Hamilelik Şansını Artıran Besinler – Doğurganlığı Artıran Yiyecekler

Hamilelik şansını artıran besinler öncesinde bu özel süreçten söz edelim. Hamilelik kadınlar için hayatın en özel olayı ve de en özel dönemidir. Her kadının hayalidir… Ancak sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde hamile kalıp bu dönemi geçirmek için beslenme en önemli nokta. Yediğimiz içtiğimiz her şey hem hamilelik şansını etkiliyor, hem de sağlıklı bir hamilelik geçirmeye etkide bulunuyor. Bugün gün geçtikte hamilelik ile ilgili sıkıntı yaşayanların sayısı artmakta. Çünkü sağlıksız besleniyoruz. Peki, nelere dikkat etmeli?

Hamilelik şansını artıran besinler, Hamile kalma ihtimalini artıran yiyecekler, Hamile kalma yiyecekler, Doğurganlık artıran besinler
Hamilelik şansını artıran besinler, Hamile kalma ihtimalini artıran yiyecekler, Hamile kalma yiyecekler, Doğurganlık artıran besinler

Contents

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik öncesinde de hamilelik sürecinde de ve hatta doğum sonrası emzirme döneminde de beslenme hayatımızın en önemli unsurudur. Bazı beslenme kurallarını hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Örneğin, basit karbonhidratların tüketimi kısıtlanmalıdır. Bunlar beyaz ekmek, pirinç ve patates gibi besinlerdir ve bunları tüketmeyen kadınlara göre tüketenlerin yumurtaları %92 oranında daha verimsiz olmaktadır. Yapılan bir araştırmanın sonuçları böyle. Bunula birlikte hamilelik şansını artıran ve azaltan besinler öncesinde, beslenmemizin bir kuralı da hayvansal protein tüketiminin dengede tutulmasıdır. Fazla tüketilmesi yine yumurtalarda verimsizlik yaratmaktadır. Yağlar ise beslenmemizin en önemli noktası. Vücudumuz ciddi oranda yağ ihtiyacı var ama bu yağlar kesinlikle trans yağlar ya da Ayçiçek yağı gibi yağlar değil. Zeytinyağı, somon yağı ve benzeri faydalı yağlardır. Özellikle de Omega 3 yönünden zengin balık yağları beslenmemizin merkezinde olmalıdır. Kısa bir şekilde, hamilelik öncesi ve hamilelikte beslenme kurallarına değindiğimize göre şimdi gelelim asıl noktaya; yani hamilelik şansını artıran besinlereHamilelik Şansını Artıran Besinler Nelerdir?

1 – Kereviz: En önemli besinlerden biri… Çünkü kereviz kadın ve erkekte bütün salgı bezlerini harekete geçirir ve cinsel faaliyeti artırıcı etki gösterir.

2 – Avokado: Şekli itibariyle de rahim ve bebek ikilisine benzetilen avokado, kadınlar için hamilelik şansını artıran besinlerden biridir.

3 – Havuç: Havucun kadınlar için en önemli etkisi adet dönemlerini düzenlemesidir ki bu durumda hamilelik şansının artırılmasında doğrudan etki gösterir.

4 – Roka: P ve K vitaminlerini içeren bu sebze, cinsel gücü artırıcı etki göstererek hamilelik üzerinde etki sahibi olur.

5 – Lahana: Adet bir E vitamini deposu olan lahana, mümkün olduğunca çiğ olarak tüketilmelidir ve hamilelik şansını artıran besinlerden bir diğeridir.

6 – Sarımsak: Tüm salgı bezlerini çalıştırıyor olması, hormonların düzenli çalışmasını sağlaması ve vücutta dezenfektan görevi görmesi sebebi ile sarımsak hamilelik için çok önemli bir besindir. Düzenli çiğ olarak yenirse harika olur.7 – Soğan: Vücutta hormonların düzenli çalışmasını sağlayıcı bir etki gösterir.

8 – Tere: Yine hormonları çalıştıran ve dolayısıyla hamilelik şansını artıran besinlerden biri olan tere, bolca mineral içerir. C vitamini taşır ve dezenfektan görevine sahiptir.

9 – Mercimek: Bolca B vitamini içeren, fosfor ve demir açısından zengin olan mercimek, bebeğin anne karnında çok daha güçlü bir şekilde tutunmasını sağladığından çok önemlidir.

10 – Armut: Eğer mevsimi ise tüketilmesi gerekenlerden biridir. Çünkü tüm salgı bezlerini çalıştırıcı etki göstererek hamile kalma şansını artıran besinlerden biri olduğunu gösterir.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir