Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı faydaları, lavantanın büyüleyici kokusu ile perdeleniyor. Çünkü bu koku bir sihir gibi… Mesela lavanta yağı kokusunu sevmeyen yoktur. Öyle rahatlatıcı, öyle huzur verici… Ancak lavanta yağı faydaları sadece bununla sınırlı değil. Muhteşem kokusunun yanı sıra lavanta yağının faydaları uzun bir liste oluşturabiliyor. Mesela lavanta yağının cilde faydaları önemli bir merak konusu… Hatta bu noktada evde lavanta yağı nasıl yapılır isimli yazımızı da önerebiliriz. Çünkü evde lavanta yağı yaparak, özellikle belli durumlarda kullanabilir ve faydasını görebilirsiniz. Cilt için harika bir ürün olacaktır…

Lavanta yağı faydaları, Lavanta yağının faydaları, Lavanta yağı ne işe yarar, Lavanta yağının cilde faydaları

Hadi o halde bu muhteşem çiçeğin, muhteşem yağı nasıl kullanılıyor, lavanta yağı ne işe yarar hep birlikte öğrenelim, bilgilenelim ve bu şifayı hayatımıza dâhil edelim. Belki de zaten lavanta yağı evimizde var ama biz sadece nasıl ve ne için kullanmamız gerektiğini bilmiyoruz. İşte o zaman lavanta yağı faydaları listemizi okumalısınız. Başlıyoruz!

Lavanta Yağının Faydaları

1 – Kokusundan söz ettik yine kokusu ile başlayalım. Lavanta yağının faydaları arasında yer alan bir durumdan söz edeceğiz. Lavanta kokusu, sakinleştirici bir etki oluşturmaktadır. Bu sebeple de stres ile mücadele etme konusunda oldukça önemli bir uygulama… Eğer zaman zaman bu kokuyu içinize çekerseniz, sakinleştiğinizi görebilirsiniz. Örneğin, stresli bir işte çalışıyorsanız, ofisinizde lavanta kokusuna yer açabilirsiniz.

2 – Lavanta yağı faydaları arasında yer alan bir diğeri ise uyku problemleri ile mücadelede olan faydasıdır. Stresi azaltması ve rahatlatması ile birlikte, uyumayı da kolaylaştırır. Çokça duyarsınız, uykusuzluk çekenlerin başucunda bulunur bu yağ. Hatta yastığa bir iki damla damlatılırsa lavanta yağı faydaları da daha net hissedilebilir.

3 – Lavanta yağı ne işe yarar diye soranlar için önemli bir özellikten daha bahsedeceğiz. Baş ağrısı probleminiz varsa, belki de ilaç kullanmadan sadece bu mis kokulu yağ ile baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Lavanta yağının faydaları arasında yer alan bu durum, pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bağ ağrıları ile mücadele etmeyi kolaylaştırıyor. Üstelik ilaçsız mücadele her zaman en tercih edilendir.

4 – Baş ağrısının yanı sıra kas ağrılarında da oldukça etkili olduğunu görüyoruz. Yorgunluğa ve yine pek çok sebebe bağlı olarak yaşadığımız kas ağrılarını, bu yağ ile hafifletebiliriz. Ağrının olduğu bölgeye birkaç damla damlatarak masaj yapmak yeterli. Bu kadar basit, hem kokusu rahatlattığı için kas gerginliğini hafifletecektir, hem de içinde maddeler sayesinde kas ağrısını hafifletecektir.

5 – Lavanta yağı faydaları listemizde mutlaka bulunması gereken bir diğer durum ise mide bulantısı… Bazen ne yaparsak yapalım, geçmeyen mide bulantısı yaşarız. Bu durumda bir de bu muhteşem kokulu yağı denemelisiniz. Kokusu sayesinde mide bulantısını baskılayabilir. Bu da sizi rahatlatacaktır doğal olarak. Lavanta yağının faydaları öyle sadece güzel kokmaktan ibaret değil gördüğünüz gibi. Geniş bir etki alanı var. Lavanta yağı ne işe yarar, farklı uygulamalar ile devam ediyoruz…

6 – Gelelim lavanta yağının cilde faydaları konusuna… Aslında pek çok bitkisel yağda olduğu gibi bunda da cilt ile olan ilişkisi merak ediliyor. Lavanta yağının cilde faydaları, oldukça fazla ama özellikle dudak çatlaklarında çok etkili… Dudaklarını kuruyor, çatlıyor ve bu görünümü ile sizi rahatsız ediyorsa, tek ihtiyacınız olan lavanta yağıdır. Hafifçe dudağınıza sürmeniz yeterli. Hem antibakteriyel niteliklidir ve çatlaklardan mikrop ve bakteri kapılmasını engeller, hem de nemlendirir ve yumuşatır. Bu sebeple lavanta yağının cilde faydaları öyle pek de göz ardı edilecek gibi değil. Lavanta yağı faydaları genel itibariyle ise daha bitmedi…

7 – Parfüm veya ev kokusu olarak lavanta yağını kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Lavanta yağını ister saf halde isterseniz de yanına sedir gibi odunsu bir koku, mandalina gibi meyveli bir koku daha ekleyerek kendi parfümünüzü yapabilirsiniz. Biraz da saf alkol ile seyrelttiğinizde, harika bir parfüm elde etmiş olacaksınız. Koyun eski bir parfüm şişesine, kullanın mis gibi… Emin olun herkes doğallığı ile dikkatleri çeken parfümünüzü soracak. Diğer taraftan lavanta yağı faydaları ev kokusu olarak kullanımında da görülebilir. Buhur sayesinde evinizde bu kokuyu kullanabilir ve evin havasını değiştirirken, lavantanın şifasını da dağıtabilirsiniz. Buhur nedir ve nasıl kullanılır bilmiyorsanız, hemen ilgili yazımıza alalım sizi… Bayılacaksınız!

8 – Lavanta yağı ne işe yarar sorusunun cevaplarını vermeye devam edelim. Sırada yine cilt ile olan etkileşimi var. Lavanta yağının faydaları büyük oranda cilt üzerinde gözleniyor. Cildinizde küçük bir alanda deneyip, alerji gelişmediğini gördüğünüz takdirde, cildinizde genel anlamda uygulayabilirsiniz. Bir pamuktan yardım alarak cildinizin her noktasına dağıtabilir, aydınlık, pürüzsüz, temiz ve nemli bir cilde kavuşabilirsiniz. Lavanta yağının faydaları, sorunlu ciltlerde de gözlenebiliyor. Örneğin, sivilce akne gibi sorunlar, bu sayede gerileyebiliyor. Gözaltı morlukları gibi şikâyetleriniz varsa ise size üzüm çekirdeği yağını önerebiliriz. Tıklayarak ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

9 – Lavanta yağı faydaları listemize saç bakımı ile devam edelim. Lavanta yağı faydaları saçlarda da gözleniyor. Şampuanınıza birkaç damla damlatın ve farkı görün… Hem saçlı deride iyileşme ve tazelenme gözlenecektir, hem de saçlarınız ışıldayacak, daha canlı bir görünüme kavuşacaktır. Saç dökülmesi probleminde de fayda görmeniz mümkün.

10 – Son olarak lavanta yağı faydaları listemizde yine cilde dair bir özelliğe yer verelim. Lavanta yağının cilde faydaları aşikâr, çokça bahsettik ama bir de yanık tedavisinde kullanılıyor. Yeri apayrı olan bu durumda, cildin tazelenmesini, iyileşmesini hızlandırıyor. Antiseptik olması sayesinde yanık yarasının mikrop kapmasını engellerken, hücre yenileyici olması sayesinde, yaranın iyileşmesini de hızlandırmaktadır. Lavanta yağı faydaları listemizi bu şekilde sonlandırırken, hatırlatalım, her zaman evinizde küçük bir şişe lavanta yağına yer açın.

Bu kadar lavantadan söz etmişken Lavanta Köyünü hatırlatmasak olmaz. Lavanta köyü ziyaretleri son yıllarda çok moda… Belki siz de bir tatilinize Lavanta köyü güzergâhından gidersiniz kim bilir. İlgili yazımıza göz atmak isterseniz, linki kullanabilirsiniz. Daha fazla sağlık ve güzelliğe dair içerik için ise hemen sizi ilgili kategori sayfamıza alalım.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir