Boza Mevsimi Geldi – İşte Bozanın 20 Faydası!

Kış aylarının olmazsa olmazı, lezzeti ile tarçını ve leblebisi ile kış aylarının en keyiflisi Bozayı sevmeyen yoktur. Ancak sadece bir keyif aracı olarak bakmamak lazım Bozaya… Çünkü inanılmaz şifalı bir içecek. Üstelik böyle geleneksel içeceklerimizin ortak noktası olarak kış aylarında içilmesinin de bir sebebi var. Genel olarak bakacak olursak Boza içmeniz ve ailenize içirmeniz için öyle çok sebep var ki… İşte o sebepler; Bozanın 20 faydası karşınızda!

Boza, Bozanın faydaları, Bozanın faydası nedir, Neden boza içmeli, Boza nedir, Boza içmek için sebepler
Boza, Bozanın faydaları, Bozanın faydası nedir, Neden boza içmeli, Boza nedir, Boza içmek için sebepler

Bozanın Tam 20 Faydası

1 – Enerji vericidir ve düzenli tüketildiğinde daha enerjik hissetmenizi sağlar. Yetişemediğiniz işlerinize de yorulmadan yetiştiğinizi görebilirsiniz. Ayrıca halsizlik sorunu yaşayanlar için de iyi bir takviye olacaktır.

2 – Hazmı kolaylaştırıyor olması sebebi ile hazımsızlık yaşayanların bir numaralı dostudur. Kabızlık sorunlarına da çaredir.

3 – Emziren anneler için harika bir süt yapıcı besindir. En kıymetlimiz bebeklerimiz için de faydalı olmuş oluyor bu durumda.

4 – Yüksek vitamin içeriği ile hem sporcular için hem de çocuklar için harika bir içecektir.

5 – Probiyotik özelliğe sahiptir. Eğer probiyotik beslenmeye çalışıyorsanız, sadece yoğurt ve kefire bağlı kalmayın, Boza harika bir alternatif olacaktır.

6 – İştah açıcı özelliğe sahiptir ve bu sayede kilo almak isteyenler için doğru seçim olabilir.

7 – Zihin açıcı etkisi vardır ve öğrenciler için düzenli tüketilmesi gereken bir içecektir.8 – Öksürüğü olanlar için oldukça faydalı olacaktır. Boza öksürüğe iyi gelir.

9 – Sinirleri yatıştırıp dinlendirici etkisi ile kış akşamlarında dinlenmenizi sağlayacaktır. Böylece kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

10 – Demir, Fosfor, A, E, B1 ve B2 vitaminlerini içermesi sebebi ile tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tüm bu vitaminleri almak için tüketmeniz gerekir.

11 – Bozanın içeriğinde bulunan faydalı bakteriler, kolon kanserine yakalanma riskini düşürmektedir.

12 – Özellikle içerdiği Laktat bakterileri, bağırsak sağlığı için son derece faydalıdır ve her türlü bağırsak sorunlarında bir destekleyici olacaktır.

13 – Kemik sağlığının korunmasında etkili olmaktadır.

14 – Stres ile baş etmenin en iyi yollarından biridir. Siz de akşam eve geldiğinizde, günün yorgunluğunu ve stresini Boza ile atabilirsiniz.

15 – Zengin kalsiyum içeriği sayesinde kemik erimesine karşı bir önleyici görevi görmektedir.

16 – İçerdiği faydalı bakteriler aracılığı ile bağışıklığımızı kuvvetlendirmektedir.

17 – Hem kronik hastalıklara karşı, hem de mevsimsel hastalıklara karşı vücut direncini artırıcı özellik gösterir. Yani kış aylarında Boza tüketen biri daha az grip olur, daha az çevresindeki mikroplardan etkilenir.

18 – Boza içerisinde bulunan faydalı bakterilerin bir görevi de, vücudumuza giren toksik maddeleri, alerjenleri ve kanserojen maddeleri yok etmesidir. Sizce de harika bir özellik değil mi?

19 – Boza ayrıca kan şekeri ve kolesterolü dengeleyici özellik göstermektedir.

20 – Mide yanması gibi şikâyetleri ortadan kaldırır.

www.herseyecevap.comBoza Mevsimi Geldi – İşte Bozanın 20 Faydası!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir