Karbonatın Saça Faydaları – Karbonat ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Karbonatın saça faydaları belki çok bilinmiyor ama saç için oldukça faydalıdır. Sanıldığı gibi karbonat sadece hamur işlerinde kullanılmıyor. Son zamanlarda temizlikte de pek çok farklı şekilde kullanıldığını görüyoruz karbonatın genel olarak pek çok alanda ve konuda faydalı olduğunu fark ediyoruz. Ancak şimdi konumuz karbonatın saça olan faydası… Karbonatın saça faydalarını yazımız sayesinde öğrenebilir, siz de saçınızın daha canlı, daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan keçi sütü sabununun saça olan muhteşem etkileri de son zamanlarda çokça konuşuluyor. İlgili yazımıza göz attıktan sonra keçi sütü sabununu deneyip denememe konusunda karar verebilirsiniz. Hadi şimdi hep birlikte karbonatın saça faydalarını öğrenelim.

Karbonatın saça faydaları, karbonat ile saç bakımı, karbonatlı şampuan, saç maskesi, kuru şampuan yapımı, Karbonatın saça etkileri
Karbonatın saça faydaları, karbonat ile saç bakımı, karbonatlı şampuan, saç maskesi, kuru şampuan yapımı, Karbonatın saça etkileri

Karbonatın saça faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

  • Karbonat saç derinizin temizliği için harika bir seçim olabilir. Şampuanınızın içine 1 çay kaşığı kadar eklediğinizde ve sürekli bu şampuanı kullandığınızda saç derinizdeki olumlu değişimi görebilirsiniz. Şampuanı saçınıza aldığınızda 2 – 3 dakika boyunca masaj yaparak yıkayın ve durulayın. Saç deriniz sağlığına kavuşurken, saçlarınız da daha parlak bir hal alacaktır. Karbonatın saça faydaları arasında ilk akla gelen budur.
  • Eğer saçlarınızda yağlanma sorunu varsa, karbonat ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Alkali bir madde olan karbonat, saç derinizin pH dengesini sağlar. Saçınızı karbonatlı suyla durulayabilirsiniz bunun için. Ayda birkaç kez tekrarlamanız yeterli.
  • Saç problemleri denildiğinde, kepek ilk akla gelen oluyor. Bu durumda ise saçınızı ıslattıktan sonra bir yemek kaşığı kadar karbonatı saçınıza dağıtmanız, güzelce masaj yapıp ardından durulamanız yeterli olacaktır. Bu masajı 2 – 3 dakika boyunca yapmalısınız.


  • Karbonatı, saç rengini açma konusunda da kullanabilirsiniz. Basit bir tarif ile saç rengi açıcı hazırlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonat ve az miktarda su ile hazırlayacağınız karışımı saçınıza sürüp, 15 – 20 dakika boyunca bekletmelisiniz. Ancak bunu haftada 1 tekrarlamalısınız. Başka bir yöntem ise karbonatla eczanelerden temin edebileceğiniz hidrojen peroksit karıştırmaktır.
  • Saçlarınız mat ve cansız görünüyorsa, daha canlı bir hal alması için karbonata başvurabilirsiniz. Karbonatın saça faydalarından biri olan bu özellik, 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat ile elde edilebiliyor. Bu karışımı saç köklerinize uyguladıktan sonra, 5 dakika bekletip durulamanız yeterli. Durulama suyuna da dilerseniz 1 yemek kaşığı sirke ekleyebilirsiniz.
  • Son olarak ise karbonatın saça faydalarını belirgin şekilde görmenizi sağlayacak olan bir tariften söz edelim. Güzellik uzmanı Şems Aslan, karbonat ile kuru şampuan yapımını anlatıyor. Bunun için bir miktar mısır ya da pirinç nişastasına ihtiyacımız var. 1 çay kaşığı da karbonat ekliyoruz. Saçı hiç ıslatmadan saç diplerine bu karışımı sürüyoruz. 2 – 3 saat bekletip, saçınızı tarayın. Sonrasında isterseniz yıkayabilirsiniz, isterseniz de saçınızı biraz sallayarak fazla tozdan arındırarak fönünüzü çekebilirsiniz. Karbonatın saça faydalarını bu şekilde daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Sağlığa ve Güzelliğe dair daha fazla tüyo için ilgili bölümümüze gidebilir, güzelliğinize güzellik katacak sırlara ulaşabilirsiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir