Çiçek nasıl kurutulur?

Renkleri ile gözlerimizi kamaştıran, kokuları ile de bizi büyüsü altına alan çiçekleri ölümsüzleştirmek mümkün olsa keşke. Renklerinin bir gün solacağını bilmek belki de onları bu kadar kıymetli yapan. Çoğu zaman da bir anıyı temsil eder çiçekler. Belki özel birinden gelmiştir, belki güzel bir anı o koku ile bütünleşmiştir. Dolayısıyla farklı sebeplerle de olsa, çiçekleri ölümsüzleştirme isteği duyarız içimizde. Bu yüzdendir, kitap arasında kuruttuğumuz güller ya da papatyalar. Sahi, çiçek nasıl kurutulur, daha başarılı bir yöntem var mıdır?

çiçek, çiçek kurutma, çiçek kurutmak, çiçek nasıl kurutulur, çiçek kurutma yöntemleri, doğal kurutma, gül nasıl kurutulur, papatya, ortanca, sonbahar, buket, demek, her şeye cevap, nedir, nasıl yapılır, ne demektir, çiçekçi, gelin buketi nasıl kurutulur

Çiçekleri kurutup, daha uzun süre varlıkları ile bizi mutlu etmeleri sağlanabilir. Bunun için basit ve biraz daha meşakkatli olmak üzere farklı yöntemler ortaya atılmıştır. Şüphesiz ki en kolay yöntem çiçekleri hava teması ile yani en doğal şekilde kurutmaktır. Üstelik bitki çayı yapılmak istenen papatya gibi çiçekleri de bu yöntem dışında bir şekilde kurutmamak gerekir. Ancak bu yöntem size istediğiniz sonucu vermiyorsa diğer yöntemleri denemelisiniz.

Presleyerek kurutma olarak tanımlanan, ağırlık altında kurutma, bizim bildiğimiz şekliyle kitap arasında kurutmadır. Bu yöntem çiçeğin formuna büyük oranda zarar verdiği gibi, etli bir yapısı bulunan çiçeklerde de olumlu sonuç vermemektedir. Dolayısıyla bir sonraki yönteme geçelim.Griselin ile kurutma yöntemi bir diğer seçenek. Genellik etli yapıya sahip olan ya da çok yapraklı olan çiçek türlerinde tercih edilen bu yöntem, 2 ölçek sıcak su ve 1 ölçek griselin karışımı ile gerçekleştiriliyor. Çiçekler bu karışıma batırılır ve bitkinin türüne göre bir kuruma süreci gözlenir. Nihayetinde daha hoş bir şekilde çiçeklerin kuruduğu gözlenir ancak renklerinde de değişiklik oluşacaktır.

çiçek, çiçek kurutma, çiçek kurutmak, çiçek nasıl kurutulur, çiçek kurutma yöntemleri, doğal kurutma, gül nasıl kurutulur, papatya, ortanca, sonbahar, buket, demek, her şeye cevap, nedir, nasıl yapılır, ne demektir, çiçekçi, gelin buketi nasıl kurutulur, borax çiçek kurutma, mikrodalga fırında çiçek kurutma, lavanta nasıl kurutulur, lavanta, presleyerek kurutma, bitki çayı, gliserin ile kurutma

Borax da çiçek kurutuma yöntemleri arasında yer alanlardandır. Hafif yapısı ile çiçeğin formunun bozulmasını engelleyecektir. Mümkün mertebe doğallığını korumasını sağlayacaktır. Borax içinde bekletilen çiçeğin kuruma sürecini iyi takip etmek en önemli noktadır. Kuruma gerçekleştiğinde çiçeği bu maddeden tamamen ayrıştırmak gerekir.

Son olarak belki bazılarının bildiği bir yöntem olan mikrodalga fırında kurutma yönteminden bahsedelim. En hızlı yöntem olarak karşımıza çıkan bu seçenek, oldukça cazip ve pratiktir. Bununla birlikte bazı riskler de içerir. Çiçeğin içerisinde barındırdığı öz suyu miktarını tam olarak bilmek mümkün değildir. Bu durumda da fırında tutacağınız süreyi kestirmek zor olabilir. Az da olmamalıdır, çok da olmamalıdır. Dolayısıyla biraz deneme yanılma yoluyla doğu süreyi bulabileceksiniz. Çiçek kurutma yöntemleri bu şekilde sıralanabilir fakat herkes kendine uygun şekilde çiçeklerini kurutabilir. Şüphesiz ki en çok tercih edeceğimiz ve sizlere de önereceğimiz, doğal şekli ile yani hava temasıyla kurumasıdır. Üstelik çiçekleri bu süreci harika görüntüler de yaratır. Örneğin kurumaya bırakılan lavantanın kokusu da, görünümü de muhteşem olacaktır. Kendinizi Fransa’nın güneyinde, bir lavanta bahçesinde gibi hissedebilirsiniz. Lavanta öyle güzel kokulu bir bitki ki kokusunu hapsetmek için çeşitli yöntemlere başvurabiliyoruz. Kurutulan lavanta ile lavanta yağı yapmak ve bu şekilde mis gibi lavanta kokusunu hem evimizde hem de cildimizde kullanmamız mümkün. Lavanta yağını evde kolayca nasıl yapacağınızı öğrenmek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.Çiçeklerin kuruduklarında sahip olduğu muhteşem görünüme aşık biriyseniz, siz de çiçek açan çayı denemelisiniz. Çiçek açan çay yazımızı okudunuz mu?

Çiçek nasıl kurutulur?” için 4 yorum

  1. Merhabalar,
    Sitenizde çiçek nasıl kurutulur sayfasında yer alan vazo içerisinde lila ve beyaz renkli çiçeğin adı nedir? Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir