Egzama ve Bilinmeyenleri – Egzama nedir?

Egzama, günümüzde oldukça yaygın olan bir cilt hastalığıdır. Bugün küçük büyük pek çok kişide, farklı farklı cilt bölgelerinde oluştuğunu görülmektedir. Konuya en başından başlayacak olursak, egzama nedir sorusuna cevap vermemiz gerek. Egzama, deride ciddi bir kuruluk yaratan, kaşıntı ile birlikte seyreden ve beraberinde cilt üzerinde minik kabarcıklar oluşturabilen bir hastalıktır. Dermatoloji kliniklerine baktığımızda, en sık başvurunun egzama sebebi ile olduğunu görüyoruz ve arama motorlarında en sık yapılan aramalardan biri de egzama nedir sorusudur. Bu sebeple, detayları üzerinde durulması gereken bir konu…

Egzama, Egzama nedir, Dermatit, Dermatit nedir, Atopik dermatit, Atopik egzama, Bebeklerde egzama, Bebek egzaması, Çocuklarda egzama, Çocuk egzaması, Egzama çeşitleri, Egzama çeşidi, Elde egzama, Yüzde egzama, Egzama bebeklerde, Kontakt dermatit, Seboreik Dermatit

Egzama Çeşitleri

Egzama, sık görülen ama farklı türleri olan bir cilt hastalığıdır. Bu sebeple egzama nedir sorusunun cevabı da çeşitleniyor. Hem bulunduğu bölgeye göre farklılaşır, hem de gösterdiği belirtilere göre farklılaşır. Elde egzama, sık karşılaşılan bir türdür. Genellikle alerji ve stres ile belirti göstermeye başlar ve tozlu ortamlarda, temizlik malzemesi gibi kimyasal maddeler ile temas edildiğinde belirtiler şiddetini artırmaktadır. Elde egzama olduğunda ise bu tür etkenlere çok sık maruz kalınacağından, günlük yaşamı aksatıcı olacak, yaşam kalitesini düşürecektir. Elde egzama ile karşılaşanların yanı sıra bir de yüzde egzama oluşumu karşımıza çıkabiliyor. Bu durum ise sosyal anlamda ciddi sıkıntılar yaratıyor. İnsanlar ile karşılaşıldığında, kişinin odak noktası karşısındakinin yüzüdür. Yüzde egzama olduğunda ise bu durum pek çok soruyu ve dikkatli bakışları beraberinde getirir. Dolayısıyla sosyal yaşamda olumsuz bir durum ortaya çıkarır. Egzama çeşitleri söz konusu olduğunda pek çok bölgesel türden söz edebiliriz ama en sık karşılaşılanlar bu ikisi yani elde egzama oluşumu ve yüzde egzama oluşumudur.

Diğer taraftan belirtileri ve oluşum şekli ile farklılaşan egzama çeşitleri şu şekilde sıralanabilir; atopik egzama, seboreik egzama, asteatotik egzama, kontakt egzama, numuler egzama, gravitasyonel egzama. Her biri, belli özellikleri ile farklılaşır ve belirtileri de farklı olacaktır. Ayrıca dermatit tanımını da egzama ile birlikte çokça duyacaksınız. Dermatit nedir; bir tür cilt iltihaplanmasıdır. Ancak kızarıklık ve döküntü ile kendini gösterdiğinden, egzamanın ilk evresi gibi değerlendirilebilir. Yani aslında dermatit nedir sorusunun cevabı bir nevi egzamadır. Bu sebeple dermatit nedir, egzama nedir sorularını ayrı ayrı değerlendirmiyoruz. Aslında aynı şeyden söz ediyoruz.

Atopik Egzama

Aslında atopik dermatit ile başlayan ama ilerleyip cilt bütünlüğü bozulmaya başladığında atopik egzama adını alan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu egzama çeşidi, bebeklik ve çocukluk döneminde kendini gösterir. Bebek egzaması tanımı ile de karşımıza çıkar. Bebeklerde egzama sık görülen bir durum olduğundan, çok da şaşırtmıyor bizi ama bebeklik döneminde görülen bu egzama, genetik kökenlidir. Bununla birlikte immünolojik etkenler devreye girmiş olabilir. Kısacası bebek egzaması genellikle bu tür kontrol edilemez sebeplere bağlı olarak karşımıza çıkar ve şüphesiz hiç birimiz bebeklerde egzama görmek istemeyiz. Oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Çocuklarda egzama oluşması da yine bu egzama çeşidi altında değerlendirilir ve çocukların özellikle kol ve bacak gibi eklemlerinin iç kısımlarında kendini gösterir. Kızarıklık, pullanma ve kaşıntı ile dikkat çeken egzama bebeklerde olduğu gibi çocuklarda da çok sıkıntılıdır. Çocuklarda egzama oluşumu bu şekilde başlasa da yetişkinlikte evrim geçirir ve yüzde egzama görüşür. Kaşlar, sakal, kulaklar, burun ve saçlı deri gibi pek çok farklı noktada kendini gösterir.

Cilt bakımı ve cilt temizliği son derece önemli bir konu… Egzama gibi rahatsızlıkları yaşamamak için ya da bu tür sorunlar ile karşı karşıyaysanız da rahatsızlık veren kaşıntı gibi belirtileri baskılamak için cilt bakımınıza özen göstermelisiniz. Örneğin, yaz için önerilen cilt maskesi tariflerimize göz atabilirsiniz. Bunlar iyi bir nemlendirme sağlarken, cilt yenileyici özellik de gösterecektir. Diğer taraftan yüz gibi hassas bölgelerde derinlemesine bir temizlik yapmak ve bunu basit bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, karbonat ile yüz temizliği yapabilirsiniz. Ayrıca avokadolu maske de cildiniz için harika bir destekleyici olabilir. Denemeye değer diye düşünüyoruz. Sağlık ve güzelliğe dair daha fazla öneri için ise sizi hemen sağlık ve güzellik köşemize alalım.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir