Manuka Balı Nedir?

Manuka, aslında bir çiçeğin adıdır ve Manuka balı da, arıların bu çiçekten aldığı özler ile yaptığı balın adı. Özellikle Amerika’da ünlülerin kullanımı ile adını duyuran ama özel bir bal olması sebebi ile de merak edilen bu balı biraz daha yakından tanıyalım. Manuka balı nedir; Yeni Zelanda balı olarak da bilinir ve Yeni Zelanda’nın dağlık bölgelerinde yetişen Manuka çiçeklerinden elde edilen bir bal türüdür. Pek çok özelliği ile ön plana çıkar. Yıllık sadece 1.7 ton üretilebilen ve dünyanın her yerine mühürlü kutular ile nakledilip, nispeten de yüksek fiyatlarla satılan Manuka balı, oldukça faydalıdır. Hadi hemen Yeni Zelanda balı olarak da bilinen bu özel balın faydalarına bakalım…

Manuka, Manuka balı, Manuka balı nedir, Yeni Zelanda balı, Manuka çiçeği

Manuka Balı Faydaları

Manuka balı nedir, öğrendiğimize göre şimdi de bu balın ne gibi faydaları var ona bakalım. Manuka çiçeklerinden adını alan bal, çiçeklerin şifasını da bünyesinde barındırıyor. Anti bakteriyel özelliği ile dikkat çekiyor ve yaraların iyileşmesini de hızlandırıyor. Bağışıklık sistemine olan etkileri ise muhteşem… Hemen hemen her bal türünün bağışıklığı desteklediği biliniyor. Manuka balı ise bu anlamda ekstra etkili… İltihabın atılmasında yani enflamasyon söz konusu olduğunda da yine etkinlik gösteriyor. Soğuk algınlığı, grip, bronşit, mide ve sindirim sistemi sorunları ile kulak, burun, boğaz iltihapları da Manuka balı ile birlikte akla gelenlerdir. Ayrıca eklem ağrılarınız var ise virüs, mantar ve bakteri sorunları ile karşı karşıyaysanız ve bağışıklığınızı kuvvetlendirmek istiyorsanız, Manuka balı nedir hızla öğrenmenizde ve bu balı satın almanızda fayda var.

Şifa konusundaki içeriklerimiz için ise sizi sağlık ve güzellik köşemize alalım ama mutfakta zaman geçirmeyi seviyor ve şifalı yemekler hazırlamak istiyorsanız yeme – içme bölümümüzü incelemelisiniz.

www.herseyecevap.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir