Mercimekli Karabuğday Pilavı – Greçka Pilavı

Mercimekli karabuğday pilavı, mutfağında farklı lezzetlere de yer açanlar için harika bir alternatif. Üstelik Greçka adı ile de bildiğimiz karabuğday, kesinlikle sofralarımızda bulunması gereken bir şifa. Greçka yani karabuğdayın faydalarından başka bir yazıda bahsetmek üzere, şimdi merak uyandıran mercimekli karabuğday pilavı tarifini paylaşalım. Basit birkaç malzeme yeterli bu tarif için. Lezzeti ise muhteşem… Farklı bir koku ve aromaya sahip olan mercimekli karabuğday pilavı ev halkından da geçer not alacaktır eminiz ki. Hadi şimdi malzemelerimiz nelermiş bir bakalım.

Mercimekli karabuğday pilavı, mercimekli pilav, karabuğday pilavı, greçka pilavı, greçka tarifleri, karabuğday tarifleri, greçka filizi, karabuğday filizi, mikro filiz, pilav tarifi

Mercimekli Karabuğday Pilavı için Gereken Malzemeler

  • 1 ölçü yeşil mercimek
  • 2 ölçü karabuğday (Greçka)
  • Arzu edilen miktarda rendelenmiş kuru soğan ya da ince kıyılmış taze soğan
  • Zeytinyağı
  • Tuz ve istenilen baharatlar

Mercimekli Karabuğday Pilavı Nasıl Yapılır?

Mercimekli karabuğday pilavı yapmak için ekstra bir beceriye sahip olmanız gerekmiyor. Çünkü son derece basit… İlk iş mercimekleri yıkayıp haşlanmaya bırakıyoruz. Bu arada pilav tenceresine yağımızı koyup, üzerine de ince kıydığımız soğanları koyuyoruz. Taze soğan hem renk katıyor, hem de güzel bir aroma veriyor. Bu yüzden tavsiye edilir. Ancak dilerseniz kuru soğan da iyi bir seçenek olacaktır sizin için. Soğanları biraz kavurduktan sonra üzerine az miktarda sıcak su ilave ediyor ve kavrulan soğanların yumuşamasına izin veriyoruz.

Yumuşayan soğanların üzerine karabuğdayı ekleyerek, ardından haşlanan mercimeklerimizi de ilave ediyoruz. İsterseniz mercimekleri karabuğdayı tek başına pişirdikten sonra da ekleyebilirsiniz. Ancak bu şekilde aromaları birbirine siniyor ve daha güzel oluyor. Mercimekli karabuğday pilavının hakkını verip, bu iki malzemeyi de tenceremize aldıktan sonra sıra tuz ve baharatlara geliyor. Tuzunuzu göz kararı ilave edip, üzerine zerdeçal, karabiber, kimyon ya da kırmızı toz biber gibi ilaveler yapabilirsiniz. Son olarak ise iyice kavrulan tüm bu malzemenin üzerine suyu ilave edeceğiz. Ekleyeceğimiz suyun yarısını kemik suyu olarak da ekleyebiliriz. Bu tamamen sizin damak tadınıza kalmış bir seçim olacaktır. Aynı şekilde tavuk suyu da olabilir örneğin. Normal pilav yapar gibi suyunu eklediğimiz mercimekli karabuğday pilavımız suyunu çektiğinde hazır olacak. Tel tel dökülen, güzel görünen, güzel kokan ve ilgi çekici bir lezzete sahip olan pilavınızı siz de misafirleriniz ile paylaşmaktan gurur duyacaksınız. Kesinlikle denemelisiniz… Üstelik karabuğdayın faydaları da cabası…

Diğer taraftan karabuğdayı yani greçkayı çimlendirerek salatalarınıza da dâhil edebilirsiniz. Mikro filizler son zamanların en gözde besini. Öyle faydaları var ki… Hele de karabuğdaydan söz ediyorsanız, kesinlikle her evde bulunması gerektiğini unutmamalıyız. Soya filizinin faydalarından söz ettiğimiz yazımız ilginizi çekebilir. Ayrıca Sağlık ve Güzellik yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

www.herseyecevap.com

Mercimekli Karabuğday Pilavı – Greçka Pilavı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir