Limonata Yapılışı – Portakal Limonata Bir Başka Lezzet!

Limonata yapılışını öğrenmenin tam zamanı, çünkü havalar ısınıyor ve limonata ferahlığı düşüveriyor insanın aklına. Hele de limonata yapılışını bir de portakallı denediniz mi tadına doyulmaz bir yaz içeceği elde edeceksiniz. Portakal limonata tarifini paylaşmadan önce hatırlatalım ki, limonata buzlu ve naneli olmalıdır. Ancak o zaman çıkar tadı… Limonata tarifine geçmeden bir de limon meraklıları için limon konservesi tarifimizi hatırlatalım. Limon konservesi farklı, denenesi ve yaz aylarında harika giden bir tarif. Hadi şimdi limonata yapılışı hakkında bilgi edinelim ve yazın ilk sıcakları ile birlikte limonata yapmaya koyulalım.

Limonata, Limonata yapılışı, Portakal limonata

Limonata Yapılışı Hakkında Püf Noktalar

Biliyorsunuz ki limonata yapılışında temel malzememiz limondur. Biraz şeker, su ve nane ile buz… Temel malzemelere ihtiyacımız var. Limonatanın lezzeti ise damak tadı ile ilgilidir. Kimisi şekerli sever, kimisi ekşili… Kimisi ise portakal limonataya bayılır. Biz önce klasik limonata tarifini paylaşalım, sonrasında ise birlikte portakal limonata nasıl yapılır öğrenelim.

Ev yapımı limonatanın sırrı sulu limonalardır. 10 adet sulu limonu alıp güzelce yıkarsınız. Sonra kabuklarının sarı kısımlarını rendelersiniz ve üzerine 2 su bardağı kadar toz şeker ilave edersiniz. Bu karışımı güzelce karıştırmanız aromanın tam anlamı ile çıkması için yerinde olur. Önemli de bir limonata yapılışı püf noktasıdır. Diğer taraftan limonları bir narenciye sıkacağı yardımı ile sıkın ve tüm limon suyunu ayırın. Toz şekerli karışım ile limon sularını bir tencereye alıp, 5 su bardağı kadar da içme suyu ekleyip, ocakta ılınacak kadar tutun. Burada amaç şekerin güzelce eriyip tüm malzemeye karışması… Kesinlikle kaynatmıyoruz. Sonrasında ise soğumaya bırakıyoruz. İçine de bir iki parça taze nane atıyoruz. Buzdolabında 2 – 3 saat kadar dinlenip soğuduktan sonra içmeye hazır demektir. Güzelce bir tülbent içe limon kabuklarını süzüp, dekoratif bir parça nane ve birkaç parça buz ile sunum yapabilirsiniz. Limonata yapılışı işte bu kadar kolay…

Portakal Limonata

Portakal limonatanın püf noktası, limonlara ek olarak 1 adet de portakal eklemektir. Aynı şekilde kabuğunun renkli kısmını rendeleyip ilave edebilir ve portakalın suyunu da sıkıp limonataya dâhil edebilirsiniz. Bu şekilde lezzetli mi lezzetli portakal limonata hazırlayabilirsiniz. Üstelik klasik tarifin dışına çıktığınız için misafirleriniz de ilgiyle karşılayacak, beğenilerini ifade edecektir. Limonata yapılışı işte bu kadar kolay! Ne dersiniz, siz de limonata yapılışını bir de bu şekilde denemek ister misiniz?

Lezzetli ve benzersiz tariflerimize göz attınız mı? Hala bakmadıysanız yeme içme kategorimize bir bakın deriz!

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir