Karakılçık Bulguru Yemeniz için 10 Sebep – Karakılçık Bulguru Nedir?

Karakılçık bulguru son zamanlarda duymaya başladığımız ama aslında yeni değil aksine çok da eski olan bu besin. Öylesine sağlıklı, öylesine faydalı ki, nasıl oldu da bu kadar faydalı besinleri hayatımızdan çıkardık bilmiyoruz. Kapitalist sistem diyelim… Peki, Karakılçık bulguru nedir? Size basit bir şekilde anlatalım; Karakılçık bulguru atalık tohumlarda üretiliyor ve Anadolu’ya özgü besinlerden biri. Günümüzde tükettiğimiz bulgurlar düşünülecek olursa, Karakılçık bulguru onlardan 60 kat daha faydalı, 60 kat daha kalitelidir. Bu yüzden de yeniden üretilmeye ve tüketilmeye başladı. Kendine has bir rengi, kokusu ve de lezzeti olan bu bulguru, eskilere soracak olursanız hatırlayacaklardır. Eskiden bizim yediğimiz bulgurlar koyu renkliydi diyorlarsa muhtemelen bu bulgurdan bahsediyorlar. Bugün özellikle Amik ovasında üretimi yapılan Karakılçık bulgurunu yemeniz için geçerli sebepleri derledik. Eminiz ki siz de fikrinizi bu yönde değiştireceksiniz. Çünkü sağlığımız için oldukça geçerli sebepleri var. Hadi hep birlikte bakalım Karakılçık bulgurunu yememiz için geçerli sebepler neymiş…

Karakılçık bulguru, Karakılçık bulguru nedir, Neden karakılçık bulguru yemek gerek, Karakılçık bulguru yeme sebepler, Atalık bulgur tohumu, Anadolu tohumları
Karakılçık bulguru, Karakılçık bulguru nedir, Neden karakılçık bulguru yemek gerek, Karakılçık bulguru yeme sebepler, Atalık bulgur tohumu, Anadolu tohumları

Karakılçık Bulguru Yemeniz için Geçerli Sebepler

1 – Diyet lifleri açısından ve de manganez açısından oldukça zengindir ve bu açıdan sağlıklı ve diyet öğünler hazırlamak isteyenler için harika bir alternatiftir.

2 – Az bir miktar yediğinizde dahi yoğun bir tokluk hissi yaşarsınız ve bu açıdan sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlarken, ideal kilonuza ulaşmanız konusunda da destek olur. Yüksek lif oranı ile bu tokluk hissini sağlarken, sindirim sistemi için son derece faydalıdır.

3 – E ve B vitamin komplekslerini içeren Karakılçık bulguru, beyin sağlığımız için son derece faydalıdır. Beyin fonksiyonlarına katkı sağlayacak daha pek çok vitamini de içerir.

4 – İçeriğinde bulunan magnezyum ve manganez ile kemik sağlığına fayda sağlar. Kemiklerimizi koruma görevini üstlenir.

5 – Karakılçık bulguru, anti-enflamatuar etkili yiyecekler arasında ilk sırada gelir. Bu yüzden de bedenimizi rahatlatarak, korumaktadır.6 – Selenyum açısından son derece zengin olan Karakılçık bulguru, cilt güzelliğimize de etki etmektedir.

7 – Son zamanlarda yüksek protein oranı ile gündeme gelen ve yüksek fiyatlar ile satılan Kinoa düşünülecek olursa, Karakılçık bulguru da en az Kinoa kadar yüksek protein miktarına sahiptir ve en az Kinoa kadar çok tercih edilmelidir.

8 – Şekerimizin hızla yükselmesini sağlayan, pirinç ve beyaz un gibi besinlerin yerine, şekerimizi dengede tutacak Karakılçık bulguru gibi besinleri tercih etmemiz daha doğru olacaktır. Diyabet hastaları için harika bir seçenektir.

9 – Düşük glüten içeriği ile glütensiz beslenenlere hitap eden harika bir alternatiftir. Üstelik lezzetli olması da cabası.

10 – GDO’suz olması ise sanıyoruz ki çağımız için en geçerli özellik.  Bu özelliği ile ailemiz için, çocuklarımız için güvenle tercih edebileceğiniz bir besin olacaktır.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir