Hamilelikte Süt İçmek

Hamilelikte süt içmek her zaman pek çok soruyu beraberinde getiriyor. Çünkü bu hamilelik sürecinde kişi hem kendi beslenmesini, hem de bebeğinin beslenmesini düşünüyor. Hamilelikte süt içmek faydalı mı sorusundan başlıyor, hamilelikte süt içmek bebeğe kilo aldırır mı sorusuna varıyor ve bu sorular daha pek çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. O halde her birine uzmanların yorumları ışığında cevap verip anne adaylarını bilgilendirelim.

Hamilelikte süt içmek, Hamilelikte süt içmek neden önemli, Hamilelikte süt içmek mide bulantısına iyi gelir mi, Hamilelikte süt içmek bebeğe kilo aldırır mı, Hamilelikte süt içmek kilo aldırır mı, Hamilelikte süt içmek kansızlık yapar mı

Hamilelikte süt içmenin faydaları

Anne adaylarının en önemli ihtiyaçlarından biri kalsiyumdur ve son derece iyi bir kalsiyum kaynağı olan süt, hamilelikte daha da bir önem kazanır. Hamilelikte sütün faydaları nelerdir diye sorulduğunda da ilk olarak akla kalsiyum deposu olması geliyor. Üstelik bu sayede bebeğimizin gelişimi de desteklenmiş oluyor. Üstelik hamilelikte yeterli miktarda süt içilmişse, doğumdan sonra bebeğin süt ve süt ürünlerine alerji geliştirme riski de büyük oranda azalmış oluyor. Dolayısıyla süt, anne adayı kadar bebek için de büyük önem taşıyor. Üstelik bebeğimizin ideal kiloda doğması için de süt içmeyi sürdürmek gerekiyor. Yeterli miktarlarda süt içerek bebeğinin doğumunu beklemiş olan bir anne, muhtemelen bebeğinin ideal kiloda dünyaya geldiğini görecektir.

Hamilelikte süt içmek kilo aldırır mı?

Anne olmak ve bir can dünyaya getirmek harika bir duygu ama yine de anne adaylarının kiloları ile ilgili endişe etmemeleri mümkün değil. Bu sebeple de uzmanlara hamilelikte süt içmek kilo aldırır mı sorusu çok sık yönlendiriliyor. Uzmanların cevabı ise şöyle; süt içmek kilo aldırmaz ama vücut gelişimini destekler, kalsiyumun rol aldığı tüm mekanizmaların sorunsuz işlemesini sağlar ve anne adayını olayı kemik erimesi gibi hastalıklara karşı da korur. Bu sebeple kilo alma endişesi yaşamadan rahatlıkla hamilelikte süt içebilirsiniz. Bunun yanı sıra hamilelikte süt içmek bebeğe kilo aldırır mı diye de soruluyor. Evet, bebeğinizin normal gelişimini desteklediği için kilo almasını sağlar ve sağlığı için bir olmazsa olmazdır.

Hamilelikte süt içmek kansızlık yapar mı?

Hamilelikte süt içmek çok önemli, bunu sık sık duyuyoruz ama peki hamilelikte süt içmek kansızlık yapar mı? Bu da bir diğer sorun… Sütte bulunan kalsiyum ile demir arasında doğrudan bir ilişki olduğundan sütün de kansızlık ile bir ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle ki, kalsiyum alındığında demir emilimi engellenmektedir. Bu sebeple kalsiyum içeren besinleri aldığımızda demir içeren yiyecekleri tüketmemeli, daha doğrusu her iki grubu da ayrı tüketmeliyiz. Örneğin, İskender döner ve yoğurt birlikte yenmemeli… Çünkü yoğurtta bulunan kalsiyum, ette bulunan demirin emilimini engelleyecektir. Bunun yerine yoğurt yedikten 2 saat sonra et yemek gerekir. Kısacası hamilelikte süt içmek kansızlık yapmaz ama süt ile demir içerikli yiyecekler birlikte tüketmemek şartıyla… Üstelik bu durum sadece hamileliğe özel değil, küçükten büyüğe herkes için geçerli olan bir durum.

Hamilelikte süt içmek mide bulantısına iyi gelir mi?

Hamilelikte süt ve süt ürünlerini tüketmek ile ilgili son sorumuz ise hamilelerin büyük bir kısmının derdi olan mide bulantısı… Biliyoruz ki pek çoğunuz hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir diye soruyor ve araştırma yapıyorsunuz. Her ne kadar süt ve süt ürünleri bu süreçte önerilmese de, yoğurdun mide bulantısını hafifletici etkisi olduğu gözlenmiştir. Elbette ki herkeste aynı durum ortaya çıkmayabilir ama genellikle yoğurdun rahatlatıcı etkisi olduğu gözlenmiştir.

Sağlık köşemize göz atarak daha fazla faydalı bilgiye ulaşmaya ne dersiniz?

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir