Enginar Çorbası ve Olmazsa Olmaz Dereotu – Enginar Çorbası Tarifi

Enginar çorbası, özellikle enginar sevmeyenlere hitap eden nefis bir çorba… Enginar sevmeyeni pek duymadık ama sevmeyenlerin dahi bu çorbaya bayıldığını biliyoruz. Tabi lezzetinin yanı sıra bir de şifası var bu işin. Enginar çorbası, enginarın tüm şifasını barındırmakla birlikte bir de yanına havucun şifasını alıyor. Üzerine eklediğimiz dereotu ile ise son noktayı koyuyoruz ve afiyetle içiyoruz. Misafirleriniz, çocuklarınız herkes bayılacak enginar çorbasına. Sizin de ağzınız sulanmaya başladı değil mi, hemen tarife geçiyoruz o halde.

Enginar çorbası, Dereotlu enginar çorbası, Enginar çorbası tarifi, Havuçlu enginar çorbası
Enginar çorbası, Dereotlu enginar çorbası, Enginar çorbası tarifi, Havuçlu enginar çorbası

Contents

Enginar Çorbası Tarifi

Enginar çorbasının yapımı son derece kolay… Hızla hazırlayabilir ve misafirlerinize dahi yetiştirebilirsiniz. Üstelik böylesine farklı bir lezzeti sunuyor olmanız, misafirlerinizi de etkileyecektir. Bu çorba ile ilgili pek çok kişinin yorumu ise enginar tadı almadıkları ama çok lezzetli bir çorba içtikleri yönünde oluyor. İşte enginar çorbası tarifi!  • İlk iş olarak yaprakları ayıklanmış ve temizlenmiş enginarlarımızı alıyoruz küp küp doğruyoruz. Bunun için 2 – 3 adet orta boy enginar uygun olacaktır. Yanına da 2 adet orta boy havuç eklediniz mi tamamdır. Orta boy bir soğanın da yarısını kullanabilirsiniz. Tamamını küp küp doğradıktan sonra, enginar çorbasının yapımına başlıyoruz.

  • Tencereye tercihen zeytinyağını alıp, soğanları kavurarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra sebzelerinizi de ekleyip, biraz kavurun ve sıcak suyunuzu ekleyerek tencerenin kapağını kapatın ve kaynamaya bırakın.

  • Sebzelerin piştiğini gördükten sonra ise bir Blender’a ihtiyacınız olacak. Sebzeleri güzelce ezip, iyi bir kıvam elde ettikten sonra ise enginar çorbası tarifi için son aşamaya geçiyoruz.

  • Ekşili nefis bir terbiye hazırlayacağız. Yarım limon suyu ve 1 yumurta sarısına ihtiyacımız var. İsteğe göre 1 yemek kaşığı kadar da un eklenebilir. Tüm bu malzemeleri karıştırdıktan sonra, çorbadan 2 – 3 kaşık ekleyip karıştırarak, terbiyenin ılımasını sağlıyoruz. Sonrada tamamını çorbaya ekleyip, güzelce karıştırıyoruz.

  • Aman tuzunu unutmayın! Enginar çorbası tuzsuz olmaz ama bir de hafif zerdeçalsız olmaz. Güzel bir sarı renk almasını sağladığı gibi güzel de bir lezzet kazandırıyor. Bu yüzden yarım çay kaşığı kadar ekleyip güzelce karıştırın ve çorbanız servise hazır.

Enginar çorbasını servis ederken ise kâseye biraz da taze dereotu eklemeyi unutmayın. Hem lezzetli, hem hoş kokulu, hem de güzel görünen bir çorba hazırlamış oldunuz. Enginar çorbası yapmak için hadi hemen mutfağa! Afiyet olsun…

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir