Ihlamur Çayı Şifa Kaynağı– Zencefilli Ihlamur Çayı Denediniz mi?

Ihlamur çayı,  Eylül Ekim aylarının gelmesi ve havanın serinleşip yağmurun başlaması ile aklımıza gelen bir içecek. Adeta geleneksel içeceklerimizden biri olmanın yanında, inanılmaz şifalı bir bitki çayı. Ihlamur çayı, iki farklı tür ağacın çiçeklerinden elde ediliyor. Bu yüzden de ıhlamur çiçeği tabirini duymuşsunuzdur mutlaka. Ihlamur çayı, temelde Ihlamur çiçeğinden yapılıyor. Yanına bir de limon, bal ya da zencefil gibi eklemeler yaparsanız, harika bir şifa kaynağı oluyor. Özellikle ballı ıhlamur çayı oldukça ünlüdür. Tatlandırma için şeker yerine bal kullanmak son derece mantıklıyken, bir de şifa verici olduğundan bu şekilde çayınızı hazırlamanız daha yerinde olacaktır. Ballı ıhlamur çayının yanı sıra bir de zencefilli ıhlamur çayı oldukça ünlü… Lezzeti, kokusu ve şifası ile harika bir kış çayı alternatifi olacaktır. Ihlamur çayının şifalarından kısaca söz edip, sonrasında zencefilli ıhlamur çayı ve ballı ıhlamur çayı nasıl yapılır bakalım…

Ihlamur çayı, Ihlamur zencefil çayı, Zenfilli ıhlamur çayı, Ballı ıhlamur çayı, Ihlamur çiçeği, Kış çayı

Ihlamur çayının faydaları

Ihlamur çayının faydaları oldukça fazla… Tam da bu sebeple gelenekselleşmiş bir kış çayıdır ülkemizde. Kış geldiğinde, soğuklar bastırdığında ve de salgın hastalıklar baş gösterdiğinde, en iyi bitki çayı seçeneği olarak karşımıza çıkar. Peki, Ihlamur çayı faydaları nelerdir?

  • Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi salgın hastalıklara karşı vücut direncini artırmaktadır.
  • Terletici ve ateş düşürücü etkisi vardır. Dolayısıyla vücut sıcaklığını yükseltir ve vücudun hastalıkla mücadelesine destek olur.
  • Mafsal iltihabı, Romatizmaya bağlı iltihap ve karaciğer iltihabı gibi iltihabi sorunlarda etkinlik gösterir.
  • Ihlamur çayı ile ilgili bir diğer bilmeniz gereken fayda balgam söktürücü olmasıdır.
  • Ihlamur çayı, tam bir selülit düşmanıdır ve rahat bir uyku çekmeyi sağlaması ile de bilinir.
  • Eğer stres ve anksiyete yaşıyorsanız da yine Ihlamur çayı içerik sakinleşebilirsiniz.
  • Kuru öksürük, bugün özellikle kış aylarında sık yaşanan bir durum. Bununla baş etmek için Ihlamur çayı ve hatta ballı ıhlamur çayı tercih edilebilir.
  • Pek çok önemli faydası olmakla birlikte, son olarak belirteceğimiz ağrı kesici özellikte olması ve bronşiti olanlarda sağladığı rahatlamadır.

Zencefilli Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefilli ıhlamur çayı, harika aroması, mükemmel kokusu ve inanılmaz şifası ile kış ayları için harika bir içecek alternatifidir. Demlenmesi ise son derece pratik… Bir tutam ıhlamur ile bir parça zencefile ihtiyacınız var. Kuru kök zencefil de kullanabilirsiniz, taze kök zencefil de ama toz zencefil bitki çayı demlemek için pek de uygun bir alternatif değil. Bir tutam ıhlamur ile birlikte küçük bir parça zencefili bir bardak kaynar su içerisine atıyor ve 5 dakika kadar demlenmeye bırakıyorsunuz. Bunu bitki çayı demlemeye uygun French press ya da porselen demlik gibi araçlarla yaparsanız, çok daha konforlu bir hazırlık süreci olacaktır. Zencefilli ıhlamur çayı böylesine kolay bir şekilde hazırlanabilir.

Ballı ıhlamur çayı ise bir diğer lezzetli alternatiftir. Bazılarımız şekersiz bitki çayı içemiyoruz. Bu durumda bal imdadımıza yetişiyor ve ballı ıhlamur çayı harika bir lezzet seçeneği oluyor. Diğer taraftan ballı ıhlamur çayı bağışıklık kuvvetlendirici bir içecek olacaktır. Bu sebeple kış aylarında tercih edilebilir. Ihlamur zencefil çayı bu şekilde balla tatlandırılabilir, aynı zamanda bağışıklık destekleyici olarak içeceklere dâhil edilebilir. Ihlamur zencefil çayı, kışın en şifalı ve en lezzetli bitki çayı alternatifi olabilir. Eğer siz de bitki çaylarını seviyor ve hatta bitki çayı demlemekten keyif alıyorsanız, ıhlamur zencefil çayını tercih edebilirsiniz. Son olarak kış çayı yapmaktan keyif alanlar için özel bir yazımız var, ilgilenenlerin mutlaka okuması gerek…

Şifalı bitkiler ve sağlık ile ilgili farklı içerikler için Sağlık ve Güzellik kategorimize göz atabilirsiniz.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir