Kusursuz Mutfaklar için Öneriler

Kusursuz mutfaklar gerçekten var mı ve kusursuz mutfağa sahip olmak mümkün mü? Ya da şöyle başlayalım konuya kusursuz mutfak nedir? Kusursuz mutfaktan kastımız, her zaman temiz, her zaman düzenli ve her zaman mükemmel görünen mutfaklardır. Bunun için lüks ve mimari eseri bir mutfağa sahip olmanız şart değil. Basit önerileri dikkate alarak mutfağınızı farklı bir tarza büründürebilir ve size özel bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Hatta bunun için Amerikan mutfak modelleri yazımıza göz atabilir ya da Rustik dekorasyonun püf noktalarını da öğrenebilirsiniz. Belki mutfağınızda işlerinizi kolaylaştıracak ve size zaman tasarrufu sağlayacak olan Minimalist dekorasyon da ilginizi çekebilir. Ancak bizim şimdi bahsedeceğimiz konu, hangi tarza sahip olursa olsun her mutfağı kusursuz yani, temiz, düzenli ve göz alıcı gösterecek olan tüyolar. İşte kusursuz mutfakların sırları…

Kusursuz mutfaklar için öneriler, Kusursuz mutfaklar, Düzenli mutfak, Düzenli mutfaklar, Mutfak düzenleme, Mutfak düzenleme tüyoları Temiz mutfaklar, Mutfak temizliği
Kusursuz mutfaklar için öneriler, Kusursuz mutfaklar, Düzenli mutfak, Düzenli mutfaklar, Mutfak düzenleme, Mutfak düzenleme tüyoları Temiz mutfaklar, Mutfak temizliği

Kusursuz mutfaklara sahip olmak bu öneriler ile mümkün

Kusursuz mutfakları mümkün kılacak basit öneriler hayatınızı kolaylaştırırken, temiz, şık ve düzenli bir görünüme de izin verecektir. İşte o önerileri sizin için derlerdir.

1 – Yıkanan bulaşıkların kurumasını bekleyin. Çünkü bu şekilde çatal bıçaklarınız ya da bardaklarınız üzerinde lekeler oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bulaşık makineniz yıkamayı bitirdiğinde kapağını açarak bekletmelisiniz.

2 – Beyaz sirke hilesini siz de denemelisiniz. Beyaz sirke temizlik malzemelerinin temizleme gücünü artırır. Üstelik zararsız bir temizleme aracıdır. Sadece toz alacak dahi olsanız, nemli bez ya da kimyasal temizleyici yerine beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz. Bu sayede eviniz gerçek anlamda temiz olacaktır. Üstelik durulama gerektirmeyen bir temizlik alternatifi olduğundan size zaman tasarrufu da sağlar.

3 – Aspiratör ve davlumbazların filtreleri göz ardı edilen ancak sık sık temizlenmesi gereken noktalardır. Mutfağımızın göz önünde olmayan kısmı olsa da, bu filtrelerin düzenli temizlenmesi, temiz bir mutfağa sahip olmanız demektir. Bulaşık makinesinde yıkanabiliyorsa, harika! İşiniz çok kolay demektir. Şayet elde yıkayacaksanız da, sıcak su, limon tuzu, beyaz sirke karışımı işinizi görecektir.

4 – Bulaşık süngeri gibi temizleme gereçleri her zaman temiz olmalıdır. Çünkü uzun süre kullanılan ya da uzun süre temizlenmeyen bulaşık süngerleri ve benzeri temizlik gereçleri kusursuz mutfakları hoş olmayan kokular ile sarar. Yani mutfağımızın kötü kokular içerisinde kalmasına sebep olabilir. Bunun için malzemelerinizi sık sık yenileyebilirsiniz ya da zaten yeniyse ama koku yapıyorsa, geceden ılık su ve alkol karışımı içerisine koyarak sabah iyice yıkayabilirsiniz.

5 – Sık sık tıkanan lavabolar en istenmeyen durumlardır. Bu tıkanıklığı gidermek için ise sık sık tuz ile temizlik yapmalısınız. Kusursuz mutfağa sahip olmak için yapacağız tuz temizliği ise yarım bardak tuzu lavaboya döküp, üzerine sıcak su dökmek şeklinde gerçekleşecektir.

6 – Tezgâh üstü, tam anlamı ile mutfağınızın ilk göze çarpan noktasıdır. Dolu dolu görünen bir tezgâh oldukça dağınık olacaktır. Bu dağınıklığı yaşamamak için ise sık sık mutfak detoksu yapmalı, tezgâhınız üzerinde bulunan fazlalıkları toplamalısınız. Ne kadar az o kadar iyi… Kusursuz mutfakların en önemli püf noktalarından biri de budur.

7 – Kusursuz mutfaklarda, her eşyanın belli bir yeri olmalıdır. Yani örneğin, streç filmi her seferinde farklı bir çekmeceye atmamalısınız. Onun bir yeri olmalı… Ya da baharatları rastgele yerlerde bırakmamalı, tuzun sürekli yerini değiştirmemelisiniz. Yeri olmayan bir eşyanız varsa, bu eşya sürekli dağınıklığa ve karmaşaya sebep olur. Yani kusursuz mutfaklara gölge düşürür.

Kusursuz mutfaklar ancak kişinin geliştireceği düzen ile mümkün olur. Hem belli düzenleme önerileri, hem de belli temizlik önerileri, mutfağınızı hem daha temiz, hem de daha düzenli gösterebilir. Yukarıda sıraladığımız öneriler size kusursuz mutfaklara sahip olma yolculuğunda ışık tutacak, bir başlangıç oluşturacaktır. Hadi siz de hemen harekete geçin ve daha fazla dekorasyon yazısı için Yaşam – Seyahat köşemizi ziyaret edin…

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir