Damar Tıkanıklığını Önleyen Besinler

Damar tıkanıklığı pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabiliyor ve özellikle de belli bir yaş sonrasında daha sık görülüyor. Bu sevimsiz durumu ortadan kaldırmak ise tamamen beslenme ile ilgili… Damar tıkanıklığının ortaya çıkışı da yine beslenmemiz ile doğru orantılı… Damar tıkanıklığını önleyen besinleri günlük yaşamınızın merkezine koyarak siz de hem kendinizi hem de ailenizi koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca her gün dereotu yemeniz için oldukça geçerli sebeplerimiz var. Bunları da ilgili yazımızdan öğrenebilir ve daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Şimdi ise gelelim asıl konumuz olan damar tıkanıklığını önleyen besinlere…

Damar tıkanıklığı, Damar tıkanıklığına ne iyi gelir, Damar tıkanıklığı nedir, Damar tıkanıklığını önleyen yiyecekler, Damar tıkanıklığına iyi gelen besinler, Damar tıkanıklığında ne yenir, kalp sağlığı
Damar tıkanıklığı, Damar tıkanıklığına ne iyi gelir, Damar tıkanıklığı nedir, Damar tıkanıklığını önleyen yiyecekler, Damar tıkanıklığına iyi gelen besinler, Damar tıkanıklığında ne yenir, kalp sağlığı

Damar Tıkanıklığını Önleyen 10 Besin

Damar tıkanıklığını önleyen besinler öyle çok da bizi şaşırtan şeyler değil ama değerini pek de bilemediğimiz besinler. Bu yüzden daha özenli bir şekilde yediklerimizi planlayıp, bu tür besinleri hayatımızın merkezine koymamız gerekiyor.

1 – Sarımsak, damarları doğal bir şekilde temizleyen mucizevi bir besindir. Antioksidan özelliği de yine damar tıkanıklığına karşı bir önlem olmasını sağlar. Kolesterolü dengeliyor olması ise cabası…

2 – Nar, vücudumuzda nitrik oksit üretimini artıran ve bu sayede de damarların açık kalmasını sağlayan özel bir meyve… Damar tıkanıklığına karşı da harika bir alternatif…

3 – Yeşil çay ise damarlarımızın hem temiz, hem de ağlıklı olmasını sağlayan harika bir içecek… Kalp krizini önleyen endotel hücrelerinin sağlığına katkı sağlıyor olması da göz ardı edilmemesi gereken bir faydasıdır.

4 – Ispanak, bazılarımızın bayıldığı, bazılarımızın ise nefret ettiği ama damar tıkanıklığı söz konusu olunca eksik olmaması gereken bir besindir. Nitrik oksit açısından son derece zengin olan ıspanak ile damar kasılmaları önlenebilir, pıhtı ve kan birikmesi de engellenebilir. Buna bağlı olarak da felç ve kalp krizi riski düşürülür.

5 – Kuşkonmaz, ülkemizde çok da tercih edilen bir besin değil. Ancak bununla birlikte damar tıkanıklığı denildiğinde ilk akla gelenlerden. Kan basıncını azaltması ve kanın pıhtılaşmasını engellemesi göz ardı edemeyeceğimiz özellikleridir.6 – Zerdeçal, vücutta iltihabı önleyen ve antioksidan özelliği ile sağlığımıza katkıda bulunan mucizevi bir besin… Damar tıkanıklığını önleyici olması ve kötü kolesterolü düşürüyor olması soframızdan eksik etmememiz gerektiğini gösteriyor.

7 – Avokado, son yıllarda mutfaklarımızda ve marketlerde, hatta pazarlarda yerini aldı. Bununla birlikte oldukça sevildi… E vitamini içeriği ile pek çok fayda sağlayan Avokado, kan basıncını düşürür ve damar tıkanıklığını önleyici özellik gösterir.

8 – Brokoli ile sofralarınıza sağlığı kazandırabilir, damar tıkanıklığına karşı da önlem alabilirsiniz. Damar iltihaplarını önleyici özellik gösteren brokoli, kalp sağlığı için harika bir besindir.

9 – Elma, temiz damarların korunması için olmazsa olmaz bir şifa kaynağıdır. Pektin ve lif içeriği ile kötü kolesterol seviyesini düşürür.

10 – Chia tohumu, omega 3 yağ asitlerini içeriyor olması sebebi ile kalp sağlığına katkı sağlar. Kan basıncını düzenleyerek, damarları temizleme özelliği gösterir.

Tüm bu besinler, damar tıkanıklığına karşı tüketebileceklerinizdir. Her biri sofranızdan eksik olmaması gereken şifalı birer alternatif… Bunların yanı sıra sağlığa dair daha fazla bilgi için siz de güzellik ve sağlık köşemize göz atabilirsiniz.

www.herseyecevap.comDamar Tıkanıklığını Önleyen Besinler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir