Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokado faydaları, sağlıklı yiyeceklere olan ilginin artması ile birlikte ne çok konuşulur hale geldi. Bugün neredeyse her yerde kolayca avokado bulabiliyor ve pek çok farklı tarif ile hayatımıza dâhil edebiliyoruz. Üstelik artık ülkemizde de oldukça uygun fiyatlarla satın alınabiliyor. Yani avokado faydaları hakkında bilgi edinen herkes bu lezzetli yiyeceğe kolayca evinde yer açabilir. Bir tür topikal meyve olan avokadonun faydaları ise bu noktada en önemli konudur. Çünkü avokadoyu neden yemeniz gerektiğini bilmelisiniz ki hayatınıza dâhil edebilin. Öyle önemli etkileri var ki, öğrendiğinizde siz de hak vereceksiniz. Sözü daha fazla uzatmadan hadi avokado faydaları nelermiş hep birlikte bakalım.

Avokado faydaları, Avokadonun faydaları, Avokado ne işe yarar, Avokado besin değeri, Avokado nasıl yenir

Avokadonun şaşırtan faydalarını biliyor musunuz?

Avokado faydaları ile ilgili öncelikle, besin değerinden söz etmek gerek. İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler, avokadonun vücudumuzda farklı mekanizmalara etki etmesi anlamına geliyor. Mineral varlığından söz edecek olursak, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve manganez içeriği ilk akla gelenler oluyor. Diğer taraftan yüksek oranda lif içeriyor ki, bu aynı zamanda sindirim sağlığı, diyet ve sağlıklı beslenme gibi konularını işaret ediyor. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz yazımızı da burada hatırlatalım. Link üzerinden ulaşabilirsiniz. Avokado faydaları ile ilgili vitamin varlığından söz edecek olursak ise öncelikli olarak A, C, E ve K vitaminleri karşımıza çıkarken, Folik asit, B6, B5 ve benzeri içeriği de dikkat çekiyor. Bunlar özellikle kadın sağlığı için oldukça önemli olduğundan, şiddetle önerilmektedir. Verdiğimiz bu detaylı besin değeri bilgilerinden sonra avokado faydalarını tek tek inceleyebiliriz. Hadi adım adım gidelim ve avokado faydaları hakkında bilgi edinelim.

  • Avokado içerisinde bulunan beta-sitosterol, kolesterol mekanizması ile doğrudan ilişkilidir ve bu sayede de kalp sağlığına etkide bulunur. Günlük olarak avokado tüketildiğinde yani düzenli olarak beta-sitosterol alındığında ise damar sertliğine karşı önlem alınmış olur. Kalp hastalıkları, yüksek kolesterol seviyeleri ve damar sertliği gibi sıkıntılara karşı bir tür önlem almak üzere siz de avokadoyu diyetinize dâhil edebilirsiniz ve avokado faydaları ile sağlığınızı bir adım daha yukarıya taşıyabilirsiniz.
  • Avokado ve kadın sağlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Hatta avokadoyu ikiye ayırdığınızda karşınıza çıkan görüntüsü, tıpkı anne karnındaki bebek gibidir. Bu benzetmeyi duymuşsunuzdur mutlaka. Hamilelik sırasında avokado faydaları ise oldukça muhteşem… Sabah bulantılarını önleme becerisine sahiptir. İçerisinde bulunan B6 vitaminine bağlı olarak bulantı ve kusmayı engelleyicidir. Buna bağlı olarak da hamilelikte yaşanan sabah bulantıları avokado ile kontrol altına alınabilir.
  • Avokado faydaları arasında kansere karşı özellikleri de yer alır. Yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki, prostat kanseri, meme kanseri ve benzeri kanser türlerinde, kanser hücrelerinin gelişimini durdurucu etki göstermektedir. Hatta oluşumunu da engeller. Kanser üzerindeki avokado faydaları, glutatyon adı verilen bir tür antioksidanın varlığından gelir. Bu antioksidan sayesinde hücreler, kansere karşı mücadele edebilir ve serbest radikallere karşı korunur. Bu da oldukça önemli bir etkidir.
  • Avokado faydaları arasında cilde olan muhteşem etkileri de sayılmalıdır. Tam bir yaşlanma karşıtı besin olarak tanımlayabiliriz. Avokado, yağ oranı yüksek olan bir besindir ve faydaları saymakla bitmeyen yağı, cilt hücrelerinin daha canlı ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca yine sahip olduğu vitamin ve mineraller, doğrudan cilde uygulandığında da yenildiğinde de muhteşem etki gösteriyor.
  • Avokado, tam anlamı ile bir potasyum deposudur. Bu sebeple böbrekler üzerinde doğrudan etkide bulunur. Böbreklerimizin çeşitli böbrek hastalıklarına karşı korunmasında oldukça faydalıdır. Ayrıca böbreklerin sıvı ve mineral dengesinin sağlanmasında da avokadonun potasyum içeriği destekleyici olacaktır.
  • Avokado faydaları arasında mideye olan etkilerini de saymamız gerek. Mideyi rahatlatıyor olması sebebi ile de mide rahatsızlıklarına bağlı olan kötü nefesi de engellemiş olur. Ağızdaki zararlı bakterileri yok ediyor olması sebebi ile farklı bir nedene bağlı olarak yaşanan ağız kokusu da yine avokado sayesinde önlenebilir.
  • Avokado ve avokado yağı, saç bakımı konusunda da karşımıza çıkıyor. Muhteşem yağı ve içeriği ile saçların daha nemli ve daha canlı olmasını sağlıyor. Özellikle de saçlarınızın kuru, cansız ve sönük olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle avokado faydaları konusunu hatırlayıp, buna göre uygulamalar yapabilir ve sonuç alabilirsiniz.
  • Avokado faydaları arasında yer alan ve unutulmaması gereken bir başka özellik ise göz sağlığıdır. Çeşitli göz hastalıklarına karşı koruma sağlayan, ileri yaşlara bağlı göz rahatsızlıklarında etki gösteren, katarakt gibi durumlarda da yine olumlu etkiler ortaya çıkaran avokado, lutein ve zeaksantin gibi içeriklere sahiptir.
  • Son olarak ise avokado faydaları konusunda artiritten söz edelim. Yapılan araştırmalara göre 300 mg avokado tüketmek, artirit hastalarında oldukça etkili oluyor. Kalça ya da diz osteoartiriti olan hastalar, mutlaka beslenmelerine avokadoyu da dâhil etmeli.

Avokado faydaları konusuna burada son verirken, her meyve ve her sebzenin birbirinden farklı şifaları olduğunu hatırlatalım. Eğer siz de sağlıklı beslenme ve ayurveda gibi konular ile ilgiliyseniz, tıklayarak hemen ilgili yazılara ulaşabilirsiniz. İncirin faydaları ise yine en sevilen sağlıklı beslenme yazılarımızdan biri olduğundan ilginizi çekebilir. En iyisi siz sağlık ve güzellik kategorimize bir göz atın. Orada çok daha geniş bir konu çeşitliliği sizi bekliyor olacak.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir