Kas Yapan Besinler – Spor yapanlara 25 kas Yapan besin önerisi

Kas yapan besinler, özellikle sporcuların hedefindedir. Çünkü kilo vermek ya da iyi bir vücuda sahip olmak, daha formda olmak için spor yapmak başlı başına yeterli değil. Sporunuzu doğru bir beslenme ile desteklemeniz gerekiyor. Kas yapan besinler ise bu süreçte çok önemli bir hale geliyor. Her öğününüzü ve hatta atıştırmalıklarınızı bu besinler ile hazırlarsanız, yaptığınız spordan daha fazla verim alırsınız. Kan yapan besinlerin yer aldığı listemizi inceleyerek, siz de beslenmenizi yeniden şekillendirin. İşte karşınızda kas yapa 25 besin…

Kas yapan besinler, Kas yapan 25 besin, Kas yapan yiyecekler, Kas geliştiren besinler, Kas gelişimi
Kas yapan besinler, Kas yapan 25 besin, Kas yapan yiyecekler, Kas geliştiren besinler, Kas gelişimi

Kas Yapan Besinler

1 – Yumurta, kas yapan besinlerin arasında ilk akla gelen. Aslında pek çoğumuz da bunu biliriz zaten. Her yumurta ortalama olarak 6 – 8 gram protein içerir ve bu da kas yapmak isteyenler için önemlidir. Ayrıca yumurtanın vitamin, çinko, demir ve kalsiyum içeriği de unutulmamalıdır.

2 – Tavuk, önemli besinlerimizden biri… Yüksek proteini, sayesinde sporcuların ve kas yapmak isteyenlerin olmazsa olmazıdır. Kas yapan besinlerin başında gelen tavuğu, kızartarak ya da fırında pişirerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

3 – Balık yağı, sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazıdır. Buna bağlı olarak da kas yapan besinler arasında yer alır. Vücudumuzun dayanıklılığı artırır. Metabolizma hızlandırıcı özelliği ise unutulmamalı. Düzenli bir şekilde balık yağı tüketebilirsiniz.

4 – Ananas, ilginç bir meyve ve kas yapan besinler arasında yer alıyor. İçeriğinde proteinleri sindirmeyi sağlayan Bromelein adlı bir enzim barındırıyor. Bu da protein ağırlıklı beslenenlerin ihtiyaç duyacağı bir enzimdir. Özellikle spor sonrası ve öğün aralarında rahatlıkla tüketilebilir. Kas iltihabını azaltıyor olması da bu süreçte önemli bir avantajı olacaktır.

5 – Muz, besleyiciliği ve de sağlıklı oluşu kanıtlanmış meyvelerden biri. Kas yapımında oldukça destekleyici olması ise bizim için bu meyveyi cazip kılıyor. Yüksek şeker oranına karşın kas yapan besinler arasında yer alması sebebi ile tercih edebileceklerinizdendir.6 – Yulaf, son zamanlarda daha çok mutfaklarda yer almaya başlamış olan bir besin. Yüksek lif oranı, protein, mineral ve vitamin içeriğinin yüksek olması yulafı cazip kılıyor.

7 – Brokoli, bir yeşil sebze olarak kas yapan besinler arasında yer alır. Özellikle domates, ıspanak ve mısır ile birlikte salatanızda bolca olması gereken bir sebzedir. Mineral ve lif deposu olması sebebi ile kas yapım sürecini destekleyecektir.

8 – Ispanak, brokoli salatanızın bir olmazsa olmazıdır ve tıpkı brokoli gibi kas yapım sürecine etkide bulunur. Ispanak içeriğindeki Phytoecdysteroids adlı madde sayesinde kas büyümesini %20 oranında artırabilme kabiliyetine sahiptir. Sizce de harika değil mi?

9 – Mercimek, kas yapan besinlerden bir diğeridir ve farklı şekillerde öğünlerimizde yer alabilir. Üstelik mercimek, protein için et dışında farklı besinler de tüketilebileceğini göstermektedir.

10 – Nohut, tıpkı mercimek gibi bir protein kaynağıdır. Hem yemeklerinizde, hem salatalarınızda nohuta yer açabilirsiniz.

11 – Tatlı patates, her ne kadar ülkemizde çok da yaygın olmasa da, tüketilmesi gereken sağlıklı besinlerden biridir. A ve C vitamini açısından son derece zengin olan tatlı patates, kas yapan besinlerden biri. Üstelik içeriğinde potasyum, riboflavin, bakır, pantothetic asit ve folik asit gibi önemli maddeleri barındırıyor.

12 – Süzme peynir, özellikle kahvaltıların olmazsa olmazı… Kas yapan besinlerden biri olan süzme peyniri, siz de kahvaltılarınızdan eksik etmemelisiniz. Böylece kas yapım sürecinizi hızlandırmış olacaksınız.

13 – Somon, faydalı ve sağlıklı içeriği ile sık sık gündeme gelir. Kas gelişimi için de oldukça faydalı olan bu besin, omega 3 yağ asitlerini içerir. Ayrıca somon, metabolizma hızlandırıcı olarak görev yapar.14 – Badem, pek çoğumuzun bildiği üzere protein ve yağ kaynağıdır. Bu yüzden de sağlıklı atıştırmalıklardan biri olarak bilinir. Kas yapan besinlerden de biridir. Güçlü antioksidan özelliği ve E vitamini içeriği ise pek çok farklı faydayı beraberinde getirdiğini gösteriyor.

15 – Kahverengi pirinç, yine ülkemizde çok tercih edilmeyen besinlerden biri. Ancak son zamanlarda sağlıklı ve temiz beslenme bilincinin oluşmaya başlaması ile birlikte, kahverengi pirinç yaygınlaşmaya başladı. Sağlıklı bir karbonhidrat olan kahverengi pirinç, enerji vericidir ve egzersizlerinizi destekleyerek, kas yapım sürecine katkıda bulunur.

16 – Çikolatalı süt ise kesinlikle hayır diyemeyeceklerimizden biri. Kim bir bardak çikolatalı süte hayır diyebilir ki? Demeniz de gerekmiyor zaten, çünkü çikolatalı süt kas yapan besinler arasında sıralanır. Özellikle egzersiz sonrasında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

17 – Yeşil çay, bazılarının hoşlanmadığı bir içecek olsa da kas yapan besinler arasında değerlendirilir. Antioksidan ve idrar söktürücü olan yeşil çay, kan dolaşımına etkide bulunarak kas oluşumunu etkiler. Bu yüzden de kan yapan besinleri tüketirken, yeşil çay da içmelisiniz.

18 – Sirke ise dolaylı yollarda kas yapan besinler arasına giriyor. Şöyle ki, karbonhidratlar ile bir araya gelen sirke, karbonhidratın yağ depolamasına izin vermiyor ve aksine glikojen kas olarak depolama yapmasını sağlıyor. Muhteşem değil mi?

19 – Sızma tereyağı, pek çok sebeple mutfağımızda bulunması gereken bir besin. Kas yapan besinlerden biri olarak ise kesinlikle tercihimiz olmalıdır.20 – Kırmızı et, tıpkı tavuk eti gibi kas yapan besinlerden biridir ve aslında kas yapan besinler denildiğinde de ilk akla gelenlerdendir. Kas gelişimini destekleyen bu besini düzenli olarak tüketmekte fayda var.

21 – Geyik eti ise özel bir et türü ve yüksek demir içeriği ile düşük yağ oranı sayesinde kas yapımına destek olmaktadır.

22 – Midye, deniz ürünleri arasında önemli bir tanesi. Balık tüketiminin yanı sıra deniz ürünlerinden midye de kas oluşumu için tercih edebileceklerinizden biridir.

23 – Avokado, 9 farklı amoniasit içermesi sebebi ile kas gelişimi için çok önemlidir. Sporcuların vazgeçilmezlerinden biri olan avokadoya siz de öğünlerinizde yer vermelisiniz.

24 – Ahududu, zengin bir lif kaynağı olması dolayısıyla kas gelişimini destekler ve özellikle ara öğünlerde iyi bir seçenek olabilir.

25 – Havuç, hem ara öğün olarak tercih edilebilecek, hem de salatalarda tüketilebilecek kas yapan besinlerden biri. Zengin lif yapısı ve düşük kalorisinin yanı sıra yağ yakımını da destekliyor olması önemli özellikleridir.

Sağlıklı beslenme, diyet ve spor üzerine, dolayısıyla güzellik üzerine yazılmış diğer içeriklerimizi görmek için sağlık ve güzellik köşemize göz atabilirsiniz.

www.herseyecevap.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir