Buğday Hassasiyeti Belirtileri

Buğday hassasiyeti son zamanlarda farkındalığın arttığı bir konu. Genellikle kişinin kendi kendine bu teşhisi koyduğu ise unutulmamalı. Yani net bir şekilde siz de buğday hassasiyeti var demek pek mümkün olmuyor. Bununla birlikte buğday hassasiyeti yaşayan kişilerin çeşitli ortak belirtilere sahip olduğu da biliniyor. Buğday hassasiyeti aslında, Gluten hassasiyeti ile aynı kapsamda yer alan bir konu. Kısaca size teknik bilgi verecek olursak glüten, Glutenin ve Gliadin adlı iki bileşenin bir araya gelmesi ile oluşur. Aslında yapıştırıcı görevi gören bir maddedir bu ve ekmek hamuruna şekil verendir aynı zamanda. Bazılarımız için kalıtımsal bağışıklık sistemi hastalığı olarak ortaya çıkan bu hassasiyet, zamanla ince bağırsakta hassasiyet meydana getirebiliyor. Bu da bazı besinlerin sindirilmesini zorlaştırıyor. Yani pek çok besinde yer alan glütene, bazılarımızın toleransı bulunmuyor. Bu durumda da glüten hassasiyeti ortaya çıkıyor. Aynı şekilde bazılarımızın ise sadece buğdayda bulunan glütene hassasiyeti var. Yani diğer besinlerde bulunan glüten rahatsızlık oluşturmuyor ama buğdayda bulunan glüten rahatsızlık oluşturuyor ve buğday hassasiyeti ortaya çıkıyor. Peki, buğday hassasiyetine sahip olup olmadığımızı nasıl anlarız? İşte aslında konumuz da bu aslında…

Buğday hassasiyeti, Gluten hassasiyeti, Glutensiz beslenme, Gluten diyeti, Buğday hassasiyeti belirtileri, Buğday hassasiyeti belirtisi, Glutensiz diyet
Buğday hassasiyeti, Gluten hassasiyeti, Glutensiz beslenme, Gluten diyeti, Buğday hassasiyeti belirtileri, Buğday hassasiyeti belirtisi, Glutensiz diyet

Contents

Buğday Hassasiyeti Belirtileri Nelerdir?

Buğday hassasiyeti, aynı zamanda buğday alerjisi olarak da adlandırılır. Glutensiz diyet ile ancak çözümü bulunabilir ve belli başlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Gluten hassasiyeti olanlar kadar geniş bir yasaklılar listesi söz konusu olmasa da, buğday hassasiyetine sahip olanlar için de uzak durulacak belli başlı besinler söz konusudur. Ancak Buğday hassasiyetini kendi kendinize teşhis edebileceğiniz bazı belirtiler de var. En temel ve en sık rastlanan belirtileri sıralıyoruz şimdi. İşte buğday hassasiyeti belirtileri

1 – Yemekten sonra şişkinlik: Yemek yedikten sonra oluşan şişkinlik, karnın şişmesi ve gaz ile dolması durumudur. Şişkinliğin pek çok farklı sebebi olabilir ama aynı zamanda buğday hassasiyetinin belirtisi olarak da otaya çıkabilir.

2 – İshal ya da Kabızlık: Her iki durumda bağırsaklarda bir problemin olduğunu gösterir. Tıpkı şişkinlikte olduğu gibi ishal ve kabızlığın da pek çok farklı sebebi olabiliyor. Ancak bununla birlikte bu iki durumda buğday hassasiyeti belirtisi olabiliyor.

3 – Karın ağrısı: Karın ağrısı çeşitli şekillerde, çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilir. Buğday hassasiyeti yaşayan kişilerin de %83’ünde bir belirti olarak karın ağrısı gözlenmektedir.

4 – Bağ ağrısı: Özellikle de migren, pek çok buğday hassasiyeti vakasında ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar, bu kişilerin migrene daha yatkın olduğunu gösteriyor.

5 – Yorgunluk hissi: Bugün biliyoruz ki, yorgunluk hissi çeşitli sağlık problemlerine bağlı olarak ortaya çıkabiliyor ve bunu teşhis etmek pek kolay olmuyor. Ancak özellikle yemek yedikten sonra hissedilen yorgunluk hissi varsa, bunun sebebi glüten hassasiyeti olabilir. Belki de sadece buğday hassasiyeti olabilir.

6 – Cilt problemleri: Çeşitli buğday hassasiyeti vakalarında çeşitli cilt problemleri gözlenebilmektedir. Bunu net bir şekilde teşhis etmek mümkün olmasa da, glüten diyeti yapılmaya başlandığında sedef hastalığı, Alopesi areata ve kronik ürtiker gibi cilt hastalıklarına sahip olanların bu tür sorunlarında da iyileşme gözlenmiştir. Yani cilt problemleri de bazen bir buğday hassasiyeti belirtisi olabilir.

7 – Depresyon: Buğday hassasiyetinin bağırsaklarda yarattığı sorun, psikolojimizi de etkiliyor. Dolayısıyla bu intoleransa sahip kişiler, depresyone daha yatkın oluyor.

8 – Demir eksikliği: Demir eksikliği pek çok kişinin problemi ancak buğday hassasiyet söz konusu olduğunda çoğunlukla demir eksikliği de ortaya çıkıyor.

9 – Eklem ve kas ağrıları: Eklem ve kas ağrıları da buğday hassasiyeti belirtileri arasında yer alıyor ve pek çok kişide görülüyor.

10 – Beyin sisi: Beyin sisini, kısaca açıkça düşünememe olarak ifade edebiliriz. Bu durumda olan kişiler, unutkan olduklarını ifade ederler, düşünürken zorlandıklarını ve zihinsel yorgunluk yaşadıklarını söylerler. İşte bu durum beyin sisi olarak adlandırılır ve buğday hassasiyeti ile ilişkili olabilir.

www.herseyecevap.com

Buğday Hassasiyeti Belirtileri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir