Kolayca Saksıda Yetiştirilebilen Meyve ve Sebzeler

Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler artık adeta bir Trend… Çünkü geçmişe dönüşü yaşıyoruz. Önceden annelerimizin saksı saksı çiçekleri süslerdi salonlarımızı ve evimizin her köşesi yemyeşildi. Sonra evlerimizi saksılardan arındırdık ve şimdi yeniden evlerimizi yeşillendirmeye başladık. Bugün sukulentler ile başlayan bir yeşillenme devrine adım attık. Siz de evinizde, balkonda ya da cam kenarında rahatlıkla pek çok bitkiyi yetiştirebilir ve özellikle meyve ve sebze yetiştirebilirsiniz. İşte yetiştirebilecekleriniz…

Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler, kolay yetişen bitkiler, Evde yetişen bitkiler, Ev bitkileri, Ev bahçeciliği
Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler, kolay yetişen bitkiler, Evde yetişen bitkiler, Ev bitkileri, Ev bahçeciliği

Domates

Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler denilince ilk akla gelen domates oluyor. Hem görsel şölen sunan, hem keyifli bir hobi olan, hem de lezzetli domatesler yemenizi sağlayan bu sebzeyi, saksıya ekerek kolayca yetiştirebilirsiniz. Hatta yediğiniz domateslerin çekirdekleriniz bir süzgeç yardımı ile yıkayıp, daha sonra toprakla buluşturarak bile kolayca domates fideleri elde edebilirsiniz.

Biber

En az domates kadar kolay yetiştirilebilen ve yediğimiz biberlerin çekirdekleri ile kolayca fide sahibi olunabilen biberleri de unutmamak gerek. Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler arasında en keyifli olanlardan biri de biberdir. Pek çok farklı tür ve renkte biber ile saksılarınızı doldurabilir, balkonlarınızı renklendirebilirsiniz.

Çilek

Özellikle çocukların bayıldığı ve biz yetişkinlerin de hayır diyemediği çileği, evde yetiştirdiğinizde mis kokulu şeker gibi meyvelere sahip olursunuz. Üstelik hiç de marketlerden aldıklarınıza benzemez tadı. Mis gibi olur. Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzelerden biri olarak çilek, kesinlikle denenmelidir.Limon

Bodur limon ağaçlarının yarattığı muhteşem görsellik, bugün pek çok mekânı süslüyor. Adeta bir salon çiçeği, ev bitkisi olarak kullanılan bodur limon ağaçları kesinlikle balkonunuza çok yakışacak. Üstelik öyle çok bakım da istemez. Arada bir sulayın yeter.

Pepino

Ülkemizde pek çok bilinmeyen ama son yıllarda pazarlarda ve marketlerde yerini almaya başlayan pepino o kadar kolay yetiştirilebiliyor ki şaşıracaksınız. Son derece kolay bir şekilde çelik yöntemi ile çoğaltılabiliyor. Satın alacağınız bir pepino fidesini daha sonra artırabilirsiniz de. Çiçeklendiği dönemlerde eğer cam balkon içerisinde ise camları gündüz açık tutmanız meyveler elde etmeniz için yeterli olacaktır. Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzelerden biri olan pepino işte bu kadar kolay yetiştirilebilir.

Altın Çilek

Kolay yetişen ve çokça büyüyen bir alternatif olarak altın çilek kesinlikle evinizde yerini almalıdır. Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler arasında en az bilinen alternatif olabilir ama bakımı son derece kolay. Arada bir sulamanız ve güneş alan bir yere koymanız yeterli olacaktır. Çokça çiçek açıp, kolayca meyveye dönüştüklerini görebilirsiniz.

Taze Soğan

Aslında pek çoğumuzun bildiği ve belki de evlerimizde en çok yetiştirdiğimiz bitkidir taze soğan. Kuru soğanı yarısını toprağa gömecek şekilde ekmeniz yeterli. Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzelerden biri olan taze soğanı salatalarınızda kullanabilirsiniz, her türlü yemeğinize tat katabilirsiniz.

Mandalina

Tıpkı limon ağacı gibi mandalina ağacı da bodur türü tercih edildiğinde saksıda harika bir görünüm yaratmaktadır. Hele de üzerinde mandalinalarınız yer aldığında, evinizin en güzel unsuru olacaktır. İyi bir toprak karışımı, büyükçe bir saksı ve de düzenli olarak sulama yeterli olacaktır. Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler arasında en güzellerden biri olan mandalinayı siz de tercih edebilirsiniz.

Yeşillikler

Marul, roka, tere, maydanoz, dereotu, nane, kekik ve biberiye ise yeşillikler kategorisinde sıralayabileceklerimiz. Hem salata için taze yeşillik yetiştirebilirsiniz, hem de çeşitli baharatlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Saksıda yetiştirilebilen meyve sebzeler denildiğinde ilk akla gelenler bunlardır. Siz de kendi çeşitliliğinizi yaratabilir ve balkonunuzda küçük bir bahçe oluşturabilirsiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir