Cheesecake Tarifi – Hem Kolay Hem Lezzetli

Cheesecake tarifi bir efsanedir. Hem çok kolay, hem en çok korkulan, hem de sevmeyenin olmadığı, herkesin bayıla bayıla yediği bir tarif… O zaman ne yapalım, ilk fırsatta cheesecake tarifi için kolları sıvayıp mutfağa girelim. Çizkek olarak Türkçeleştirdiğimiz, orijinali ise cheesecake olan bu güzel tatlı, özellikle çay ya da kahve ile harika gidiyor. Çoğu zaman 1 dilim ile yetinmek bile mümkün olmuyor. Bir de üstüne korkulan bir tarif olunca, insan denemeye biraz çekiniyor. Oysa abartılan bir durum cheesecake tarifi zorluğu… Nereden mi biliyoruz, kolay cheesecake tarifi paylaşacağız sizinle de oradan biliyoruz. Hadi daha fazla oyalanmayalım da cheesecake tarifi yapımına geçelim. Öncelikle çizkek malzemeleri ile başlıyoruz. Buyurun efendim!

Cheesecake tarifi, Kolay cheesecake tarifi, Çizkek, Cheesecake nasıl yapılır, Frambuazlı Cheesecake

Cheesecake tarifi için gereken malzemeler

Çizkek tarifi için gereken malzemeleri grup grup değerlendirmemiz gerek. Kreması, tabanı ve sosu için çeşitli malzemeler ihtiyaç duyacağız. Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra ise kolay cheesecake tarifi için harekete geçebiliriz. İşte malzemelerimiz…

Kreması için gereken malzemeler

 • 4 yemek kaşığı un
 • 4 tane yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 paket (200ml) krema
 • 500 gr labne peyniri

Tabanı için gereken malzemeler

 • 2,5 paket yulaflı bisküvi
 • 120 gr tereyağı
 • Yarım çay bardağı süt
 • 1 su bardağı ince çekilmiş fındık içi

Sosu için gereken malzemeler

 • 5 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 1 su bardağı su
 • 1 paket vanilya
 • 250 gr frambuaz
 • 1 çay bardağı su

Cheesecake Tarifi Nasıl Yapılır?

Cheesecake tarifi yapım aşamasına geçelim ve ne kadar kolay olduğunu birlikte görelim. Üstelik ilk denemede biraz zorlansanız bile, sonraki denemelerinizde hele de paylaştığımız bu kolay cheesecake tarifi söz konusu ise son derece lezzetli tatlılar ortaya çıkabilirsiniz. Siz dahi şaşıracaksınız. O halde hemen yapımına geçelim ve cheesecake tarifi nasıl yapılır birlikte öğrenelim.

İlk iş olarak çizkek tabanını hazırlayacağız. Bunun için yulaflı bisküvileri ve de fındık içini rondoya alıyor ve ince bir şekilde çekiyoruz. Kum gibi bir malzeme elde etmemiz gerekiyor. Daha sonra ise bu karışımı erimiş tereyağı ile birleştiriyoruz ve karıştırarak yavaş yavaş da sütü ilave ediyoruz. Cheesecake tarifi için hazırladığımız kalıbı alıyor ve alt kısmına hazırladığımız bu karışımı döküyoruz. Ancak öncesinde kalıcı iyice yağlamayı unutmayın. Nefis tatlımızın kalıptan çıkmamasını istemeyiz. Döktüğünüz harcı kaşıkla bastırarak iyice sıkıştırmalısınız ve cheesecake tabanının hazır olduğunu hissettiğinizde, karışımı kalıp ile birlikte buzdolabına yerleştirmelisiniz. O orada dinlenirken biz de sosunu hazırlayalım.

Cheesecake tarifi farklı soslarla hazırlanabiliyor. Farklı pek çok meyve kullanılabiliyor. Ancak en çok tercih edilen tarifi paylaşmak istedik ve frambuazlı hazırlıyoruz. Cheesecake tarifi için hazırlayacağımız frambuazlı sosa, öncelikle frambuazları sos tenceresine alarak başlıyoruz. İçerisine şeker ve suyu ekledikten sonra ise karıştırıp bir süre buzdolabında bekliyoruz. Ne kadar istersek, bir süre dinlendirdikten sonra ise sosu alıp, mısır nişastası ve suyu ayrı bir yerde karıştırıp daha sonra frambuazların üzerine ekliyoruz. Ocağa alıp pişirmeye başlıyoruz ve kaynamaya başladığında altını kısıp, bir 5 dakika kadar daha ocakta tutup daha sonra ocaktan alıyoruz. Soğuması için bir kenara alıyoruz ve arada karıştırarak bu süreci hızlandırıyoruz.

Size kolay cheesecake tarifi paylaşacağımızı söylemiştik. Şimdi de kremasını hazırlayacağız ve son aşamaya geçeceğiz. Cheesecake tarifi nasıl yapılır diye soranların en çok merak ettiği aşamalardan biridir bu. Krema için öncelikle labne peyniri bir kaba alıp çırpmaya başlıyoruz. Üzerine krema ve şekeri ekleyip çırpmaya devam ediyoruz. Yumurtaları ise teker teker ekleyip aynı zamanda çırpıyoruz. Cheesecake tarifi kremasının son aşamasında ise un ve vanilyayı ekleyip karıştırdıktan sonra kremamızı bir kenara bırakıyoruz.

En başta hazırladığımız tabanı alıyoruz. Kremamızı güzelce üzerine yaydırıyoruz ve kalıbın etrafından taşma olmaması için alüminyum folyo ile sarmayı unutmuyoruz. Kalıbı bir iki kez tezgâha vurmanız ise içerisinde boşluk kalmaması için oldukça önemlidir. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişirebiliriz artık çizkek tatlımızı. Ancak fırına bir kap içerisinde su yerleştirmeyi unutmayın. Bu sayede çatlamanın önüne geçmiş olacağız. Cheesecake tarifi pişirme aşamasında oldukça hassas bir hal alıyor. Tatlımızı fırına verdikten 10 dakika sonra kapağını hiç açmadan ısısını 160 dereceye düşürmeliyiz. Bu şekilde ise 1 saat kadar fırında kalacak ve biz fırının kapağını hiç açmayacağız. Cheesecake tarifi için oldukça zor bir süreç.

Nihayetinde 1 saatlik pişirme süresinin sonuna gelince fırını kapatıyor, kapağını da açıyoruz ama çizkek tatlımıza dokunmuyor, fırın içerisinde soğumaya bırakıyoruz. Soğuduğunda ise frambuazlı sosu üzerine dökebilir ve buzdolabına dinlenmeye alabiliriz. Kolay cheesecake tarifi dedik ama bu tarif için en zorlu kısım olabilir bu… Böylesine benzersiz bir lezzeti bir gece daha beklememiz gerekecek. Ertesi gün ise afiyetle yiyebilirsiniz… Cheesecake tarifi ile karşılaştırıldığında çok daha kolay olan ama en az onun kadar lezzetli olan bir tarifimiz daha var sizinle paylaşmak istediğimiz. Lezzetli Tiramisu tarifimiz için linke tıklayabilirsiniz. Ayrıca bir de pratik muhallebi tarifimiz var ki, hızlıca tatlı krizine cevap verebilir. Bir denemelisiniz. Üstelik daha fazla tarif isteyenler için Yeme – İçme kategorimizde Polonya’nın Karpatka tatlısından, dünyanın pek çok farklı yerine uzanan sayısız tarife, hepsi bir arada, elinizin altında. Hemen bir göz atmaya ne dersiniz?

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir