Ketojenik Beslenme ve Ketojenik Diyet Tarifleri ile Sağlığınıza Kavuşun

Ketojenik beslenme son zamanların yeni trendi ve hızla yükselen bir grafiğe sahip olarak Ketojenik diyet tariflerini de ön plana çıkarıyor. Diyet tariflerine baktığımızda genel olarak, pek çok farklı noktaya odaklandıklarını görüyoruz. Alkali beslenme de en az Ketojenik beslenme kadar karşımıza çıkan bir kavram mesela. Diyet yemeklerine ağırlık vermek yeterli değil anlayacağınız, öncelikle Ketojenik diyet, Alkali diyet ve benzeri kavramları araştırmalı, öğrenmeli ve daha sonra uygulamaya geçmelisiniz. Böylece vücudunuz için en sağlıklı seçimi yapabilirsiniz. Şimdi diyet yemeklerine ve özel diyet tariflerine yer vermeden önce tek tek bakalım ve sağlıklı beslenme kavramlarını öğrenelim.

Ketojenik beslenme, diyet çorba tarifleri, diyet sebze yemekleri, Ketojenik diyet, Alkali beslenme
Ketojenik beslenme, Alkali Diyet, Ketojenik yemekler, Ketojenik tarifler, Sağlıklı Yemek Tarifleri, Sağlık

Ketojenik Beslenme ve Ketojenik Diyet Tarifleri

Ketojenik beslenme ile Ketojenik diyet tarifleri konusu, son zamanların gözde konusu olarak karşımıza çıkıyor evet ama belki de herkes için sağlıklı olmayabilir. Bu yüzden tüm detaylarını incelemek gerekiyor. Bu beslenme türü temelde karbonhidratların sınırlandırılmasına dayanıyor. Bu yüzden de Alkali kavramı ile aynı cümlede geçebiliyor. Ancak elbette de ikisi birbirinden çok farklı kavramlar. Ketojenik diyet, karbonhidratları sınırlandırırken yağ ve protein alımını artırıyor. Temelde bu mantık işliyor. Sağlıklı yemek tarifleri arayanların ise diyet sebze yemekleri, diyet salata tarifleri üzerinde durması gerek. Ketojenik beslenme sayesinde çokça doğal yağ alacak, bol sebze tüketecek, ekmek, pilav ve makarna gibi karbonhidratlardan ise uzak duracaksınız. Böylece vücudunuz enerji üretmek için yağ yakımına başlayacak ve siz de sağlıklı bir şekilde kilo vereceksiniz. Sonuç olarak hem enerjik hissedecek, hem de zayıflayacaksınız. İşte bu Ketojenik beslenme mucizesidir! Ketojenik diyete başladığınızda yemek yapmanın zorlaşacağını düşünüyorsanız ise çok yanılıyorsunuz. Pratik diyet yemek tariflerine ulaşabileceğiniz bu adreste, diyet kahvaltı önerileri, diyet tatlı, diyet kurabiye ve benzeri özel tariflere de ulaşabilirsiniz.Ketojenik Beslenmenin Faydaları

Ayrıca Ketojenik beslenmeden söz ederken konuyu geçiştirmeyelim, Ketojenik diyet faydalarından da bahsedelim. Tek faydası kilo vermeyi kolaylaştırması değil. Bu diyet, özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı azaltacak, vücut şekillendirmesine fayda sağlayacaktır. Bundan daha önemlisi ise pek çok hastalığın olumsuz etkilerini kırabilir. Yapılan bir araştırmaya göre epilepsi nöbetlerini %54 oranında azaltabiliyor. Yüksek tansiyon, diyabet ve Parkinson gibi hastalıklarda da fayda sağlıyor. Ketojenik beslenmenin en önemli özelliklerinden birinin de şeker tüketiminin azaltılması olduğu için kanser hücrelerinin gelişimi de bu beslenme düzeni ile birlikte yavaşlamaktadır. Kansere çare değil belki ama kanser hücrelerinin gelişim hızını düşürücü etki uyandırabilmektedir. Bu yüzden de Ketojenik beslenme çok önemli bir hal alıyor ve Ketojenik diyet listesi de en çok arananlar arasına giriyor. Pratik diyet yemeklerini öğrenmek ve diyet yemekleri listesi ile birlikte siz de sağlıklı bir beslenme düzenine kavuşmak için hemen şimdi harekete geçin.

Ketojenik Beslenmede Tüketilebilecekler ve Yasak Olanlar

Yoğurt, süt gibi probiyotikler, zeytinyağı, avokado yağı, Hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar, kuru yemişler, et çeşitleri ve yumurta yenilebilecekler arasında yer alıyor. Diğer taraftan Ketojenik beslenmenin yasakları, ekmek, makarna ve pilav gibi karbonhidratlar ile başlıyor. Kök sebzeler, şeker ve hatta içerisinde glikoz şurubu olan gizli şeker barındıran meyve suları ile bal ve pekmez gibi şeker içerikleri yasaklar arasında. Kızartma yemekleri yasaklar arasında yer alırken, buharda pişen her türlü sebze tercihimiz oluyor. Son olarak ise su konusuna gelelim. Ketojenik diyetin temel taşlarından bir tanesi de bol su tüketimidir. İşte konu tam da burada alkali beslenme ve alkali diyet konusuna bağlanıyor. Alkali beslenme ya da alkali su diyeti sayesinde hayatınızda ciddi değişiklikler hissedebilir ve bedeninizi pek çok hastalıktan koruyabilirsiniz.

Alkali Beslenme Nedir?

Ketojenik beslenme ve Ketojenik diyet konuları ile yakından alakalı olarak karşımıza çıkan alkali beslenme, bol su tüketimine dayanıyor. Evet, bu açıdan Ketojenik beslenme ile orta noktada buluştuğunu söyleyebiliriz. Temel amaç ise vücudun pH seviyesini korumak ve ideal seviyede tutmaktır. Lezzetli diyet yemekleri yapmak da, pratik diyet yemekleri yapmak da bu beslenme türlerinde gayet mümkün olduğundan, alkali beslenme konusu da sizi korkutmamalı. Son derece basit kurallara dayanıyor. Alkali su diyeti, kolay diyet yemekleri ile birlikte vücudunuzun ideal Ph seviyesine gelmesini sağlıyor. Kısacası vücudumuzdaki asit oranını düşürüp, daha enerjik daha canlı olmamızı sağlıyor. Çeşitli diyet yemekleri size bu yolculukta öncülük edecek ve kendi diyet tariflerinizi oluşturmanızı sağlayacaktır. Ketojenik beslenme yolculuğunuzu öncelikle alkali su tüketimi ile başlatabilir, karbonhidratlardan uzaklaşarak sürdürebilir ve mevsiminde tüketilecek bol meyve sebze ile de vücudunuzu ideal dengesine kavuşturabilirsiniz.

Alkali Beslenmenin Faydaları

Alkali beslenme ile vücudunuz daha kuvvetli hale gelecektir. Bu tür diyet tarifleri, bağışıklığınızı güçlendirecektir, çünkü vücudunuz toksinlerle savaşmak zorunda değildir. Diğer taraftan obeziteye harika bir çözümdür ve bu tür diyet tarifleri sizin için hayat kurtarıcı bile olabilir. İdeal kilonuza en sağlıklı şekilde ulaşmak için siz de bu beslenme düzenlerini tercih edebilir, diyet tariflerini uygulayabilirsiniz. Cildin hızla güzelleşmesi, daha güçlü kemikler ve bölgesel yağlanmanın önüne geçilmesinin yanı sıra bir de yorgun uyuşuk halinizin ortadan kalkması ancak alkali beslenme ile mümkün olabilir. Ketojenik diyet yemeklerini tercih etmeniz ya da alkali su diyeti kurallarını uygulamanız sizi bu yolculukta başarıya ulaştıracaktır. Son olarak ise diyet yemeklerine örnek verelim ve bu yazımızın sonuna gelelim. Diyet çorba tariflerinden, diyet kek ve diyet kurabiyeye kadar nice farklı tarife ulaşmak mümkün… Artık bu tariflerin bir de ketojenik özellikli olanı da var. Diyet yemekleri tarifleri ve kalorilerini inceleyerek siz de kendi tariflerinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir de diyet yemekleri tarifleri resimli olarak karşınıza çıkabilir ve işinizi çok daha kolaylaştırabilir. Konuya dair detaylı bilgiye ulaşmak için Hürriyet’i de inceleyebilirsiniz. Şimdi ketojenik diyet ve özel ketojenik diyet tariflerine bakalım hep birlikte.

Ketojenik Beslenme, Pratik diyet yemekleri tarifleri, sağlıklı yemek tarifleri, kolay diyet yemekleri, lezzetli diyet yemekleri, Diyet kurabiye
Ketojenik beslenme, Sağlıklı beslenme, Ketojenik diyet, Diyet yemekleri, Diyet tarifleri, Pratik diyet yemekleri, Diyet kek, Alkali su

Kemik Suyu Çorbası:

Harika bir ketojenik yemek tarifidir. Çünkü kemik suyu bin bir çeşit faydalı içeriğe sahip olmanın yanı sıra doğal hayvansal yağları da içerir. Üstelik yoğurt ve yumurta ile terbiyesini hazırlayabilir ve diyet kuralları içerisinde kalabilirsiniz.

Sebzeli Omlet:

Avokado yağı ya da hindistancevizi yağı gibi doğal ve sağlıklı yağları tercih ederek kendinize nefis bir omlet hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde son derece besleyici bir diyet kahvaltı yapabileceksiniz. Hem protein bakımından zengin olacak, hem de size enerji verecek.

Bulletproof Coffee:

Yani kurşungeçirmez kahve… Güne başlamak için harika bir seçim olabilir. Eğer kahveden vazgeçemiyorsanız, seçiminiz yoğun hindistancevizi yağı ve sade yağ ile desteklenmiş, taze çekilmiş kahve çekirdekleri ile French Press’te demlenmiş bir filtre kahve olmalıdır.

Avokadolu Salata:

Nefis bir ara öğün olabilecektir Avokadolu salata. Dilerseniz zeytinler ile de salatanızı zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca et tüketimi ile ilgili bir sıkıntımız olmadığı için dilerseniz salatanızı pastırmalı dahi tercih edebilirsiniz.

Izgara Balık:

Etler ile bir sorunumuz olmadığını söylemiştik. Hatta düzenli olarak et tüketmenizde fayda var. Bunun bir kısmı kırmızı et olmalı, bir kısmı ise özellikle balık olmalı. Izgara ya da buharda pişmiş balık mükemmel bir seçim olacaktır. Hatta yanına haşlanmış sebzeler alabilir ya da salata ile yemeğinizi destekleyebilirsiniz. Karbonhidrat tüketmediğiniz için porsiyonlarınızı bol tutmanızda da hiçbir sakınca yok. Ketojenik beslenme bunda bir sakınca görmüyor. Dilerseniz bu konuda Ayşe Tolga’nın önerilerine de göz atabilirsiniz. Ketojenik diyet tariflerini de bu şekilde sonlandırırken, alkali beslenme konusunu da aklınızın bir köşesinde tutmanızı öneririz. Diyet yemeklerini bu tür beslenme alternatifleri doğrultusunda tercih edebilirsiniz. Ketojenik beslenme konusu genel hatları ile bu şekilde karşımıza çıkıyor.

www.herseyecevap.com

 

Ketojenik Beslenme ve Ketojenik Diyet Tarifleri ile Sağlığınıza Kavuşun” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir