Domates Reçeli Nasıl Yapılır?

Domates reçeli, her ne kadar kulağa garip gelse de son derece lezzetli bir reçel türüdür. Eğer daha önce denemediyseniz, mutlaka denemelisiniz. Eğer kalın kabuklu domatesler tercih ediyorsanız, önce kabuklarını soymanız gerekir ancak bazı cherry domates türlerinin kabukları ince olduğu için soymadan da harika sonuç alınabilir. Bu, domates reçelinin bir püf noktası olarak kabul edilebilir. Hadi şimdi domates reçeli nasıl yapılır, tüm detayları ile görelim.

Domates reçeli, Domates reçeli tarifi, Domates reçeli nasıl yapılır, Domates reçeli yapımı, tomatoes jam, pear tomatoes, armut domates, cherry domatesi, reçel tarifleri, reçeller, reçel yapımı
Domates reçeli, Domates reçeli tarifi, Domates reçeli nasıl yapılır, Domates reçeli yapımı, tomatoes jam, pear tomatoes, armut domates, cherry domatesi, reçel tarifleri, reçeller, reçel yapımı

Domates reçeli tarifi

Domates reçeli yapmaya başlarken öncelikle iyi domatesler seçerek başlayabiliriz. Örneğin; bulabiliyorsanız pear tomatoes olarak bilinen, sarı ve armut şekilli minik domatesleri tercih edebilirsiniz. Altın rengi nefis bir domates reçeli yapabilirsiniz. Ancak bu mümkün değilse de lezzetli olduğunu düşündüğünüz her tür kırmızı domates tercih edilebilir.

  • İlk iş olarak domatesleri yıkadıktan sonra kaynar su içerisine atıyor, birkaç dakika bekletiyor ve çıkarıyoruz. Böylece kabuklarının kolayca soyulduğunu göreceksiniz. 1 – 2 hamlede domatesi soyabilir ve sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Domates reçeli yapmanın en önemli noktalarından biri de budur.
  • Domatesleri, reçel yapacağınız tencereye alarak Blender yardımı ile ezmelisiniz. Güzel kıvamlı bir reçel için buna ihtiyacımız var. Tam anlamı ile domates püresi yapmış durumdayız. Bu püreyi ocağa alıyoruz ve üzerine domates miktarı ile doğru orantılı olarak toz şeker ekliyoruz. Bu noktada damak zevkinize göre şeker ilave edebilirsiniz.
  • Domates ve toz şekerin üzerine, domates reçeli tarifini bir üst seviyeye taşıyacak olan taze zencefili eklemelisiniz. Göz kararı, yine damak tadınıza uygun olacak şekilde bir parça taze zencefili ister ince ince kıyarak, ister rendeleyerek domateslerin üzerine eklemelisiniz.
  • Toz şeker eriyip, karışımımız kaynamaya başladığında ise limon suyu ilave edebiliriz. Bu sayede domateslerimiz reçel kıvamına doğru yol almaya başlayacaktır.
  • Dibi tutmasın diye karıştırarak, düşük ısıda kaynatacak ve reçel kıvamına ulaşmayı bekleyeceğiz. Klasik bir şekilde reçelinizin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Buzdolabında beklettiğiniz bir tabağa bir damla reçel damlatıp, akıp akmadığını kontrol edebilir ve reçel kıvamına ulaşıp ulaşmadığınızı da böylece anlayabilirsiniz. Kıvam tamamsa, domates reçelimiz hazır.
  • Reçelinizi en az 1 gece buzdolabında dinlendirdikten sonra tüketirseniz, çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.
  • Bir de unutmadan söyleyelim, çok az miktarda toz tarçın da ilave edebilirsiniz, çok yakışıyor. Hazır domates mevsimiyken, kesinlikle siz de domates reçeli tarifini denemelisiniz. Daha fazla tarif ve yeme içmeye dair faydalı içerik için sizi Yeme – İçme kategorimize alalım. Şimdiden afiyet olsun!

www.herseyecevap.com

Domates Reçeli Nasıl Yapılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir