Evde Sıfır Atık Uygulamaları – Atık değerlendirme fikirleri ve geri dönüşüm

Evde sıfır atık için yapabileceğiniz pek çok şey var. Son zamanlarda sıkça söz edilen ve önemi anlatılmaya çalışılan sıfır atık fikri, dünyayı bir çöp kovası gibi kullanmamızın önüne geçmeye çalışıyor. Daha net bir tanım ile ifade edecek olursak sıfır atık, atık malzemelerin geri dönüşüm ile yeniden değerlendirilmesidir. Bu şekilde israfın önüne geçilen bir atık yönetimi felsefesidir. Peki, sıfır atık ile ilgili duyduğumuz her şey harika ama iş uygulamaya gelince durum ne olacak? Evimizde sıfır atık düşüncesi ile neler yapabiliriz? Bir düşünün çöpünüzü nasıl minimuma indirebilirsiniz. İşte bu yazıyı yazma sebebimiz bu… Evde sıfır atık uygulamalarını sıraladığımız yazımız sizin için ilham verici olabilir.

Sıfır atık, Sıfır atık nedir, Sıfır atık uygulamaları, Sıfır atık fikirleri, Geri dönüşüm, Geri dönüşüm fikirleri, Geri dönüşüm uygulamaları, mutfakta geri dönüşüm
Sıfır atık, Sıfır atık nedir, Sıfır atık uygulamaları, Sıfır atık fikirleri, Geri dönüşüm, Geri dönüşüm fikirleri, Geri dönüşüm uygulamaları, mutfakta geri dönüşüm

1 – Yumurta Kabukları

Yumurta kabuklarını doğrudan çöpe atmayın ve nerelerde değerlendirebileceğinizi bir düşünün. Biz sizin için hemen bazı fikirleri sıralayalım. Yumurta kabukları iyi bir kalsiyum deposudur ve çeşitli içeceklerinize yumurta kabuklarını ekleyebilirsiniz. Yumurta kabuklarını iyice yıkadıktan sonra fırında kurutmalısınız. Sonra ise bir doğrayıcı ya da öğütücü yardımı ile kabukları toz haline getirebilirsiniz. Özellikle smootie ve benzeri içeceklere karıştırılabilir. Günde maksimum 1 tatlı kaşığı yumurta kabuğu tozu tüketebilirsiniz. Diğer taraftan yumurta kabuğu bitkiler için de iyi bir destektir. Özellikle domates ve biber fidelerinizin dibine koyabilirsiniz. Daha kuvvetli büyüdüklerini göreceksiniz. Pek çok bitki kalsiyum ihtiyacını bu şekilde yumurta kabuklarından sağlayabilir. Dolayısıyla siz de çiçeklerinizin güzelliği için saksılara yumurta kabuğu koyabilirsiniz. Evinizde hint bülbülü gibi kuş türleri bakıyorsanız, yumurta kabukları onlar için de iyi bir kalsiyum kaynağı olacaktır. Havuç rendesi ile birlikte Hint bülbülleri için besleyici bir mama hazırlayabilirsiniz.

2 – Ispanak Kökleri

Ispanak son derece faydalı bir sebze ama köklerini temizleyip atıyoruz, hatta bazılarımız saplarını dahi ayırıyoruz sadece taze yapraklarını tüketiyoruz. Peki, sap ve kökleri çöpe atmayıp değerlendirmek mümkün mü? Gayet mümkün, hem de Ispanak sap ve köklerinden lezzetli ve besleyici bir çorba yapabilirsiniz. 15 – 20 ıspanak kökü ve saplarını, isterseniz bir de havuç ekleyerek haşlayın. Sarımsak ve soğan da ekleyebilirsiniz. Haşlandıktan sonra Blender yardımı ile pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın ve son olarak da tuz ve damak zevkinize göre baharatını ekleyip bir de terbiye yapın. Yoğurt, yumurta ve un yeterli bunun için. Lezzetli ve besleyici bir çorba yapabilecekken Ispanak köklerini neden atalım ki değil mi?3 – Marul Sapları

Marulun sapını hepimiz çöpe atıyoruz oysa su içerisine koyarsanız yapraklandığını göreceksiniz. Kökleri de oluşmaya başlayacak, hemen küçük bir saksıya ekin ve kendi marulunuzu yetiştirin. Marul saplarını değerlendirmek işte bu kadar kolay…

4 – Domates ve Salatalık Kabukları

Domates ve salatalık kabuklarını soymamaya gayret edin. Bazılarımız bu konuda takıntılı ama örneğin salata yaparken salatalık ve domatesin kabuğunu soymak, kabuğundaki faydalı besinleri almanıza engel olurken, daha fazla çöp çıkarmanıza sebep olmaktadır. Örneğin domates çorbası yaparken domatesin kabuklarını soymayın, Blender kullanın ve kabukların pürüzsüz bir çorba içerisinde kaybolduğunu görün. İşte bu kadar kolay… Salatalık kabukları ayrıca sizin için iyi bir detoks suyu hazırlayabilir. Soğuk su içerisine atın ve biraz bekletin. Daha sonra isteğe bağlı olarak limon da ekleyerek tüketebilirsiniz.

5 – Patates Kabukları

Patates kabuklarının lezzetli ve sağlıklı birer atıştırmalık olabileceğini biliyor muydunuz? Yemek yaparken soyduğunuz patateslerin kabuklarını hafif zeytinyağı ve tuz ile harmanlayıp, fırında cips haline getirebilirsiniz. Çocuklarınız bu fikre bayılacaktır. Üstelik evde sıfır atık uygulamalarına siz de destek vermiş olacak, çöpünüzü azaltmış olacaksınız.6 – Alışveriş Poşetleri

Avrupa ve Amerika’da marketlerde poşetler ücretsiz olarak sunulmuyor da, ücretli olarak satılıyor. Böylece kullanımın kısıtlanması umuluyor. Ancak ben bu konuda çıkarcı davranıldığını düşünüyorum. Eğer tüketimi azaltmayı hedefleselerdi, 5 – 10 kuruş gibi insanların yolda düşürünce dönüp bakmadığı fiyatlara poşet satmazlardı. Böyle olunca insanlar yine aynı miktarda poşet tüketiyor ama marketler ekstra kazanç elde etmiş oluyor. Siz siz olun mümkün olduğunca poşetlerden uzak durun, kendi alışveriş torbanızı dikebilir, file kullanabilir ya da satın alacağınız bir alışveriş çantasını sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz.

7 – Pazarları Tercih Edin

Hem taze, hem lezzetli, hem de ucuz. Üstelik pek çok besin marketlerde gereksiz plastik ambalajlar içerisindeyken burada açıkta satılıyor. Satıcıdan aldığınız meyve sebzeyi kendi çanta ya da kabınıza doldurmasını isteyebilirsiniz. Satıcılar da bu fikre bayılıyor. Böylece plastik tüketimi de azalmış oluyor.

8 – Eski Giysiler

Eski giysileri atmak inanılmaz bir israf. Onları atmak yerine temizlik bezi haline getirebilirsiniz. Ayrıca giyilebilir durumda olanları giysi kumbaralarına bırakabilirsiniz. Bu harika bir dönüşüm olacaktır.9 – Kuruyan Ekmekler

Dünden kalan ekmekler kurumuşsa ve ev halkı yemek istemiyorsa, onları küçük küçük doğrayıp fırında kurutun ve ardından doğrayıcıdan geçirin. Ev yapımı galeta ununuz hazır. Hem basit, hem kullanışlı, hem sıfır atık… Ayrıca bu galeta unu kuşlar için de iyi bir besin olabilir. Özellikle soğuk havalarda pencere kenarlarına onlar için bu ekmeklerden bırakabilirsiniz.

10 – Kâğıt ve plastikler

Kâğıt ve plastikleri dönüşüm kutularına bırakmak yapabileceğiniz en iyi hareketlerden biri. Kâğıtları, çocuklarınız için bir oyuna dönüştürebilir, kâğıt atıklarınızdan bir kâğıt hamuru hazırlayabilirsiniz. Bu hamurla heykeller yapabilir, yeni kâğıtlar yapabilir ya da tohum topu hazırlayıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Böylece evinizdeki un paketleri ve benzeri kâğıt atıklar değerlendirilmiş olacak, dönüşüme girecektir.

11 – Meyve Kabukları

Meyve kabukları, özellikle de kış aylarında bolca çıkan mandalina portakal kabukları sirke kurmak için harika bir malzemedir. Mandalina ve portakal kabukları ile yapacağınız sirke özellikle temizlik için harika olacaktır. Evinizde hoş bir koku bırakacak, kimyasalsız temizlik yapmanızı sağlayacaktır.

12 – Balık kemikleri

Balık kemikleri ile çorba yapabilir, tavuk ve benzeri etleri kemiklerinden ayırdıktan sonra ise şifalı bir kemik suyu hazırlayabilirsiniz. Bunlara harcayacak zamanınız yoksa mahallenizdeki aç sokak hayvanlarını beslemek için ayırabilirsiniz.13 – Çay Poşeti

Kullanılmış çay poşetlerini bir kenarda kurutun ve kuruduktan sonra kokusundan rahatsızlık duyduğunuz ayakkabılarınızın içinde 9 – 10 saat bırakın. Kötü kokuları alacaktır.

14 – Kahve Telvesi

Türk kahvesi telvesi, kahve filtresinde kalan ve esspresso yaptıktan sonra kalan kahve sizin için harika bir peeling olabilir. Selülit önleyici bir peeling yapabilir, gözeneklerinize iyi gelecek, cildinizi güzelleştirecek özel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Biraz zeytinyağı ve varsa Hindistan cevizi yağı ya da badem yağı gibi şifalı yağlardan ekleyin, güzelce karıştırın ve kendi şifalı peelinginizi hazırlayın.

15 – Elma Kabukları

Elma kabuklarını kurutun ve bitki çayı hazırlarken birkaç tane de elma kabuğu atın içine. Harika elma çayı hazırlayabilir, tarçın ile birlikte nefis bir kış çayı elde edebilirsiniz.

Daha fazla ilgi çekici içerik için ise yaşam ve seyahat bölümümüaze göz atabilir, birbirinden farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

www.herseyecevap.comEvde Sıfır Atık Uygulamaları – Atık değerlendirme fikirleri ve geri dönüşüm” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir