Kullanılmış Çay Poşetleri Nasıl Değerlendirilir?

Kullanılmış çay poşetlerinin bir kullanımın ardından çöp olması çok büyük bir israf değil mi? Özellikle de sıfır atık konusu bu kadar çok gündemdeyken, geri dönüşüm fikirleri havada uçuşurken, siz hala çay poşetlerinizi fütursuzca çöpe mi yolluyorsunuz yoksa? Yapmıyorsunuz tabi ki, çünkü kullanılmış çay poşetlerini nasıl değerlendirebileceğinizi anlatacağız şimdi size. Bunun öncesinde bu tür geri dönüşüm fikirleri ve sıfır atık konusuna değinen içeriğimiz de ilginizi çekebilir. Yumurta kabuklarından ıspanak köklerine pek çok değerlendirme önerisine ulaşabilirsiniz. Hadi şimdi gelelim kullanılmış çay poşetlerine…

Kullanılmış çay poşeti, Kullanılmış çay poşetleri, çay poşeti dönüşümü, geri dönüşüm fikirleri, sıfır atık uygulamaları, geri dönüşüm nasıl yapılır
Kullanılmış çay poşeti, Kullanılmış çay poşetleri, çay poşeti dönüşümü, geri dönüşüm fikirleri, sıfır atık uygulamaları, geri dönüşüm nasıl yapılır

Kullanılmış çay poşetlerini değerlendirmek

Kullanılmış çay poşetleri, bir çay demlemenin ötesinde pek çok fayda sunabilir bize. Biz yeter ki onları değerlendirmek isteyelim, hemen çöp olmak zorunda değiller. İşte size pek çok kullanılmış çay poşeti değerlendirme fikri…

1 – Akneler, ciddi cilt problemleri ve hepimiz en azından bir dönem bu sorunla karşı karşıya kalmışızdır. Özellikle yeşil çay poşetleri bu aşamada harika bir fırsat olabilir. Antibakteriyel özelliği ile aknelerinizi tedavi edecektir. Çayınızı demledikten sonra kullanılmış çay poşetini bir kenara alın ve 30 dakika kadar bekletin. Bu arada siz de çayınızı içebilirsiniz. Daha sonra ise akne sorunu yaşadığınız bölgeye koyarak 5 – 10 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Soğuk su ile cildinizi durulayın, işlem tamam. Bu şekilde günde iki kez kullanılmış çay poşeti ile akne tedavisi uygulayabilirsiniz.

2 – Çayın cilt üzerindeki etkilerinden bir tanesi de anti-aging yapmasıdır. Yani yaşlanma karşıtı özellik taşır ve cildinizin daha gergin olmasını sağlar. Yine özellikle yeşil çay öneriliyor bu noktada. İki adet kullanılmış çay poşetinin içini boşaltın, üzerine bir çay kaşığı kadar bal ilave edin ve birkaç damla da limon ilave edin. İyice karışmasını sağlayın. Yüz ve boyun bölgesinde kullanabilirsiniz bu karışımı. Hafifçe masaj yaparak güzelce yaydırın ve 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapabilir ve güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.3 – Ağız kokularına karşı kullanılabilecek harika bir gargara yapabilirsiniz. Hatta bu gargara ağız hijyenini de destekleyecektir. Özellikle nane ve yeşil çay bu konuda harika… Kullanılmış çay poşetlerinin 2 – 3 tanesini bir bardak sıcak suda demlenmeye bırakın. 10 – 15 dakika demlendikten sonra poşetleri içinden alın ve demlenen çay üzerine birkaç damla da çay ağacı yağı damlatın. Hazırladığınız bu gargarayı günde 2 kez kullanabilirsiniz. Hem ağız hijyenini sağlayacak hem de ağız kokusuna kimyasal hiçbir şey kullanmadan engel olacaksınız.

4 – Özellikle siyah çay ve yeşil çay parlak saçlara kavuşmanızı sağlayabilir. Kuru ve mat saçları canlandırmanın yolu bu iki çaydan geçiyor. Ayrıca çay antioksidan özelliğe sahiptir ve saçların uzamasını destekler. Peki, kullanılmış çay poşetlerini saçlarımızda nasıl kullanacağız? 2 bardak su içerisine 2 – 3 kullanılmış çay poşetini atarak başlayın. Demlensin ve soğusun acele etmeyin… Saçlarınızı her zaman yıkadığınız şekilde şampuanlayıp yıkadıktan sonra, hazırladığınız bu çay ile durulayın. Bir 5 dakika kadar saçlarınıza masaj yapın ve daha sonra sade su ile durulayın. Bu çay terapisi ile saçlarınız daha canlı bir hal alacaktır.

5 – Kullanılmış çay poşetlerinin geri dönüşümü ile ilgili belki de en çok bilinen uygulama göz şişliğini almasıdır. Kullanılmış çay poşetlerini 30 dakika buzdolabında tutup, daha sonra 10 – 15 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde tutabilirsiniz. Bu uygulama göz şişliklerinizi alacaktır. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.6 – Güneş yanıkları, yaz aylarında en son karşılaşmak isteyeceğimiz durum ancak ne yazık ki gerçekleşebiliyor. Kullanılmış çay poşetlerini küvete atacağız bu kez. 10 – 12 adet kullanılmış yeşil çay ya da papatya çayı poşetini küvete atın. 20 dakika sonra poşetleri sudan alarak küvete girebilirsiniz. Yeşil çayın anestezi özelliği ağrı ve acıyı azaltacak, papatyanın da anti-inflamatuar özelliği sizi rahatlatacaktır.

7 – Kullanılmış çay poşetleri ayak mantarı ile mücadelede harika birer yardımcıdır. Kullanılmış çay poşetlerini 30 dakika boyunca buzdolabında soğutun. Tırnak mantarı olan bölgede 15 dakika kadar bekletin ve bu uygulamayı günde 2 – 3 kez olmak üzere, mantardan tamamen kurtulana kadar tekrarlayın. Etkilerine şaşıracaksınız.

8 – Kullanılmış çaylar, peeling yapmak için harika birer malzemedir. Yani cildinizin pul pul olmasını engellemek ve oluşan pullanmaları ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz. Yeşil çay poşetlerinin içini boşaltıp, zeytinyağı ve bal ile karıştırıp harika bir peeling yapabilirsiniz. Haftada iki kez bu şekilde yüzünüze peeling yaparsanız, cildinizin ışıldadığını göreceksiniz.9 – Bitkilerinizi çeşitli sinek ve böceklerden korumak için kullanılmış çay poşetlerini kullanabilirsiniz. Tekrar demleme yapın ve elde edeceğiniz çaylı suyu bir spreyli şişeye alarak bitkilerinizin üzerine sıkın.

10 – Kullanılmış çay poşetleri ile son derece faydalı bir organik gübre hazırlayabilirsiniz. Büyükçe bir kavanoz içerisinde poşetleri biriktirin ve içlerini boşaltıp karıştırın. Bu organik gübre, bitkilerinizi besleyecek, daha verimli olmalarını sağlayacak ve toprakta oluşan çeşitli mantar hastalıklarını engelleyecektir.

Kullanılmış çay poşetlerinin yanı sıra daha fazla ilgi çekici konu için siz de yaşam ve seyahat bölümümüzü ziyaret edebilir, şaşırtıcı bilgilere ulaşabilirsiniz.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir