Erguvan Çiçeği Reçeli Nasıl Yapılır? – Çiçek Reçelleri

Erguvan çiçeği reçeli, belki de birçoğumuzun daha önce duymadığı ya da tatmadığı bir lezzet… Oysa yaşadığımız topraklar tam anlamı ile bir reçel cennetiydi. Sonraları tarifler konusunda biraz daha sığlaştığımız ve yaratıcılıktan uzaklaştığımız görülüyor. Erguvan çiçekleri, Mayıs ayı boyunca çevremizi süslüyor adeta içimizi açıyor. Peki, bu muhteşem çiçeğin reçelini yapsak nasıl olur? İşte tarifi… Tarif bizden, denemesi sizden! Erguvan çiçeği reçeli nasıl yapılır, hep birlikte öğrenelim.

Erguvan çiçeği, Erguvan çiçeği reçeli, Erguvan çiçeği reçeli nasıl yapılır, Erguvan çiçeği reçeli tarifi, Reçel yapmak, Kolay reçel tarifi, pratik tarifler
Erguvan çiçeği, Erguvan çiçeği reçeli, Erguvan çiçeği reçeli nasıl yapılır, Erguvan çiçeği reçeli tarifi, Reçel yapmak, Kolay reçel tarifi, pratik tarifler

Erguvan Çiçeği Reçeli Tarifi

Erguvan çiçeklerini toplayarak başlıyoruz elbette işe. Öncelikle taze çiçekleri topluyor, yaprak ve sağlarından ayırıyoruz. Sonra ise bir süre su içerisinde bekletiyor ve temizlendiklerinden emin oluyoruz. Sonra kurumalarını bekleyebiliriz ya da bir bez aracılığıyla zarar vermeden üzerlerindeki fazla suyu alabiliriz.

Erguvan çiçeği reçelini yapmaya da işte bu aşamadan sonra başlıyoruz. İlk iş olarak çiçekleri şeker ile buluşturacağız. 1,5 su bardağı dolusu erguvan çiçeği üzerine, 2 su bardağı toz şeker ilave ediyoruz. Bu şekilde 1 gece bekleteceğiz. Çiçeklerin şeker ile buluşması, güzel bir su ortaya çıkaracak. Sabah ise reçelimizi pişirme aşamasına geçebiliriz. 1,5 su bardağı kadar su ilave ederek kaynatmaya başlıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra 10 – 12 dakika kadar daha bekliyor, kaynatıyor ve sonra yarım çay kaşığı limon tuzu ilave ediyoruz. 3 dakika daha kaynattıktan sonra ise ocağı kapatabiliriz.

Bu aşamada erguvan çiçeği reçelimizin olup olmadığını anlamak için bir miktarını alıp buzdolabına koyacağız. 15 dakika sonra ise kıvamının olup olmadığını kontrol edeceğiz. Eğer istediğimiz kıvama ulaşmamışsa, çok sulu kalmışsa biraz daha kaynatabiliriz. Kahvaltı sofralarının, sahurların harika bir parçası olacak olan erguvan çiçeği reçelini siz de mutlaka denemelisiniz. Erguvan çiçeği reçeli nasıl yapılır diye soranlar ve muhteşem reçel ile tanışmamış olanlar zaman kaybetmemeli. Ayrıca Erguvan çiçeği reçelinin yanı sıra portakal kabuğu reçeli de oldukça ilgi çekici olacaktır. Hemen tarifimize bir göz atmalısınız. Erguvan çiçeği reçeli tarifi burada son bulurken, sizi daha fazla ilgi çekici içerik için Yeme – İçme köşemize alalım.

www.herseyecevap.com

Erguvan Çiçeği Reçeli Nasıl Yapılır? – Çiçek Reçelleri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir