Aşk Acısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Aşk acısı, sağlık sorunları ve ölüm gibi durumlar karşısında hissedilen acıdan sonra en ağırıdır. Belki bazı durumlarda ilk sıraya bile yerleşebilir. Göreceli bir kavramdır belki aşk acısı ama herkes için zorlu bir sürece işaret eder nihayetinde. Ayrılık ile baş etmek ise mümkün. İş sadece sizde bitiyor. Kararlarınızda, kendinize olan sevginizde bitiyor. Yani konuya kendinizi ne kadar sevdiğiniz ile başlamalıyız aslında. Kendinizi seviyorsanız, bu hayatı seviyorsanız, aşk acısı ve ayrılık sizin için sadece ders alınacak, bir basamak daha yukarı sıçramaya yarayacak bir tecrübe olacaktır. Hadi basit bir mantık ile aşk acısı ile nasıl baş edilir öğrenelim. Tüm bu kuralları kendi durumunuza göre yorumlayacağınızı unutmayın sakın.

Aşk acısı, Aşk acısı ile nasıl başa çıkılır, ayrılık acısı
Aşk acısı, Aşk acısı ile nasıl başa çıkılır, ayrılık acısı

Aşk Acısı O Kadar da Acı Değil

  1. İlk iş olarak harekete geçmek gerektiğini, yeniden ayağa kalkmanız gerektiğini kendinize kabul ettirmelisiniz ve kabulleniş ile hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceğinizi bilmelisiniz. Yani aslında işin temeli, aşk acısı ile mücadele etmeyi ve ayrılık ile baş etmeyi istemeniz gerekiyor.
  2. Acele etmeyin ve zamanın akıp gidiyor olması karşısında panik olmayın. Bir liste ile işe başlayabilirsiniz. Adım adım yapmanız gerekenlere dair bir liste oluşturun ve bu listeye göre iyileşme sürecinizi takip edin. Bir de kendinize sık sık “Zaman her şeyin ilacıdır.” Şeklinde telkinde bulunabilirsiniz.
  3. Kabulleniş aşk acısı sürecinin en önemli parçalarından biridir. Bir kabullenişi de yaşadığınız bu acının hayatın doğal bir getirisi olduğu karşısında yaşamanız gerekiyor. Yaşadığınız acının, sizin için bir gelişme vesilesi olduğunu, psikolojik anlamda farkındalığınızın arttığını ve hayatınızı bir üst seviyeye geçirmek, kendinizi tanımak adına bir tecrübe yaşadığınızı hatırlamalısınız. Yaşadığınız acı, hayatın doğal akışı içerisinde karşılaşılabilecek bir sürpriz sadece ve siz bununla baş edebilecek güce sahipsiniz.
  4. Öfke kontrolü konusunda daha da zorlanacağınız bir süreçte olabilirsiniz ama bu anlamda ciddi bir sınavdan geçiyor olmanız muhtemel. Öfkenizi kontrol etmek için maksimum seviyede çaba harcamalısınız. Bunun en iyi yolu ise spor yapmak olacak emin olun. Üstelik spor yapmak sizin sadece vücudunuzu dinçleştirmeyecek, aynı zamanda zihnen de kuvvetlenmenizi sağlayacak.
  5. Sevdiklerinizin size destek olmasına izin vermelisiniz. Onlar eğer yanınızda olmak istiyor ve acınızı paylaşmak istiyorsa, bırakın acınızın yükü omuzlara dağılsın. Zamanla yükünüzü hafiflettiklerini göreceksiniz. Dostlar bu günler için var, içinize kapanmayın yeter ki…
  6. Aşk acısının en ağır bastığı anlar, hatıraların gün yüzüne çıktığı anlardır. Bazen ise yaraya tuz basmak iyidir. Sizin şarkınızı neden yeni bir anı ile değerlendirmiyorsunuz ki, o şarkıya yeni bir hatıra yazın ve oynayın. Tiyatro gibi tıpkı… Kendine yeni bir favori şarkı belirlerken, sizin şarkınızın olan o şarkıyı da yeni bir anı ile kodlayın hafızanıza. O artık sizin şarkınız değil de mesela, arkadaşlarınızla plajda parti yaptığınız o güzel tatilin hatırası olsun. Bunu ancak kafanızda bitirebilirsiniz.
  7. Pişmanlık hayatın en acı olgularından biri. Aşk acısı da genellikle pişmanlık ile vurur kurbanlarını. Kendinizi suçlamayı ve keşke demeyi bırakın. Bu sadece boşa kürek çekmek demek, ne size hayrı var ne de başkasına. Keşke diye başlayan cümlelerinizi sonlandırmadan kesin ve yok sayın. Kendi kendinizin polisi olun.
  8. Sürekli hareket halinde olmak, sizi aşk acısından uzaklaştıracaktır. Yeni bir kurs, yeni bir arkadaş grubu, belki spor, belki yeni bir hobi… Hepsi size iyi gelecek olan değişikliklerdir ve bu sayede hayatınızın havası değişecektir. Tıpkı odanızı havalandırır gibi, hayatınızı havalandırın biraz. Atın şu ölü toprağını.
  9. Son olarak ise aşk acısı ile başa çıkma yolculuğu ile ilgili bir uyarıda bulunalım. Bu yolculuğunuz boyunca kesinlikle unutmayın ki; çivi çiviyi sökmez. Aşk acısı yeni bir aşk ile geçmez. Aksine daha fazla pişmanlık biriktirmenize sebep olur…

Zamanı geldiğinde aşk acısının nasıl da silinip gittiğini hatırlamadığınız o günlerde sizi çok daha güzel bir hayatın beklediğine eminiz. Güç içinizde unutmayın!

www.herseyecevap.comAşk Acısı ile Nasıl Başa Çıkılır?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir