Freelancer Çalışmanın Zorlukları

Freelancer Çalışmanın Zorlukları

Free” kelimesi bile insanı cezbediyor. Özgürlük hepimizin tutkusu değil mi? Yoksa benim gibi yay burcu olanlar mı özgürlük ile arasında tanımsız bir tutku var bilemiyorum ama özgürlüğe zaman yaratan işler her zaman insanların gönlünde daha fazla yer eder. Bir yazar, web master, grafiker ya da tasarımcıysanız, daha esnek çalışma saatlerine sahip olabilirsiniz ve kendi çalışma saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Bu durumun güzelliklerinden yani avantajlarından zaten bu yazımızda bahsetmiştik ama bu tip bir çalışma şeklinin insanlara yarattığı sıkıntılardan da bahsetmek gerek. Yani Freelancer çalışan olmanın zorluklarından… Madde madde gitmek daha doğru olacak sanırım.

her şeye cevap, freelance, freelancer çalışan, çalışmak, evde, evden, zorlukları, avantajları, dezavantajları, iş, çalışmak, grafiker, yazar, metin yazarı, içerik yazarı, içerik editörü, seslendirme, tasarımcı, fotoğrafçı

  • Öncelikle iradenin ne kadar önemli olduğunu belirtelim. Eğer belli bir kalıp dışında kalacaksanız yani size çocukluğunuzdan bu yana alıştığınız şeklin dışında olarak, ne zaman okula ya da işe gideceğinizi, ne kadar mola verip, ne zaman eve gideceğinizi dayatan bir güç yoksa iradeli olmak zorundasınız. Bu kez size çalış, mola ver, şu kadar süre çalışıp, şu saatte çalışmayı bırak diyecek birileri yok. Tamamen kendi iradeniz ile hareket edeceksiniz ve emin olun çalışmak size çok zor gelecek. J
  • Kafede, parkta çalışmak çok keyifli ve de eğlenceli olacaktır ama her zaman çalışmak için farklı bir yere gitmek istemeyeceksiniz. Bu da büyük oranda evde çalışacaksınız demek oluyor. Freelancer çalışanların bu yüzden asosyal olmaya eğilimli olduklarını da söyleyebiliriz.
  • Kendi işini yapan insanların her zaman işi çoktur ve maaşlı bir çalışandan çok daha fazla yorulurlar. Freelancer çalışma şeklinde de büyük oranda patron sizsiniz demektir. Yani, maaşlı bir işten daha fazla çalışmanız gerekebilir.  • Pijamalarınızdan sıkılabilirsiniz. Bu ne demek? Sürekli evde olduğunuz için pijamalarınızı çıkarmadan günü bitirdiğiniz zamanlar olabilir. İşte tehlike bu noktada başlıyor. İşe gidecekmişsiniz gibi erkenden uyanmalısınız ve belli bir çalışma prensibi ile odaklanmalısınız. Aksi halde kısa zamanda iradenizi yitirip çalışma düzeninizi bozabilirsiniz.
  • Sürekli evde olmanız ya da kafede parkta çalışıyor olmanız çevrenizdekilerin dikkatini çekecektir ve sizin aslında çalışmadığınızı iddia edeceklerdir. Sizi ciddiye almadıkları zamanlar dahi olabilir. Bunun asıl sebebi ise içten içe sizin özgürlüğünüzü kıskanmalarıdır.
  • Yine benzer bir şekilde genellikle evde olmanız, ailenizin dahi basit işleri sizin üzerinize yıkmasına sebep olabilir. Ufak tefek işleri sen zaten evdesin deyip sizin üstünüze yıkabilirler. Sanki çalışmıyormuşsunuz gibi davranabilirler.
  • Sağlık güvencesi ise önemli bir konu… Freelance ne demek, serbest çalışmak demek. Yani belli bir işvereniniz yoksa her ay düzenli olarak ödenen sağlık sigortanız da yok demektir. Bu sorunu kendiniz çözmelisiniz ve bireysel olarak sigortanızı ödemelisiniz.
  • Her ay geliriniz değişir. Çalıştığınız kadar kazanırsınız. Her aydan belli bir maddi beklentiniz olmayacaktır. Çünkü net bir maaştan söz etmek mümkün değildir. Bu da plan yaparken sizi zorlayabilir.
  • Freelance işler, cazip göründüğü kadar da zorluklarla doludur. Özgürlük adına tüm bunlara katlanmaya razı olmanız gerekir. Bu da her zaman bir risk almanız anlamına gelir.

Freelance çalışmak istiyorum diyenlerin sesleri son zamanlarda daha da güçlü çıkmaya başladı ama bu yolu seçmeden önce bu zorlukların farkına varmalısınız. Bu gelecek seçiminiz için önemli bir aşama olacak. Hem Freelancer çalışmanın avantajları hem de Freelancer çalışmanın zorlukları hakkında detaylı bilgiye sahip olarak bu yolu tercih etmelisiniz.http://www.herseyecevap.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir