Ceviz Ağacı ve Özellikleri – 1 Dönüme Kaç Ceviz Ekilir?

Ceviz ağacı hem ihtişamlı bir ağaç türüdür, hem de meyvesi ile şifa dağıtır. Küçük büyük bahçesi olan herkesin de bu heybetli ağaca yer açması yerinde olur. Ceviz ağacı, hem bereketli bir ağaç türüdür, hem de görsel olarak göze hitap eder. Asıl konumuza geçmeden önce cevizli çorba tarifimizi hatırlatalım. Çünkü gribe karşı harika bir koruyucu olmakla birlikte, son derece de lezzetli bir çorba… Hele de kendi yetiştirdiğin cevizler ile yapıyorsan, tadına doyum olmaz. Peki, gelelim ceviz ağacı konusuna. Bu ağaca sahip olmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorular neler? Ceviz ağacı özellikleri nelerdir, 1 dönüme kaç ceviz dikilir ve benzeri… Hadi o zaman ceviz ağacı ile ilgili merak edilenlerden bahsedelim.

ceviz ağacı, ceviz agaci, ceviz ağacı özellikleri, 1 dönüme kaç ceviz ekili, 1 dönüme kaç ceviz dikilir

Ceviz Ağacı Özellikleri

Ceviz ağacı özellikleri oldukça spesifik, yani diğer türlerden farklıdır. Genel olarak hızlı büyüyüp gelişme yeteneğine sahip ağaçlardan söz ediyoruz. Hatta öyle ki gelişmiş bir ağaç, ortalama 300 – 500 metrekarelik bir alana bile yayılabilir. Yayvan taç şeklinde gelişen ceviz ağaçları, kazık kök salarlar. Bununla birlikte bolca kılcal köke de sahip olurlar.

Genellikle dallanması 1 – 2 metre yükseklikten başlayarak, toplam gövde çevresi ise 5 – 6 metreye kadar ulaşabilir. Ceviz fidanının gençliğinde gümüşi olan gövdesi, yaş aldıkça koyulaşacak, pürüzsüzlüğü ise yerini dikey ve derin çatlaklara bırakacaktır.

Ceviz ağacı özelliklerine dair merak edilenlerden bir diğeri ise erkek dişi çiçekler, tozlanma özellikleri ve benzeridir. Ceviz ağacı yapısı itibariyle, erkek ve dişi çiçekleri üzerinde barındırır. Rüzgâr yardımı ile de tozlanma gerçekleşir ve meyve oluşumu gözlenir.

Ceviz Ağacı Ne Zaman Ekilir?

Ceviz ağacı ne zaman ekilir sorusu, bahçesinde bu ağaca yer verecek olanlar için çok önemli… Çünkü yanlış zamanda ekilen bir ceviz ağacı, zarar görüp ölebilir. Ceviz fidanı alırken, bir açık köklü fidanlar ile karşılaşacaksınız, bir de saksı ya da tüp içerisindeki fidanlar ile… Eğer Kasım ile Mart arasındaki soğuk kış döneminde ceviz ağacı ekmeyi düşünüyorsanız, açık köklü ceviz fidanlarını tercih edebilirsiniz. Ancak bunun dışında bir dönemde ceviz agaci ekilecekse, saksılı ya da tüplü olanlar, yani topraklı olanlar tercih edilmelidir. Ceviz agaci bu şartlar altında ekildiğinde oldukça sağlıklı olacak, yerine alışacaktır.

1 Dönüme Kaç Ceviz Ekilir?

Ceviz ağacı ekiminde, ağaç gelişimini gözeterek fidan aralıklarını belirlemek önemlidir. Bahsettiğimiz üzere ceviz agaci gelişimi oldukça hızlı ve geniş bir alana yayılıcı şekilde seyreder. Bu yüzden de fidanlar arasında bırakılması gereken ideal mesafe 6 metreye 8 metre şeklindedir. Bu durumda da 1 dönüm bir arazi için 20 adet ceviz fidanı uygun olacaktır. Yani 1 dönüme kaç ceviz dikilir sorusunun cevabı, 6 m x 8 m aralıklar ile 20 adettir.

Ceviz ağacı, verimli ve karlı bir seçenek… Hobi bahçeleri için ise göze hitap edecek, heybetli, gösterişli ve güzel bir ağaç seçeneği olabilir. Ceviz ağacı dışında, farklı konulara dair yazılarımız için Yaşam ve Seyahat kategorimizi inceleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam için ise Sağlık köşemize göz atmanızda fayda var.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir