Krep Tarifi Nasıl Yapılır? – Lezzetli Krep Yapımı

Krep tarifi aslında çok basit… Herkesin de annesinden, ninesinden öğrendiği farklı bir krep yapımı vardır elbet. Ancak bildiğimiz klasik krep tarifi, basit püf noktalar ile bambaşka bir boyuta taşınabilir ve sürekli tarifi istenen bir lezzet haline gelebilir. Hem sıradan kahvaltıları zenginleştirmek için krep tarifi tercih edilebilir, hem hafta sonlarına özel yapılabilir, hem de kahvaltıya misafir gelecekse lezzeti ile şaşırtan krepler yapılabilir. Sözü çok uzatmadan gelelim krep tarifi detaylarına…

Krep tarifi, Krep yapımı, krep nasıl yapılır, krep yapmak, kolay krep

Krep Tarifi Nasıl Yapılır?

Krep tarifine başlarken, farklı yörelerde farklı isimlerle anıldığını da hatırlatalım. Hatta daha önce duymamış olanlar için şaşırtıcı bile olabilir bu isimler. “Akıtma” ve “Cızlama” en yaygın olanları… Bunun yanı sıra “Cızlak” olarak da ifade edilen yöreler var. Ancak nihayetinde aynı krep tarifi söz konusu… Belki basit farklılıklar olabilir o kadar. Gelelim Krep yapımı için gerekli olan malzemelere…

Malzemeler

2 su bardağı un

1 su bardağı süt

1 bardağı su

2 yumurta

1 çay kaşığı tuz

1 – 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Krep Yapımı

Krep yapımı için gerekli olan sıraladığımız tüm malzemeleri bir kapta birleştirip, bir karıştırıcı yardımı ile iyice karıştırmalısınız. Temelde krep tarifi bu şekildedir. Ancak lezzetli ve kabaran krepler için malzemeleri belli bir sıra ile kaba eklemek ve karıştırmak önemli. Öncelikle yumurtayı alıp iyice köpürtüp, üzerine süt ekleyip biraz daha karıştırırsanız ve sonrasında diğer malzemeleri eklerseniz, harika krepler yapabilirsiniz. Krep tarifi öncelikle bu püf nokta ile başlıyor. İkinci püf noktamız ise unu ilave ederken sabırlı ve yavaş olmak. Unu azar azar ekleyip karıştırırsanız, hiçbir topaklanma olmadığı gibi adeta krema kıvamında bir hamur elde edersiniz. Bu pürüzsüz hamur, harika krepler yapmanızı sağlayacak.

Krep yapımı ilk aşaması olan malzemelerin karıştırılması bittiğine göre, şimdi pişirme kısmına geçebiliriz. Tavanıza az miktarda yağ alın ve kızdırın. Tavanın sıcaklığı yeterince yükseldiğinde ise bir kepçe yardımı ile her seferinde eşit miktarda hamur alarak tavaya yaydırın. Bir eliniz ile kepçeden hamuru dökün, diğeri ile de tavayı yavaşça hareket ettirip, hamurun tavanın tüm yüzeyine yayılmasını sağlayın. Bu beceriyi pratik yaptıkça kazanacaksınız zaten. Krep yapımı bu aşamadan sonra o kadar kolaylaşıyor ki, her kahvaltıya hazırlamak isteyebilirsiniz. Hele de böyle kolay bir krep tarifi söz konusuysa neden yapılmasın k? Krep tarifi ile ilgili olarak son aşamada şunu da söyleyelim, silikon spatulalar, iki tarafını da çevirip eşit oranda pişirme konusunda oldukça pratik oluyor. İki tarafı da hafifçe kızardığında ise hemen tabağa alabilirsiniz.

Krep tarifi, en basit kahvaltılıklardan birini hazırlamanızı sağlayacak. Üstelik yanına sadece domates, peynir zeytin bile koysanız, son derece zengin bir kahvaltı hazırlamış olursunuz. Hatta bir de önerimiz var, krep tarifi aynı şekilde yapıldıktan sonra krepleri lavaş gibi kullanıp, içi salata dolgulu dürümler hazırlayabilirsiniz. Bol soğanlı, bol marullu ve pul biberli bir salata ile doldurun, tadına doyamayacaksınız. Bu sayede kahvaltı formundan çıkıp, bir tür öğle yemeği de olabilir. Hatta açıkçası bu krep tarifi akşam yemeğine bile uyarlanabilir. Bu krep tarifi biraz farklılaşıp, Pancake olarak çıkıyor karşımıza biliyorsunuz. Tuz yerine şekerin kullanıldığı, reçeller ile tüketilen bir kahvaltılık… Onu da mutlaka denemelisiniz, hatta Pancake tarifimiz de oldukça iddialı. Hemen tıklayıp, tarife ulaşabilirsiniz. Daha fazla Yeme – İçme konulu yazı için ise sizi hemen ilgili kategorimize alalım.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir