Limon Konservesi Nasıl Yapılır?

Limon konservesi, pek çok kültürde yapılan, tüketilen ve çokça da sevilen bir yiyecek. Üstelik ülkemizde de son yıllarda yapılmaya başladı ve bilinirliği de gittikçe artıyor. Peki, limon konservesi nedir? Özellikle Fas ve çeşitli Ortadoğu ülkelerinde hazırlanan limon konservesinin suyu bolca tüketilir. Limon ile birlikte tükettiğiniz her türlü yemekte bu konserveyi kullanabilirsiniz. İster limonlarını kullanın ister suyunu… Peki, limon konservesi nasıl yapılır? Gelelim en önemli konuya…

Limon konservesi, Limon konservesi nedir, Limon konservesi nasıl yapılır, Limon nasıl saklanır, Limonlu tarifler, Limon konservesi tarifi, Limon ile ne yapılır, Limon suyu yapımı

Limon Konservesi Yapımı

Limon konservesi yaparken, limonun yanı sıra ekstra limon suyu ve de deniz tuzuna ihtiyacımız var o kadar. Öncelikle limon konservesini yapacağınız kavanozun dibine 2 yemek kaşığı kadar deniz tuzu koymalısınız. Limonlarınızı ise kabuğunu fırçalayarak yıkayıp hazırlayın. Limonları istediğiniz şekilde dilimledikten sonra iyice tuzlamalısınız. Kavanozun içine koyduktan sonra güzelce bastırın ve suyunun çıkmasını sağlayın. Ayrıca sıktığınız limon sularını ise kavanozun içine ilave edin ve doldurun.

Limon konservesi yapımının temeli bu işleme dayanıyor. Limon suyu ile doldurduğunuz kavanozun kapağını güzelce kapattıktan sonra birkaç gün oda sıcaklığında tezgâhın üzerinde bekletebilirsiniz. Sık sık kavanozu ters çevirmeniz gerekiyor bu süreçte. Birkaç günlük sürecin sonunda ise limonların yumuşamaya başladığını göreceksiniz. Bu aşamada kavanozu buzdolabına alabilirsiniz. 3 hafta da buzdolabında bekleyecek olan limon konservesini, arada sırada yine ters çevirmeyi unutmamalısınız. Limon konservesini bu şartlarda buzdolabında saklayarak 6 ay boyunca kullanabilirsiniz. İster limonlu içeceklerinizde kullanın, ister yemeklerinizde, ister salatalarınızda, isterseniz de kek ve benzeri tatlılarınızda. Limon konservesi bu sebeple oldukça kullanışlı ve pratik bir tarif olarak tercih edilir.

Diğer taraftan eğer yiyeceklerin saklanması, reçel ve benzeri özel tariflerin uygulanması ile ilgileniyorsanız, kesinlikle domates reçelini denemelisiniz. En az limon konservesi kadar ilginç ve denemeye değer bir tariftir. Hemen linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için ise Yeme – İçme kategorimizi görmelisiniz.

www.herseyecevap.com

Limon Konservesi Nasıl Yapılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir