İzmir’in Gezilecek Yerleri – 2 Günde İzmir Turu

İzmir tüm güzelliği ile yaz kış ziyaretçilerini büyülüyor. Kışı da ayrı güzel yazı da, hele bir de baharı var ki ömür uzatıyor. Bu yüzden fırsat bulduğunuz her zaman İzmir’e doğru küçük bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca güzel şehir Bursa da gezilecek yerler arasında yer alıyor. 2 günlük hafta sonu tatili için Bursa iyi bir rota olabilir ve bunun için ilgili yazımıza göz atabilir, gezilecek yerleri öğrenebilirsiniz. İzmir’e bakacak olursak ise harika bir gezi sizi bekliyor. İşte güzel İzmir’in en gezilesi yerleri

İzmir gezilecek yerler, İzmir'in gezilecek yerleri, İzmir gezisi, İzmir tatilinde, İzmir görülecek yerler, İzmir'in görülecek yerleri, İzmir gezi rotaları
İzmir gezilecek yerler, İzmir’in gezilecek yerleri, İzmir gezisi, İzmir tatilinde, İzmir görülecek yerler, İzmir’in görülecek yerleri, İzmir gezi rotaları

İzmir’in Gezilecek Yerleri

İzmir’in gezilecek yerleri aslında sayısız… Hem tarihi hem doğal güzellikleri bu şehri anlamlı kılıyor. Ancak öncelikli olarak en merkezi olan ve en turistik olan adreslere yer verelim. İşte İzmir’in en görülesi yerleri…

1 – İzmir Saat Kulesi

Elbette ki İzmir saat kulesi en görülesi yerlerden biridir. Konak meydanında yer alan tarihi saat, şehri gezmeye başlamak için iyi bir nokta. 1901 yılında 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı şerefine yaptırılmıştır. 4 çeşmeli saat kulesinin saati ise Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in hediyesidir.

2 – Kordon

Saat kulesini görüp, bol bol da fotoğraf çektirdikten sonra kordon boyunca keyifli bir yürüyüş yapıp, belki bir yerlerde oturup çay içebilirsiniz. Hatta sabah erken saatlerde gidiyorsanız hava da müsaitse, Boyoz alıp kahvaltınızı sahil kenarında yapabilirsiniz.

3 – Kemeraltı Çarşısı

Kordon boyu, saat kulesi derken İzmir’in kalbini gördünüz bile. Şimdi ise çarşısının telaşına kapılma zamanı. Keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz burada.4 – Kızlarağası Hanı

Kahve molası için son derece doğru bir adres. Kızlarağası Hanı’nda lezzetli bir Türk kahvesi içebilir, çarşı yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

5 – Agora

Antik tarihin en güzel örneklerinden biri olan ve eski İzmir’in değerlerini yansıtan Agora, tarihe meraklı olanların görmek isteyeceği bir adrestir.

6 – Kadifekale

Büyük İskender’in Kadifekale’de bir ağacın altında uyuduğu söylenir. Şehrin en güzel göründüğü yerlerden biridir burası. Körfeze hâkim, harika bir manzaraya karşı… Her ne kadar gecekondular bu tepeyi işgal etmiş durumda olsa da, manzara sebebi ile görülmeye değerdir.

7 – Radyo ve Demokrasi Müzesi

Müze ziyaretinden hoşlananlar için iyi bir alternatif olabilir. Üstelik çok fazla zaman ayırmanıza da gerek yok. Avrupa’da siyasi ve tarihi müzeler kategorisinde en iyi 16 müze arasında gösterilen bu adres, geziniz içerisinde zaman ayırabileceğiniz bir seçenek.8 – Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Çokça mekânın yer aldığı, insanların burada yürümekten zevk aldığı ve genç nüfusun oldukça yüksek olduğu bir yer burası. Adeta şehrin kalbinin attığı yer de diyebiliriz. Bu yüzden de İzmir’e gelmişseniz mutlaka buraya da uğramalısınız.

9 – İzmir Tarihi Asansör

Tarihi Asansör, harika bir manzaraya karşı duruyor. Dario Moreno sokağından yukarı çıkıyorsunuz, tarihi asansör ile manzaraya ulaşıyorsunuz. Burada manzaraya karşı ir çay içebilir, körfez havasını içinize çekebilirsiniz.

10 – İzmir Doğal Yaşam Parkı

Burası ise son adres… Kısa bir İzmir turu içerisinde zaman ayırabileceğiniz, zaman ayırmaktan hoşlanacağını bir nokta burası. Keyifli bir gezi yapabilir, çokça hayvan türünü görebilir, yeşil alanın tadını çıkarabilirsiniz.

Güzel İzmir’i keşfetmeye 1 – 2 gün yetmez elbette ama kısa da olsa bir İzmir gezisi yapmak istediğinizde kesinlikle bu adreslere uğramalısınız. Güzel anılar biriktirmek için hemen harekete geçebilirsiniz. Ayrıca Yaşam ve Seyahat köşemize göz atarak da yeni seyahat rotaları keşfedebilirsiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir