Ketamin Nedir, Nerede Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Ketamin, özellikle veterinerlikte karşımıza çıkan bir maddedir. Hayvanlar için yatıştırıcı ve anestezik bir madde olarak bilinir. Hem anestezik hem de halüsinojenik etkilere sahip olduğu biliniyor. Tıpta kullanımı son derece sınırlıdır ve hatta kullanımı yoktur bile diyebiliriz. Sadece az gelişmiş ülkelerde, Ketamin ucuz bir alternatif olduğu için tercih edilebilir. Ancak bu da doğru bir seçim değildir. Çünkü tıpta kullanımı hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkarabiliyor.

Ketamin, Ketamin nedir, Ketamin ne işe yarar, Ketamin zararlı mı, Ketaminin zararları, Hayvan ilacı, Anestezik ilaç, ketamin tehlikeli mi
Ketamin, Ketamin nedir, Ketamin ne işe yarar, Ketamin zararlı mı, Ketaminin zararları, Hayvan ilacı, Anestezik ilaç, ketamin tehlikeli mi

Ketamin ve Tıpta Kullanımı

Ketamin, tıp alanında pek tercih edilmez ve mümkün olduğunca kullanımından kaçınılır. Çünkü psikotropik bir maddedir. Yani tıpta kullanıldığında kişinin zihinsel durumunu değiştirecek etkilerde bulunabilir. Disosiyatif yapıya sahip olan Ketamin nedir diye soranlar için en basit ve korkutucu cevap halüsinojenik olmasıdır. Yani tıp dünyasında kullanımı, kişinin halüsinasyon görmesine ve vücudunu algılayış biçiminin değişmesine sebep olabilir. Kişiler kendilerini hafiflemiş hissedebilir, yüzme hissine sahip olabilir ve vücudunu terk ediyormuş hissine kapılabilir. Tüm bunları Ketamin yapabilir. Çok düşük dozlarda alınsa dahi Ketamin bu sonuçları ortaya çıkarabilir.

Tüm bunların yanı sıra tıpta kullanımı son derece tehlikeli olan Ketamin, hipertansiyon, bradikardi, kardiyovasküler yetmezlik ve benzeri ciddi durumları ortaya çıkarabilir. Kişinin hafızasında değişiklikler yapabilir ve konsanstre olma sorunlarına sebep olabilir. Çocuklarda ise çok daha tehlikelidir ve kazara ketamin almış olan çocuklarda ölüm riski, nöbet ve benzeri ortaya çıkabilir.

Dolayısıyla Ketamin, tıpta kullanımı olmayan ancak veterinerlikte kullanılan bir maddedir ve bu şekilde bilinmelidir. Tehlikeli, sağlık açısından son derece riskli bir maddedir.

Daha fazla ilginç bilgi ve ilgi çekici içerik için ise sağlık ve güzellik kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca yaşam ve seyahat köşesi de kesinlikle ilginizi çekecektir.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir