Biberiye Yağının Faydaları – Doğadan Gelen Güzellik ve Şifa

Biberiye yağının faydaları, doğa ile olan bağımızın yeniden kurulması ile birlikte daha fazla aklımıza gelmeye başlayan bir konu. Hatta farklı pek çok bitkisel yağ türünü daha fazla hatırlıyor ve evimizde bu tür ürünlere yer açıyoruz. Biberiye yağı ise hem kokusu hem de şifası ile çokça karşımıza çıkıyor. Denemeyenlerin de bir anda aklına düşüveriyor biberiye yağı… Bunun yanı sıra farklı doğal yağlar da ilginizi çekebilir, hatta evde kendiniz yapabilirsiniz. Mesela lavanta yağı evde nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi? Peki ya sardunya yağı, nedir nasıl yapılır? ayrıca Sardunya yağının cilde olan faydalarını biliyor musunuz? İlgili yazılarımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz. Asıl konumuza dönecek olursak, biberiye yağının faydaları nelerdir, hangi amaçlar ile kullanılır ve biberiye yağı ne işe yarar?

biberiye yağının faydaları, biberiye yaginin faydalari, biberiye yağı ne işe yarar, biberiye yağı, biberiye yağı faydaları

Biberiye yağının faydaları ile ilgili bilmedikleriniz

Biberiye yağının faydaları denildiğinde, öncelikle baş ağrısı akla geliyor. Başınıza birkaç damla biberiye yağı ile hafif bir masa yaptığınızda, hatta mümkünse birine yaptırdığınızda baş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. Hem uygulaması kolay, hem de etkisi mucizevi…

Cilt bakımı ve ev yapımı bakım kremleri söz konusu olduğunda da biberiye yağının faydaları akla geliyor. Canlı ve parlak bir cilde kavuşmanın yolu bu mis kokulu yağdan geçiyor. Biberiye yağı ne işe yarar diye soranlara öncelikle bu özelliğinden bile söz edilebilir. Çünkü biberiye yağının faydaları en net bu şekilde gözlenebilir. Dilerseniz sade olarak dilerseniz de balmumu gibi çeşitli malzemeler ile birleştirerek cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak burada cilt hassasiyetini de dikkate almak gerek. Sadece biberiye yağı uygulamak, tahriş edici olabilir bazı ciltlerde. Biberiye yağının faydalarını göreceğiniz en iyi uygulama ise bu yağı aynı miktarda zeytinyağı ile karıştırıp, biraz da e vitamini eklemektir. Harika bir cilde sahip olabilirsiniz bu yöntemle… Bu uygulamada biberiye yağı ne işe yarar dersiniz, cildinizi nemlendirir, yumuşatır, yeniler ve canlandırır. Ayrıca kan dolaşımını da hızlandıracaktır. Bununla birlikte gözaltı morluklarından şikâyet edenler için üzüm çekirdeği yağını önerebiliriz. Üzüm çekirdeği yağının kullanımı ve faydalarını ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Biberiye yağının faydaları arasında yer alan bir diğer öneri ise hafızaya olan etkileri. Bu yağın kokusu, hafızanın güçlenmesine etkide bulunur. Bu sebeple okula giden çocukların yakalarına 1 – 2 damla damlatılabilir ya da aynı şeyi kendinize de yapabilirsiniz. Biberiye yağının faydalarından sayılan saç derisine olan muhteşem etkilerini unutmayalım. Tıpkı cildimizde olduğu gibi saçlarımız ve saç derimizde de sakinleştirici bir etkide bulunuyor.

Kilo problemi ile de doğrudan ilişkili… Ancak sakın biberiye yağını içmeniz gerektiğini düşünmeyin. Eğer sağlıklı besleniyorsanız, egzersiz yapıyorsanız ve yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız, yağlı bölgelerinize bu yağ ile sık sık masaj yapabilirsiniz. Hem cildiniz güzelleşir, hem de yağ parçalanması hızlanır. Kan dolaşımı da hızlanır. Bahsettiğimiz sağlıklı beslenme ile ilgili detaylar ve önemli bilgiler için ise ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Linke tıklamanız yeterli…

Stresli olduğunuz dönemlerde, moralinizin bozuk olduğu anlarda, bu yağdan destek alabilirsiniz. Evinize bir buhur alın ve damlatacağınız birkaç damla biberiye yağı ile daha pozitif düşünmeye başlayın. Bazen gerçekten bu kadar kolay… Biberiye yağının faydaları arasında önemli bir tanesidir bu. Bir de elinize keyifli bir kitap alın ve her şeyi geride bırakın, zihninizi temizleyin.

Biberiye yağı keskin bir kokuya sahip ve bununla birlikte mikroplar ile savaşma becerisine sahip. El ve ayak mantarları ile verdiğiniz savaşta da bu mucizeden faydalanabilirsiniz. Düzenli olarak mantar olan noktalara biberiye yağını uygulamanız mümkün. Aynı amaçla çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz. En az biberiye yağının faydaları kadar çok faydadan söz edebiliriz çay ağacı yağında da. Bu konuya dair hazırladığımız yazıya ulaşmak için link bağlantısını kullanabilirsiniz.

Biberiye yağının faydaları söz konusu olunca cilt ve saç ilk akla gelenler elbette. Sağlıklı sağlara sahip olmayı sağlarken, saçlı deriyi de iyileştiren bu bitkisel mucize, saç köklerini kuvvetlendiriyor ve saçların daha hızlı, daha kuvvetli bir şekilde uzamasını sağlıyor. Bu da önemli faydalarından biri olarak not edilmeli mutlaka. Biberiye yağı, sandığımızdan daha fazla fayda ile akıllarda kalıyor.

Son olarak biberiye yağının faydalarından biri olan selülite karşı özelliklerinden söz edelim. Cildin hem alt derisinde, hem de üst derisinde etkinlik gösteriyor olması sebebi ile selülitlere karşı da kullanılabiliyor. Deforme olmuş, selülit sorunlarının olduğu bölgeye düzenli bir şekilde biberiye yağı ile masaj yapıldığı takdirde, harika sonuçlar alınabilir. Selülitli görünüm hafifleyebilir, hatta düzenli uzun süre kullanımda bu sorundan tamamen kurtulmak da mümkün olabilir. Hatta siz sporla desteklerseniz, harika sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Biberiye yağının faydaları nelerdir, biberiye yağı ne işe yarar ve hangi amaçla ne şekilde kullanılır öğrendiğimize göre doğrudan uygulamaya geçebiliriz. Bugün ülkemizde çokça üreticiden kolayca bu yağı satın alabiliyoruz. Ancak diğer taraftan evinizde yetiştiriyorsanız, belki kendi yağınızı da kendiniz hazırlayabilirsiniz. Maserasyon yöntemini kullanmanız yeterli. Bunun için Lavanta yağı nasıl yapılır anlattığımız yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz. Daha fazla faydalı içerik için ise sizi Sağlık ve Güzellik köşemize alalım. Lavanta demişken, Lavanta köyünü ziyaret ettiniz mi ya da etmeyi düşünür müsünüz? Lavanta köyü nerede ve nasılmış öğrenmek için sizi şöyle alalım….

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir