Keten Tohumu ile Yumurtasız Vegan Kek Yapmanın Püf Noktası

Keten tohumu “super food” olarak nitelediğimiz besinlerden biri olarak son zamanlarda sık sık karşımıza çıkıyor. Farklı tariflerde kullandığımız ve farklı şekillerde tüketebildiğimiz keten tohumunun vegan kek yapmak için de harika bir malzeme olduğunu biliyor muydunuz? Yumurtaya harika bir alternatif olabilir ve son derece lezzetli kekler yapmanızı da mümkün kılabilir. Hemen tarifimize geçelim ve keten tohumu ile yumurtasız vegan kek nasıl yapılır öğrenelim.

Keten tohumu, Flex seed, Keten tohumu tarifleri, Vegan kek, Vegan kek nasıl yapılır, Yumurtasız kek yapmak, Keten tohumu ile kek nasıl yapılır, Keten tohumu tozu, Keten tohumu unu
Keten tohumu, Flex seed, Keten tohumu tarifleri, Vegan kek, Vegan kek nasıl yapılır, Yumurtasız kek yapmak, Keten tohumu ile kek nasıl yapılır, Keten tohumu tozu, Keten tohumu unu

Vegan Kek Yapmanın Püf Noktası; Keten tohumu

Vegan kek yapalım iyi hoş, süt ya da yoğurt yerine farklı alternatifler bulabiliriz ama yumurta burada kafa karıştıran bir malzeme. Çünkü yumurtanın bağlayıcılığı iyi bir kek elde etmek için önemli. Bunun en iyi alternatifi ise pek de bu yönü ile bilinmeyen keten tohumu. Keten tohumunu kek tariflerinizde ya da benzeri yumurtalı tariflerde nasıl kullanabileceğinizi ise hemen anlatalım.

Öncelikle keten tohumunu bir doğrayıcı yardımı ile toz haline getiriyoruz. Bu şekilde yumurtaya bir alternatif olarak kullanacağız. 1 yemek kaşığı kadar keten tohumu tozu, 1 yumurtaya eş değer olacaktır. Bu durumda ise tariflerinizi şaşmadan vegan olarak uygulayabilirsiniz. Ancak doğrudan keten tohumu tozunu kek karışımına eklemiyoruz. Öncelikle 1’e 3 olarak şekilde su ilave ediyoruz keten tohumu tozuna. Yani 1 yemek kaşığı keten tohumu üzerine 3 yemek kaşığı su ilave ediyor, karıştırıyor ve 5 – 10 dakika bekliyoruz. Sonrasında tıpkı yumurta akı gibi bir kıvam ile karşılaşacağız. İşte bu özelliği ile kekimizin tıpkı yumurta ile olduğu gibi nefis olmasını sağlayacak keten tohumları.

Üstelik dilediğiniz tarifi uygulayabilirsiniz bu şekilde. Keten tohumu ile vegan kek yapmak, poğaça ve benzeri tüm yumurtalı tarifleri yapmak çok kolay. Siz de hemen bir miktar keten tohumu ile deneme yapabilirsiniz. Oldukça az miktarda keten tohumu yeterli oluyor. Öyle çok fazla da kullanmanıza gerek yok. Süt yerine de hindistancevizi sütü kullanırsanız, gerçekten nefis olacaktır tarifleriniz. Daha fazla püf nokta ve önemli bilgi için, sağlık ve güzellik kategorimize göz atabilir ya da Yeme – İçme bölümümüzde yer alan tarifleri inceleyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir