Kefir Faydaları

Kefir faydaları ile tarihin oldukça eski dönemlerinden günümüze ulaşmış bir şifa… Geleneksel nitelikli ve dünyanın pek çok yerinde farklı bir şekilde var olsa da, asıl olarak Kafkasya kökenli bir besin. Peki, kefirin faydaları ile ilgili detaylara geçmeden önce biraz daha konuyu netleştirecek olursak kefir nedir?

Kefir faydaları, Kefirin faydaları, Kefir nedir, kefir yapımı, Kefir yapmak, Diyet listesi, Kefir içmek

Kefir Nedir?

Kefir nedir sorusu çok sık dile getiriliyor, çünkü kefirin faydaları ile tanışmadan önce nedir ne değildir bilmek istiyor insan. Basit bir tanımlama yapacak olursak ise keçi ya da inek sütünden yapıldığını, özel bir maya mantarı sayesinde bu formu aldığını ve ayrana benzeyen tadının yanı sıra hafif ekşi bir lezzete sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fermente bir içecek olarak tanımlanan kefir, Kuzey Kafkasya kökenli olarak tanımlanıyor. Kefir nedir, sorusuna genel itibariyle verilebilecek cevaplar bunlar. Ayrıca kefir faydaları konusuna geçmeden önce bu sözcüğün Rusça’da “keyif veren” anlamına geldiğini de söyleyebiliriz.

Kefir nedir, öğrendiğimize göre, şimdi biraz kefir faydaları ile ilgilenelim. Çünkü asıl konumuz bu… Neden kefir tüketmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Konuya detaylı bir geçiş yapmadan önce kefir faydaları ile ilgili temeli oluşturan B12 vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, K2 vitamini, Folik asit, Biotin ve daha pek çok faydalı enzim ile probiyotik içerdiğini söyleyebiliriz. Hatta ve hatta kefirin içerisinde 77 farklı probiyotiğin yer aldığı söyleniyor. Bu yararlı probiyotiklerin etkinliği ise inanılmaz. Sağlıklı beslenmenin bir olmazsa olmazı olarak kabul edilen kefir, beslenmemizde oldukça önemli bir yer tutuyor. Bu sırada sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularına ilgi duyanları ilgili yazımıza alalım… Linke tıklamanız yeterli… Hadi şimdi kefirin faydaları nelermiş, daha yakından bakalım!

Kefirin Faydaları

1 – Kefir faydaları konusunun başında sindirim sistemi akla gelir. Çünkü içerdiği probiyotikler sayesinde sindirim sistemini düzenleme kabiliyetine sahiptir. Özellikle de kabızlık ve benzeri sorunları olanların, mutlaka düzenli olarak kefir tüketmesi önerilir.

2 – Damar sertliği, özellikler belli bir yaş itibariyle karşımıza çıkabiliyor. Hem damar sertliği, hem de kas kasılmalarını önleme konusunda ise kefirden faydalanabiliyoruz. Kefir faydaları bu aşamada da karşımıza çıkıyor. Tabi düzenli olarak beslenmeye dâhil edilmesinden söz ediyoruz.

3 – Sinir sistemi, oldukça hassastır ancak belli besinler ile yatıştırılabilir. Sinir sisteminin güçlendirilmesinde ise yine kefirin faydaları karşımıza çıkıyor. Sinir sistemi hastalıklarına karşı bir tür takviye olarak ideal miktarlarda tüketilebilir.

4 – Bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini son yıllarda ne kadar da çok konuşuyoruz. Çünkü her hastalığın, her tür rahatsızlık sonu bağışıklık sistemine varıyor. Bu durumda ise her birimizin güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Kefir faydaları ise bu noktada oldukça belirgin… İçerdiği vitamin ve mineraller ile birlikte sahip olduğu zengin probiyotik ve enzim içeriği, kefiri değerli kılıyor. İyi bir bağışıklık için kefir faydaları konusuna hâkim olup, beslenmenize dâhil etmenizde fayda var.

5 – Sindirim sistemi ve kefir arasındaki ilişkiden söz etmiştik. Bu durumun bir göstergesi olarak bağırsak fonksiyonlarına olan etkisinden söz edebiliriz. Kefir faydaları belirgin olarak gösteriyor ki, bağırsakların doğru bir şekilde çalışmasında kefir ağırlıklı beslenme etkilidir. Her gün ideal miktarlarda tüketilmesi, sağlıklı bağırsaklara sahip olmayı sağlayacaktır.

6 – Sindirim sistemine ya da sinir sistemine, belki de tamamen farklı bir sebebe bağlı olarak kronik yorgunluk yaşayabilirsiniz. Kefirin faydaları arasında yer alan bir diğer özellik olarak ise kronik yorgunluğun giderilmesinden söz edebiliriz. Kronik yorgunluk ile mücadele etmek için, öğünlerinizi kefir ile tamamlayabilirsiniz.

7 – Stres, çağımızın en büyük problemlerinden biri… Stres ile baş etmek için farklı farklı yollar ve yöntemler deneyebiliriz. Ancak pratik ve genellikle etkili olan bir uygulama ise kefir tüketmek… Kefir faydaları arasında stres ile olan bağı da değerlendirilir ve tüketen kişiler de bunu dile getiriyor.

8 – Kolesterolü dengede tutma çabaları ise özellikle beslenme açısından farklı uygulamaları beraberinde getirebiliyor. Ancak öyle çok büyük arayışlara girmeye gerek yok. Kefir faydaları listesinde yer vereceğimiz bir diğer konu kolesterolü düşürüp dengelemesidir. Yüksek kolesterol sorunu olan kişiler, hayatlarında yapacağı bu küçük değişiklik ile harikalar yaratabilir.

9 – Sinirsel depresyon ile mücadelede yine kefirin faydaları karşımıza çıkıyor. Üstelik böylesine basit bir beslenme değişikliği ile bu sorun ile mücadele edebilir düzeye gelmek, oldukça büyüleyici bir durum.

10 – Yüksek tansiyon problemi, orta yaşlar ile birlikte kişileri etkisi altına alan bir durum. Üstelik günümüz şartlarında stres ve kötü beslenme de eklenince, pek çok kişi bu sorun ile mücadele eder hale geliyor. Kefir faydaları bu aşamada da gözlenebiliyor. Yüksek tansiyonu düşürme ve dengede tutma becerisi gösterebiliyor.

11 – Kanı temizleme özelliği ise tıpkı yüksek tansiyonda olduğu gibi, kana dair bir etkisi. Bu sebeple kefirin faydaları dikkat çekici bir konu olarak beslenme uzmanlarının gündeminde yer alıyor.

12 – Kan ise karaciğer hastalıkları ile ilişkilendirilebilen bir konu… Dolayısıyla karaciğer rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde kefir faydaları ile ciddi bir yol kat edilebilir.

13 – Kansızlık ise yine kana dair bir diğer önemli rahatsızlık. Genellikle kansızlık konusunda kırmızı renkli meyve ve sebzeler akla gelir ve oldukça da etkilidirler. Ancak bunların yanı sıra kefir faydaları da göz ardı edilmemeli. Kefirin faydaları ciddi bir şekilde gözlenebilir ve bu sayede kansızlık sorunu ortadan kaldırılabilir.

14 – Genellikle kadınlar için önemli bir problem olan zayıf ve cansız tırnaklar ise kefir tüketimi ile güçlendirilebilir. Kefir faydaları içerisinde yer verebileceğimiz bu durum, pek çok kadını ilgilendiriyor ve harika sonuçlar ortaya çıkarıyor.

15 – Cildi güzelleştirmesi, parlak ve pürüzsüz kılması ise yine mucizevi etkilerinden biri… Kefir faydaları sayesinde, pek çok sağlık probleminden kurtulurken, harika bir cilde de sahip olabilirsiniz.

16 – Cilt güzelliğinin yanı sıra belli cilt hastalıklarında da etkinlik gösterir. Yani sadece sağlıklı cildi daha güzel kılmıyor, problemli ciltlere de etki gösteriyor. Egzama ve deri hastalıklarında önemli bir destekleyici olmakta… Egzamaya dair merak ettiklerinizi öğrenebileceğiniz yazımızı da hatırlatalım. Linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

17 – Kefirin faydaları, idrar yollarında da kendini gösteriyor. İdrar yolları enfeksiyonu, özellikle kadınları etkileyen bir rahatsızlık ve dönem dönem de tekrarlayabiliyor. Kefir faydaları bu aşamada da gözlenebiliyor. Düzenli kefir tüketimi sizi bu anlamda rahatlatabilir.

18 – Kefir nedir sorusuna cevap verirken, içeriğindeki önemli vitamin ve minerallerden söz etmiştik. Tüm bunlara bağlı olarak kefir faydaları karşımıza çıkıyor ve pek çok sistem üzerinde etkinlik gösteriyor. Bunlardan biri olarak safra kesesi ve böbrek hastalıklarından söz edebiliriz. Her iki grupta yer alan hastalıklarda da kefirin etkili olduğu, destekleyici bir uygulama olarak değerlendirildiği söyleyebilir.

19 – Kilo problemi olan ve bir uzmana danışan kişiler ise mutlaka kefirin faydaları ile tanışmıştır. Genellikle diyet menülerinin olmazsa olmazı ve sağlıklı beslenmeyi hedefleyenlerin de vazgeçilmezidir. Kilosunu korumak isteyenlerin de mutlaka kefir faydaları hakkında bilgi alması ve bu besini rutinlerine dâhil etmesi gerekir.

20 – Vücudumuz için yapısal düzeyde önem taşıyor olması ise cabası… Kefirin faydaları bu aşamada da belirgin olarak görülebiliyor. Özellikle kemiklerimizin, çeşitli dokularımızın ve de kaslarımızın beslenmesi ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi, yeterince kefir tüketilmesi ile sağlanabilir. Kefir faydaları bu aşamada kesinlikle inkâr edilemez bir gerçektir.

21 – Kemik, doku ve kaslara olan etkisinin belirgin bir göstergesi olarak da değerlendirebileceğimiz kefir faydaları, özellikle diş çürükleri ile mücadelede ve kemik hastalıkları ile mücadelede karşımıza çıkıyor. Diş çürüklerinin oluşumunu engellemek için kefir tüketebilirsiniz.

22 – Görme becerilerine olan katkısı da önemsenecek boyuttadır. Kefirin faydaları arasında görme becerisine olan etkisi de yer alır.

23 – Kanser ise çağımızın en önemli hastalıklarından biri… Ölüm oranın yüksekliği ile gün geçtikçe daha yüksek bir hasta sayısına ulaşılması ise gerçekten korkutucu bir tablo çiziyor. Kefir faydaları ise bu noktada küçük de olsa bir katkı sağlamakta. Bazı araştırmalar gösteriyor ki, kefir bazı hastalarda kanser hücrelerinin büyümesini engellemiştir. Dolayısıyla belki sizde de bu tür bir etkide bulunabilir.

24 – Genel anlamda vücut direncini artırıcı özellik göstermesi ise en başta da bahsettiğimiz üzere, sahip olduğu vitamin, mineral, enzim ve probiyotik içeriğinden kaynaklanır. Bu sebeple de kefir faydaları denilince, vücut direnci ilk akla gelen olmalıdır.

25 – Son olarak ise safra kesesi taşları ile olan ilişkisinden söz edelim. Safra kesesi taşlarının düşürülmesine katkı sağlayan kefir, lezzetli olduğu kadar da faydalı bir içecek olduğunu gösteriyor.

Kefir nedir ve kefir faydaları nelerdir, sorularına verilecek son cevabımızı da verdiğimize göre sizi Sağlık ve Güzellik kategorimize yönlendirelim. Örneğin, zencefilin şaşırtıcı özelliklerini biliyor musunuz? Zencefilin faydaları da mutlaka okumanız gereken yazılarımızdan biri…

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir