlık duyabiliyor. Amerikan mutfağı bu riski alarak tercih etmek gerekiyor.

Bir diğer dezavantaj ise açık mutfak salon dekorasyonunda mutfağınızı dağınık bırakma lüksünüzün olmaması. Çünkü evinize gelen misafiri salona davet etmeniz aynı zamanda sürekli aktif olarak kullanılan mutfağınızın da gözler önüne serilmesi demektir. Ayrıca açık mutfak dekorasyonu, mutfağın derli toplu olması ile göze güzel görünür. Eğer bu konu ile ilgili sıkıntı yaşamıyor ve mutfağınızı her zaman derli toplu tutmayı başarabiliyorsanız, bu konu sizin için bir açık mutfak dezavantajı değildir.

Avantaj:

Son olarak ise bir avantajdan söz ederek açık mutfak modelleri incelemesini sonlandırıyoruz. Amerikan mutfak salon modelleri, koridor, kapı ve duvar gibi unsurları ortadan kaldırdığı için mekânları daha kullanışlı hale getirir. Bu yüzden de metrekaresi düşük olan alanlarda Amerikan mutfak salon harika bir seçim olacaktır. Açık mutfak evler her zaman mekândan tasarruf sağlayan ve kullanışlılığı temel kabul eden yaşam alanlarıdır.

Açık Mutfak Modelleri

Bu konuyu en iyi anlatan, görsel örneklerdir. Bu yüzden açık mutfak modelleri ile devam ediyoruz. Böylece açık mutfak tasarımınızı yaparken ilham bulabilirsiniz. Amerikan mutfak salon modelleri, modern ya da Retro olabilir. İskandinav tarzını benimseyebileceği gibi Rustik bir tarza da sahip olabilir. Daha nicesi mümkün… Amerikan mutfak salonlarda temel olan mutfak ve salonun iç içe olmasıdır. Açık mutfaklı evlere güzel bir örnek ile göz atalım şimdi…

Country:

Amerikan mutfak, Açık mutfaklı evler, Açık mutfak salon dekorasyonu
Amerikan mutfak, Açık mutfak modelleri, Amerikan mutfağı, Amerikan mutfak salon

Country tarzın hâkim olduğu, minik ama son derece kullanışlı bir açık mutfak örneği… Burada sade bir dekorasyon görüyoruz. Yalnız sandalyeler gibi göz alıcı parçalar ile görünüm zenginleştirilmiş. Çiçekler ile tamamlanmış ve yemek yapması da yemesi de, misafir ağırlaması da keyifli bir alan ortaya çıkmış. İşte açık mutfaklı evlerde asıl olan bu bakış açısıdır. Country tarzı seven ve benimseyenler için en iyi açık mutfak modelleri, temelde görseldeki mantığa sahip olacaktır. Açık mutfak istiyor, beyazı seviyor ve sıcak bir atmosfer arzuluyorsanız, Amerikan mutfak salon modelleri arasında en sevilen alternatif olan bu tarzı benimseyebilirsiniz.

İskandinav:

Amerikan mutfak, Amerikan mutfak salon modelleri, Amerikan mutfak salon, Açık mutfak salon dekorasyonu
Amerikan mutfak, Açık mutfak modelleri, Açık mutfak, Amerikan mutfağı

Sıradaki Amerikan mutfak salon örneğimiz ise biraz daha İskandinav tarzı ve biraz daha minimal… Genellikle yalnız yaşayanların ya da çocuksuz çiftlerin tercih edeceği bu tarz bir alan, küçük mekânların en verimli kullanım şeklidir. Ayrıca burada açık mutfak örneği olarak gördüğümüz tasarım, ada mutfağın da en minimal örneğidir. Açık mutfak modelleri genellikle kullanışlılık yaratmak üzere tasarlandığından, burada da ekstra bir yemek hazırlama bölümü olarak ada mutfak tercih edilmiş.

Geniş mekanlar:

Amerikan mutfak, Açık mutfak modelleri, Açık mutfak, Açık mutfak salon dekorasyonu
Amerikan mutfak, Açık mutfaklı evler, Amerikan mutfak salon, Amerikan mutfağı

Amerikan mutfak salon modellerinin son örneği ile devam ediyoruz. Burada daha geniş bir mutfak, daha geniş bir yemek alanı ve daha geniş bir oturma alanı söz konusu. Zaten geniş bir alana sahipseniz, açık mutfak tercih ederek böyle harika bir tasarım yapabilirsiniz. Amerikan mutfak salon, burada da Country ile karşımıza çıkıyor. Harika bir örnek olduğunu belirtmeye gerek yok. Açık mutfaklı evlerde bunun yanı sıra modern tasarımların da harika olacağını belirtmemiz gerek. Minimalizmin ise en güzel örnekleri yine bu tarz mekanlarda gözlenir.

Son söz:

Konfor, kullanışlılık, mekândan tasarruf ve dostlarla keyifli zaman geçirilebilecek bir alan istiyorsanız, evet, bu tarz tam size göre… Ancak bu seçimi yapmadan önce bahsettiğimiz dezavantajları da göz önünde bulundurmayı, iyi bir davlumbaz tercih etmeyi unutmayın. Aksi halde hayal kırıklıkları ile karşı karşıya kalabilir ve mekandan istediğinizi alamayabilirsiniz. Rustik dekorasyon yazımızı inceleyerek ise Amerikan mutfak nasıl rustik hale gelir öğrenebilirsiniz. Rustik dekorasyonun tüyolarını buradan alarak, kendinize has bir Amerikan mutfak tasarımı yapabilirsiniz.

www.herseyecevap.com

Amerikan Mutfak Hakkında Her Şey – Açık Mutfak Modelleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir