Beyaz Altın Neden Sararır? Tek Taş Yüzük ve Alyans Nasıl Seçilir?

Evlilik arifesinde olanlar için ne de önemli sorulardır bunlar. Öncelikle beyaz altının sararması konusuna değinmek istiyorum. Çünkü bu sorun bir süredir aklımı kurcalıyordu. Henüz 1 sene bile olmamışken sararan yüzüğüm beni şaşkına çevirdi. Sarı altından hoşlanmıyorum ve alyansta da beyaz altını tercih etmiştim. Ancak beyaz altının sararması acaba gerçek değil mi sorusunu aklıma getirdi. Yaptığım araştırma sonucunda ise beyaz altına dair ilginç bilgiler öğrendim. Siz de beyaz atın yüzüğüm neden sarardı diye soruyorsanız, cevabı için okumaya devam edin.

her şeye cevap, herseye cevap, beyaz altın, sarı altın, yüzük, alyans, tek taş yüzük, neden sararır, pırlanta nasıl seçilir, tek taş yüzük seçmek, zen pırlanta, forevermark, evlilik, nişan, nikah, evlilik teklifi, pırlanta seçmek, yüzük nasıl seçilir, beyaz altın neden sararır, sararan yüzüğe ne yapılır

Gerçek beyaz altın sararır mı? Evet sararır. Çünkü aslında altın sarı renktedir ve onu beyazlatmak için farklı metaller ile alaşım yapmak gerekir. Bu noktada ise birbirinden farklı metallerin kullanıldığını görüyoruz. Nikel ya da çinko gibi maddeler ile beyazlatma işlemi yapılmışsa, takının yüzeyine de tam gümüşi rengi vermek üzere rodyum kaplama yapılır. Bu kaplama ise zamanla aşınabilir altındaki gerçek sarımsı renk ortaya çıkabilir. Üstelik özellikle nikel alerjik reaksiyonlara da sebep olabileceğinden en tercih edilmemesi gereken ama aynı zamanda da en çok karşımıza çıkan alaşım metalidir. Ben de yüzüğümün elimde yarattığı alerjik durumun sebebini ancak yüzüğüm sararınca öğrendim. Normal bir kuyumcudan aldığımız yüzüğüm sararırken yanındaki tek yaşımın sararmaması ise dikkat çekiciydi. Bunun ise sebebi çok basit. Tek taş yüzüğümün de beyaz altın olmasına karşın, alaşımı gümüş olduğundan parlaklığını bile yitirmedi. Dolayısıyla, beyaz altın alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en başta, bu konu geliyor. Alaşımı kesinlikle gümüş olmalıdır. Nikel alaşımlı beyaz altın daha ucuz maliyetli olması sebebi ile kuyumcular tarafından tercih ediliyor ama sizin sağlığınız için zararlı olmakla birlikte, zamanla görünümünü değiştirecek ve size yeniden iş çıkaracak olması muhtemeldir. Sararan yüzüğünüz için 5 – 6 ayda bir yeniden rodyum kaplama yaptırmanız gerekecektir. Alyans nasıl seçilir sorusunun cevabını da böylece vermiş bulunuyoruz.

her şeye cevap, herseye cevap, beyaz altın, sarı altın, yüzük, alyans, tek taş yüzük, neden sararır, pırlanta nasıl seçilir, tek taş yüzük seçmek, zen pırlanta, forevermark, evlilik, nişan, nikah, evlilik teklifi, pırlanta seçmek, yüzük nasıl seçilir, beyaz altın neden sararır, sararan yüzüğe ne yapılır

Evlenecek olanların alyans kadar önemli bir sorunu da tek taş seçimi olacaktır. Bu konuda ise benim tercihim olan Zen Pırlanta ’dan bahsetmek istiyorum. Yukarıda anlattığım gibi alyansım sararıp, pis bir görünüme bürünürken, tek taş yüzüğüm parlamaya devam ediyor. Tabi burada Zen kalitesinden söz etmeye gerek yok. Zen basit bir kuyumcu değil, tamamen pırlantacı. Dolayısıyla pırlantanın değerine yakışır nitelikle altın kullanılıyor. Gümüş alaşımlı beyaz altın kullanılması sayesinde sararmayan, herhangi bir şekilde değişime uğramayan takılar, mücevherler ortaya çıkıyor. Benim tercihim ise Zen Pırlanta bünyesinde yer alan ve Türkiye’de başka bir merkezde bulmanın mümkün olmadığı Forevermark ’tan yana oldu. Dünyanın en özel taşlarını kullanan marka, dünyanın en iyi pırlantacısı olarak biliniyor. Büyük ve göze batan ancak daha değersiz olan bir taş yerine, küçük ama değerli olanı tercih etmek daha doğru olacaktır kanaatimce. Tabi tamamen zevke bağlı seçimler bunlar. Tek taş yüzük seçerken dikkat edilmesi gerekenler ise beyaz altına has özelliklerin yanında, taşın kesimi, büyüklüğü, rengi ve benzeri gibi pek çok unsuru kapsar.  Forevermark ise size dünyanın en kıymetli taşlarını sunduğu için bu noktada dikkatleri çekiyor. Tek taş yüzük seçerken belki de en önemli nokta, pırlantacıları tercih etme gerekliliğidir. Kesenize uygun ama gerçek bir pırlanta mutlaka bulabilirsiniz. Unutmayın Obama’nın karısı da Forevermark ‘ı tercih ediyor! 😀Son olarak vurgulamak gerek ki, beyaz altın alırken, gümüş alaşımlı olmasına özen göstermelisiniz. Tek taş yüzükte ise taşın değeri ve niteliğini anlamak için pırlantanın uzmanları ile görüşmelisiniz. Yüzük almaya gitmeden önce kesim, renk ve benzeri değerleri gösteren tabloları incelemeli, ona göre seçim yapmalısınız.

http://www.herseyecevap.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir