İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin faydaları nelerdir hiç düşündünüz mü? Pek çoğumuzun afiyetle yediği bu meyvenin öyle çok faydası var ki, neden daha önce bunları öğrenmedim diye düşünebilirsiniz. Faydalarını bildiğiniz zaman da daha fazla mutfağınızda yer açar, reçelinden tatlılarına, kurusundan et yemeklerine kadar geniş bir kullanım çeşitliliği yaratırdınız. Yanlış okumadınız, et yemekleri dedik. Tıpkı kuru erik gibi kuru incir de et yemeklerinde kullanılabiliyor ve nefis sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Ancak tüm bunlardan önce biz incirin faydaları nelermiş buna bir bakalım. Öncelikle, incirin besin değerine bakabiliriz.

İncirin faydaları, İncirin faydası, İncir faydalı mı

İncirin besin değeri

İncirin faydaları, içeriğindeki mineraller ve vitaminlere dayanıyor. Besin değerine baktığımızda bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Örneğin, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır içerdiği bazı minerallerdir. Diğer taraftan yüksek miktarda  A ve K vitamini içermektedir. Bunun yanı sıra E ve B6 vitamini de içerdiği vitaminlerdendir. Peki, tüm bu içeriği ne gibi etkinler gösteriyor vücudumuzda?

  • Hipertansiyon, yani yüksek tansiyon önemli bir sağlık problemi ve gün geçtikçe daha fazla insanın bu sorunu yaşadığını görüyoruz. Yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği ise yüksek tansiyon durumunda rahatlama sağlayacak, tansiyonu dengeleyecektir. Dolayısıyla incirin faydaları konusunda öncelikle yüksek tansiyona iyi geldiğinden bahsedebiliriz.
  • Kolesterol ise yine yüksek tansiyon gibi yaygın görülen bir problem… İncirin faydaları ise gözden kaçmıyor. Kolesterolü düşürüp dengeleyen incir, aynı zamanda serotonin üretilmesini destekler. Dolayısıyla da kişinin ruh halinin dengelenmesi mümkün olur. Bunu da omega 3 ve omega 6 içeriğinin desteği ile sağlar.
  • İncir diyet yapanlar için harika bir atıştırmalıktır. İncirin faydaları arasında yer alan bir diğer özellik, tok tutmasıdır. Bu sayede diyet yapan ve kilo vermek isteyen kişiler için harika bir ara öğündür. Yani çok yemek yemek istemediğinizde ama besin değeri yüksek atıştırmalıklar istediğinizde inciri denemelisiniz.
  • Düzenli olarak incir tüketmek ise kolon kanseri riskini ciddi oranda düşürür. İncir, oldukça lifli meyvelerden biridir. Dolayısıyla bağırsak sağlığı için harika bir destekleyici olacaktır. İncirin içeriğindeki lifler, vücuttaki toksinlerin atılması sürecini hızlandırır. Ayrıca incirin içerisindeki sayısız tohum, müsin içerir ve bağırsaklardan atıkların toplanıp atılmasında aktif rol oynar. Dolayısıyla kolon kanseri riskini düşürmesi, incirin faydaları arasında oldukça önemli bir tanesi olarak yer alır.
  • İncirin faydaları, kemik sağlığında da karşımıza çıkıyor. Kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri içermesi, incirin kemiklerimizi desteklemesi anlamına gelir. Yani kemik sağlığının korunması için düzenli olarak incir tüketilebilir.
  • Anemi, vücutta demir eksikliği olması durumunda karşımıza çıkan ve kansızlık olarak ifade edilen durumdur. İncir ise içeriğindeki demir sayesinde, anemi tedavisinde önemli bir takviyedir. Hemoglobin seviyelerini artırıyor olması ile de kansızlığı olanlara fayda sağlar. İncirin faydaları arasında yer alan bu özelliği de atlamamak gerekiyor.
  • Kalp sağlığını korumak ise günümüzün yoğun temposu sebebi ile her yaşta önemli. İncirin bu durumdaki fonksiyonu ise kandaki trigliserid seviyesini azaltması ile ortaya çıkıyor. Trigliserid olarak ifade edilen yağ parçacıkları, kalp hastalıklarının temelini oluşturuyor. Bu sebeple de incirin faydaları kalp sağlığında net bir şekilde gözlenebiliyor.
  • İncir, yüksek lif oranına sahip meyvelerden biridir ve kadınlar için ergenlik ve erken ergenlik döneminde yüksek miktarda lif tüketilmesi de meme kanseri riskine karşı önemli bir önlem olarak kabul edilir. Yüksek lif içeriği olan besinler tüketildiğinde, meme kanseri riski ciddi oranda azaltılmaktadır. İncirin faydaları arasında özellikle bu durum da yer edinmelidir. Hem bir atıştırmalık olan, hem de bu tür ciddi sağlık problemlerini engelliyor olması incirin en önemli özelliklerindendir.
  • İncirin faydaları arasında kolon kanseri riskini düşürme özelliği yer alıyor ve bundan bahsetmiştik. Ancak bağırsaklarımız ile olan ilişkisi bununla sınırlı değil. İncirin faydaları özellikle sindirimi hızlandırma konusunda belirgin olarak görülebiliyor. Sindirim enzimleri olarak kabul edilen beta-karoten, benzaldehit, flavonoid ve fisin, sindirimin kolaylaştırılmasını sağlamaktadır ve incir içerisinde bulunur. Diğer taraftan sindirim sistemine dair önemli bir problem olan kabızlık da yine incir tüketimi ile önlenebilir. İncirin faydaları halk arasında yaygın olarak bilinmese de kabızlığa olan etkileri oldukça belirgin bir şekilde biliniyor. Hatta belki de en yaygın olarak bilinen özelliği bu olabilir.

İncirin faydaları, genel olarak vücudumuzdaki sistemlerin işleyişini iyileştirmek üzerine yoğunlaşmıştır. Çeşitli kanser türlerinde bir tün önleyici olması da yine göz ardı edilmemesi gereken faydalarındandır. Ayrıca sağlıklı beslenme ile ilgileniyor ve sağlıklı yaşama dair detayları merak ediyorsanız Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca incirin faydaları konusunun dışında sağlığa ve güzelliğe dair daha fazla içerik için ise ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bunun için linke tıklamanız yeterli.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir