Kombucha Mayası Nasıl Yapılır? – Kombu Çayı Mayası Tarifi

Kombucha son zamanlarda oldukça popüler olan, şifaları ile adından söz ettiren ancak aslında çok da eski bir geleneğin ürünü olan nefis bir içecek. Kombucha’nın tadını aslında biraz sirkeye, sirkenin hafif gazlı haline benzetmek mümkün. Ancak soğuk içildiğinde hiç de fena değil… Bir de şifa için tüketiyorsanız zaten rahatlıkla tüketebilirsiniz. Peki, evde kendi kombucha içeceğimizi yapabilir miyiz? Elbette yaparız, zaten geleneksel olarak pek çok kültürde evlerde yapılıp tüketiliyor. Kombucha ya da Kombu çayı bir tür maya ile fermente oluyor ve kendine has lezzetine ve şifasına kavuşuyor. İşte bu mayayı elde etmek ise gerçekten de kolay. Eğer elinizde biraz da hazır tüketilebilir kombucha varsa tamamdır. Hemen kombucha mayası nasıl yapılır anlatalım. Öncesinde Kombucha’nın faydalarını okumak isterseniz ise sizi buraya alalım.

Kombucha, Kombu Çayı, Kombucha nasıl yapılır, Kombu çayı tarifi, Kombucha mayası nasıl yapılır, Kombu çayı anası nasıl elde edilir, geleneksel tarif, siyah çay ile kombucha, Yeşil Çay ile Kombucha, Kombu çayının tadı nasıl, Kombucha faydaları, Kombu çayı ne işe yarar
Kombucha, Kombu Çayı, Kombucha nasıl yapılır, Kombu çayı tarifi, Kombucha mayası nasıl yapılır, Kombu çayı anası nasıl elde edilir, geleneksel tarif, siyah çay ile kombucha, Yeşil Çay ile Kombucha, Kombu çayının tadı nasıl, Kombucha faydaları, Kombu çayı ne işe yarar

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Kombu çayı mayası nasıl yapılır, bu çayı evde sürekli nasıl kendi başımıza hazırlayabiliriz diye soranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Çünkü pek çok cazip fiyatlar ile satılmıyorlar. Yapımı ise son derece kolay olduğu gibi, muhtemelen kendiniz yapmayı tercih edeceksiniz bundan sonra. Yapım aşamasında kara çay ya da yeşil çay, toz şeker ve az miktarda kombucha yeterli.

Öncelikle 1 litre kadar temiz, klorsuz suyu bir çelik tencere içerisinde kaynatıyoruz. Su kaynamaya başladığında ise içerisinde yarım su bardağı kadar toz şeker ilave ediyoruz. Şeker sadece mayalanma süreci için geçerli. Yani aslında bu şekeri tüketmeyeceğiz. O sebeple endişe etmemelisiniz. Toz şekeri kaynayan suya ilave ettikten sonra eriyene kadar 2 – 3 dakika daha kaynatmalısınız. Sonrasında ise ocağı kapatıp 3 – 4 çay poşetini ilave edin. Bu noktada ister yeşil çay kullanın, ister siyah çay. Ocaktan alacağımız çayı 15 dakika kadar demledikten sonra çay poşetlerini içerisinden alabiliriz.

Kombucha mayası nasıl yapılır sorusunun cevabının en kritik noktasına geldik. Çayın soğumasını bekliyoruz ve soğuduktan sonra temiz bir cam kavanoz içerisine alarak biraz da mevcut kombucha içeceğimizden ilave ediyoruz. Eğer kombucha içerisinde tortular görüyorsanız, özellikle dibine doğru çöken oluşumlar varsa, bunları ilave etmelisiniz. Böylece hızlı bir şekilde kombucha mayası elde etmiş olacaksınız. 4 ile 10 gün arasında sürecek olan fermentasyon ile kombucha içeceğinizi elde edebilirsiniz. İstediğiniz lezzete ulaştığınızda süreci durdurabilir ve içeceğinizi buzdolabına kaldırabilirsiniz. Elde edeceğiniz kombucha anası ise bir miktar kombucha içerisinde buzdolabında muhafaza edilebilir. Böylece dilediğiniz zaman yeniden kombu çayı yapabilirsiniz. Kombu çayı nasıl yapılır diye soranlar için cevap işte bu kadar basit. Denemeye ne dersiniz?

Ayrıca ilgi çekici ve sağlıklı daha fazla tarif ve içerik için sizi yeme – içme kategorimize alalım. Mesela brokoli saplarını atmıyorsunuz değil mi? Brokoli sapları ile neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

www.herseyecevap.com

Kombucha Mayası Nasıl Yapılır? – Kombu Çayı Mayası Tarifi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir