En Kolay Portakal Reçeli Tarifi

En kolay portakal reçeli dediğimize bakmayın, portakal reçeli yapmak zaten tahmin ettiğinizden çok daha basit bir iş. Hatta o kadar kolay ki, mutfağa en yabancı olanlar dahi kolayca yapabilir. Eğersiz de reçellere bayılıyor ama hiç yapmayı denememiş ve denemeye korkuyorsanız, hadi bu kez deneme zamanı! Çünkü gerçekten çok kolay bir şekilde portakal reçeli yapabilirsiniz. Hele de biz sizin için en kolay portakal reçeli tarifini hazırlamışken, denemenizde fayda var. Ayrıca en az portakal reçeli kadar kolay bir şekilde yapabileceğiniz, son derece basit ama bir o kadar da lezzetli olan Çikolata topu tarifimize de göz atmanızda fayda var. İster kendinize, ister sevgilinize ya da ailenize, isterseniz de misafirlerinize yapabilir, takdirleri toplayabilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan hemen en kolay portakal reçeli tarifine dönelim ve gerekli malzemeler ile başlayalım…

Portakal reçeli, En kolay portakal reçeli, En kolay portakal reçeli tarifi, Portakal reçeli nasıl yapılır, Portakal reçeli tarifi nedir, Portakal reçeli püf noktaları, Portakal marmeladı nasıl yapılır, Portakal marmelatı, Turunç reçeli
Portakal reçeli, En kolay portakal reçeli, En kolay portakal reçeli tarifi, Portakal reçeli nasıl yapılır, Portakal reçeli tarifi nedir, Portakal reçeli püf noktaları, Portakal marmeladı nasıl yapılır, Portakal marmelatı, Turunç reçeli

En kolay portakal reçeli tarifinde gerekli olan malzemeler

En kolay portakal reçeli tarifi, özellikle C vitamini açısından oldukça besleyici olması ve kış aylarını renklendirecek, keyiflendirecek bir tarif olması sebebi ile çokça tercih ediliyor. Malzemelerinin de basit olması, işi daha da kolaylaştırıyor.

  • 12 adet portakalın kabuğu
  • 1 lt kadar taze sıkılmış portakal suyu
  • 125 gr ( yarım su bardağından biraz fazla) toz şeker
  • Yarım çay kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı limon tuzuPortakal Reçeli nasıl yapılır?

Portakal reçeli için gerekli malzemeleri sıraladığımıza göre, gelelim en heyecanlı noktaya. Ancak öncesinde bazı noktalara açıklık getirmemiz gerek. Malzemelerin hazırlanmasından söz edelim. 12 adet portakalın kabuğunu ayırıp suyunu sıkın. Eğer 1 lt portakal suyuna sahip olamadıysanız, içme suyu ile de tamamlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Bunun yanı sıra toz şeker, tereyağı ve limon tuzu da yanınızda hazır bulunsun. Portakal kabuklarının beyaz kısımlarını mümkün olduğunca ayırın ve kabukları ince şeritler halinde doğrayın.

Hazırladığınız portakal kabuklarını kaynar su içerisine atarak 10 dakika boyunca haşlayın ve kaynar suyun içerisinden aldığınız kabukları hızla soğuk su içerisine bırakın. Bu aşamadan sonra işin kolay kısmı kalıyor geriye. Belki diğer reçel türlerine göre daha zor gibi algılanabilir, ancak en kolay portakal reçeli olduğunu da unutmayın. Portakal reçeli yapmak normal şartlarda daha fazla emek ve beceri ister.

Portakal kabuklarını bir tencere içerisine alıp üzerine şekeri ilave edin. Ancak karıştırmayın ve portakal kabuklarının hırpalanmasına izin vermeyin. Tencerenin kapağını kapatıp 2 saat kadar dinlendirmenizde fayda var. Eğer zamanınız yoksa bunu yapmayabilirsiniz, ancak yaparsanız daha lezzetli bir portakal reçeli hazırlamış olacaksınız. Dinlenen portakal kabukları ve toz şekerin üzerine portakal suyunu ilave edin. Bu aşamada portakal reçelinizi yavaş yavaş karıştırabilirsiniz. Limon tuzunu da ekleyerek 2 – 3 dakika kaynamasına müsaade edip ocaktan alabilirsiniz.Son aşama ise kavanozlara doldurma… Reçelinizi henüz sıcakken kavanozlara alabilir ve kapağını sıkıca kapatarak kavanozları ters çevirebilirsiniz. Dilerseniz kapanan kavanozları kaynar suda 1 – 2 dakika kaynatarak daha sağlam olmalarını da sağlayabilirsiniz. Bu aşama tamamen sizin tercihinize kalıyor. Diğer taraftan uzun süre saklamayacaksanız, hemen tüketilecekse kavanoza koymanıza da gerek yok.

En kolay portakal reçeli, bu kadar kolay bir şekilde hazırlanabiliyor. Hazırladığınız portakal reçelini, bir gün kadar dinlendirdikten sonra tüketmenizi öneririz. Bir gün sonra lezzeti daha yerinde olacaktır. Emin olun siz de çevrenizdekiler de bu lezzete bayılacak. Çünkü portakal muhteşem bir aromaya sahip ve yaz kış portakal reçeli tüketilebilir. Misafirleriniz de bayılacaktır emin olun. Daha fazla tarif, daha fazla yeme içme önerisi için yeme – içme bölümümüzü ziyaret etmeyi unutmayın. Afiyet olsun!

www.herseyecevap.comEn Kolay Portakal Reçeli Tarifi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir