Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz faturası nasıl düşürülür sorusu, kış aylarında hepimizin aklına gelmiyor mu? Gerçekten de önemli bir konu, çünkü yakıt tasarrufu yapmak aslında basit bazı uygulamalara bağlı. Üstelik daha düşük doğalgaz faturası ödeyebilecekken, neden daha fazlasına razı olalım ki? Tasarruf konusu ile alakalı olan ve sıfır atık ve geri dönüşüm uygulamalarının ev ortamında nasıl yapılabileceğini anlatan yazımıza da göz atmanızda fayda var. Şimdi ise asıl konumuz olan ısı tasarrufuna dönecek olursak, soğuk kış günlerini yaşadığımız bu dönemde, doğalgaz faturası nasıl düşürülür, bunun için neler yapılabilir bir bakalım.

Doğalgaz faturası nasıl düşürülür, Doğalgaz tasarrufu, Isı tasarrufu, kombi ayarı, petek temizliği, kombi kaç derece olmalı, doğalgaz faturasını düşürmenin yolları, radyatör bakımı, kombi bakımı
Doğalgaz faturası nasıl düşürülür, Doğalgaz tasarrufu, Isı tasarrufu, kombi ayarı, petek temizliği, kombi kaç derece olmalı, doğalgaz faturasını düşürmenin yolları, radyatör bakımı, kombi bakımı

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

Doğalgaz tasarrufu demek, daha düşük doğalgaz faturası demektir. Bunu ise belli uygulamalar ve kontroller ile evinizde sağlayabilirsiniz. Adım adım evinizde yapabileceklerinize bir bakalım. Kombi kaç derecede olmalı, petekler ne şekilde çalışmalı gibi tüm detaylara değineceğiz.

 • Doğalgaz faturasını düşürmek için yapılabileceklere öncelikle kombiden başlayalım. Normal çalışma mantığına baktığımızda, kombinizi kısık ayarda çalıştırdığınızda az yakacaktır, yüksek ayarda çalıştırdığınızda çok yakacaktır. Bununla birlikte az yakan kombi diye bir şey söz konusu değildir. Yalnız son zamanlarda kanunlar ile bir zorunluluk haline getirilen yoğuşmalı kombiler, %5 oranında bir ısı tasarrufu sağlamaktadır. Bu da fatura üzerinde hesaplandığında pek de küçümsenecek bir değer değil. Dolayısıyla siz de kombinizi yoğuşmalı kombi ile değiştirmelisiniz.
 • Radyatör temizliği, verimli bir çalışma için önemli ancak yeni olan radyatörlerde bu temizliği yapmak zararlı da olabilir. Dolayısıyla petek dediğimiz radyatörlerinizi en azından ilk 2 – 3 yıl boyunca temizletmenize gerek yoktur. Bu konuda bir uzmana danışarak, gerekli görülürse radyatör temizliği yaptırmalısınız. Çok yıllık olan radyatörlerde ise oldukça gerekli bir işlem olabilir. Yapılacak olan bu temizlik ile radyatörlerinizin daha verimli çalıştığını görebilirsiniz ve doğalgaz tasarrufu yapabilirsiniz.


 • Peteklerde bulunan hava, ısıtma konusunda oldukça önemli bir engeldir. Bu yüzden her yıl kombiyi çalıştırmadan ve peteklerinizi açmadan önce bir uzmana danışmalı, kombi bakımı yaptırmalı ve varsa peteklerdeki havanın alınmasını sağlamalısınız. Doğalgaz faturası nasıl düşürülür sorusunun önemli bir cevabıdır bu işlemler. Yapılan kombi bakımı ve petek havalarının alınması ile %15’e varan bir tasarruf sağlanabiliyor.
 • Çatı izolasyonu oldukça önemli bir konu… Hele de doğalgaz faturası nasıl düşürülür diye soruyor, tasarruf yapmanın yollarını arıyorsanız, çatı izolasyonunuzun tam olmasına özen göstermelisiniz. Genel olarak çatılarda %20 oranında ısı kaybı yaşanıyor. Bunun yaşanmaması için henüz kış gelmeden çatınızı kontrol ettirmeli ve izolasyon yaptırmalısınız.
 • Zaman ayarlı termostat, doğalgaz tasarrufu için önemli bir imkân olabilir. Bu sayede doğalgaz tüketimi optimize edilebilecek, daha düşük doğalgaz faturası ile karşılaşmanız sağlanabilecektir.
 • Kapı ve pencereler, ısı kaybının yaşandığı temel noktalardır. Her kış başında pencere ve kapılarınızı kontrol etmeli ve ısı kaybının önüne geçmelisiniz. Genel olarak binalarda, kapı ve pencere aralıkları sebebi ile %15’e varan ısı kaybı yaşanıyor. Bu da doğalgaz faturanızın %15 oranında daha yüksek gelmesi demektir. Kapı ve pencereler için satılan izloasyon şeritlerinden alarak, boşlukları doldurabilir ve kapı ve pencere kenarlarındaki ısı kaybını engelleyebilirsiniz. Doğalgaz faturası nasıl düşürülür diye soranlar için en önemli uygulamalardan biri de budur.
 • Doğalgaz sobası kullanılıyorsa eğer, bu kez de dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur var. Soba filtresinin neredeyse her ay kontrol edilmesi gerekiyor. Gerekli görülürse de doğalgaz sobası filtresinin değişimi yapılabilir.


 • Bir ev için olması gerekecek sıcaklık değeri 20 – 22 derece aralığıdır. Evlerimiz için sağlıklı olan sıcaklık değerleri bu aralıkta olmalıdır. Eğer bu sıcaklık değerini yakalarsanız, doğalgaz faturasında %6 oranında bir düşüş gözleyebilirsiniz.
 • Perdeler önemli bir izolasyon aracıdır. Özellikle otel perdesi olarak da bilinen Blackout kumaşlardan yapılmış özel perdeler, güneşi kesme, mahremiyet alanı sağlamanın yanı sıra bir izolasyon aracıdır da. Yaz aylarında perdelerinizi çektiğinizde daha serin bir ortam yaratabilir, kış aylarında ise soğuğu engelleyebilirsiniz. Kış aylarında güneşin batışı ile birlikte perdelerinizi çekmeniz ve gece boyunca kapalı tutmanız, doğalgaz tasarrufu sağlamanız için önemli bir uygulama olacaktır.
 • Duvar ve pencere klimalarının, dış hava ile temas eden bağlantı noktaları, genellikle gözden kaçırdığımız noktalardır. Buradan sıcak havanın dışarı kaçışı söz konusu olabilir. Bu yüzden bu bağlantı noktalarını güzelce kapatmalı ve hava sirkülasyonunu engellemeliyiz. Doğalgaz faturası nasıl düşürülür diye soranların gözden kaçırdığı bu detay önemli.
 • Doğalgaz faturası nasıl düşürülür sorusunun önemli bir cevabı ise dekorasyonda gizli. Çünkü bizler genellikle evimizi dekore ederken, mobilyalarımızı yerleştirirken ısınma konusunu göz ardı ediyoruz. Koltuk ve masa gibi mobilyalarımızın peteklerin önünü kapatmasına izin veriyoruz. Bu ısı tasarrufu konusunda büyük bir yanlıştır. Perdeler, koltuk ve benzeri diğer mobilyalar ile peteklerinizin önünü açtığınızda doğalgaz faturasının %15 oranında düşmesini sağlayabilirsiniz.
 • Bunu pek yapacağınızı düşünmesek de bazılarının denediğini duyduk ama siz siz olun yapmayın; pişirme ocağını ısınma aracı olarak kullanmayın. Bu mantıksız olduğu kadar tasarruf açısından da oldukça yanlıştır.


 • Son olarak ise doğalgaz faturası nasıl düşürülür sorusu ile ilgili olabilecek bir önerimiz var. Bu daha çok yeni radyatör alacak olanları ilgilendiriyor. Alüminyum radyatörler, son zamanların en çok tercih edileni… Çünkü hem daha fazla ısınma sağlıyor, hem daha şık bir görünüme sahip, hem daha ince, hem de dikey olarak da şık bir şekilde kullanılabiliyor. Klasik radyatörlere göre daha yüksek fiyatlı olsa da pek çok açıdan daha avantajlı…

Kombi nasıl ayarlanır?

Doğalgaz faturası nasıl düşürülür sorusunun önemli bir aşaması ise kombi ayarlamak… Kombi ayarlarken, ideal sıcaklıkları baz almalısınız. Oturma odası ve yatak odası gibi alanların ideal sıcaklığı 20 – 22 derecedir ancak bununla birlikte hol gibi az kullanılan alanlarda 15 derece sıcaklık yeterli olmaktadır. Bu yüzden de ayarlamalarınızı buna göre yapmalısınız. Sıcak su değerinin 60 derece olarak ayarlanması, eve 20 derecede sıcak su sağlar. Bu da idealdir. Eğer kombinizi bu şekilde ayarlıyorsanız ama evinizin sıcaklığı daha düşük oluyorsa, ısı kaybı yaşanan noktalar var demektir. Bunun için dekorasyonunuzu yenileyebilir, kapı ve pencere boşluklarını kapatabilir, petek ve kombi bakımını yaptırabilirsiniz. Yukarıda saydığımız tüm uygulamalar doğalgaz faturası nasıl düşürülür, ısı tasarrufu nasıl yapılır sorularının birer cevabı olacaktır. Düşük doğalgaz faturasına sahip olmanın tüyolarına yer verdikten sonra, sizi ilgi çekici ve faydalı daha fazla içeriğin yer aldığı yaşam ve seyahat kategorimize alalım.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir