Metabolizmanızı hızlandıracak 6 basit öneri!

Metabolizmanızı hızlandırmanız, pek çok açıdan daha sağlıklı olmanız demektir. Kilo vermek isteyenlerin kilo vermesi kolaylaşır, cildiniz daha güzel hale gelir ve pek çok rahatsızlığınızın da daha olumlu yönde değiştiğini görebilirsiniz. Bu yüzden metabolizma hızı çok önemli… Ne yazık ki hepimizin metabolizması aynı hızda çalışmıyor ve bu metabolizma sorunu farklı şekillerde kendini gösteriyor. Özellikle de kilo bu durumda en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyor. Metabolizmanız doğru çalışmıyorsa, yediklerinizi sindiremez, daha fazla kilo alır ve yediklerinizden yeterli faydayı da elde edemezsiniz. Sağlıklı bir vücut için son derece önemli olan suyu da unutmayalım. Su içmenin vücudunuzda yaratacağı olumlu etkileri Su Diyeti yazımızdan öğrenebilir ve daha fazla su içmenizi sağlayacak önerilere de yine önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Biz ise şimdi metabolizma hızlandıracak önerilere bakalım…

Metabolizma hızı, Metabolizma nasıl hızlandırılır, Metabolizmanın hızlandırılması, Metabolizma hızını artırmak, Metabolik hız, Kolay kilo verme, Su içsem yarıyor
Metabolizma hızı, Metabolizma nasıl hızlandırılır, Metabolizmanın hızlandırılması, Metabolizma hızını artırmak, Metabolik hız, Kolay kilo verme, Su içsem yarıyor

Metabolizma nasıl hızlandırılabilir?

Metabolizmanın hızlandırılması gerçekten çok önemli bir konu ve metabolizma hızlandırmanın ise basit birkaç yolu var. Siz de bu uygulamalar ile değişimi hissedebilirsiniz. Sizi daha fazla bekletmeden önerilerimize geçiyoruz.

  • Siz de su içsem yarıyor diyenlerdenseniz, belki de metabolizmanız yeterince hızlı çalışmıyordur. Metabolizmanızın hızlı çalışması, yani durduk yere size kalori yaktırması ise oda sıcaklığı ile doğrudan alakalı. Örneğin, serin bir odada, fazla kalın olmayan pijamalar ile uyumak, kas gibi davranan ve bu durumda da bolca kalori harcayan kahverengi yağ dokuların miktarını artıracaktır.
  • Kahve her ne kadar bazılarımızda bir bağımlılık haline gelse de, fazla olmamak şartıyla tüketildiğinde önemli faydalar sağlıyor. Bunlardan biri de metabolizma hızı… Metabolizmanızı hızlandırmanın bir yolu da kahve tüketimi olabilir. Özellikle de Türk kahvesi, filtre kahve ve benzeri gerçek kahveler tüketildiğinde bu durum ortaya çıkmaktadır. Yani granül kahve 3’ü 1 arada gibi yapay kahvelerden bahsetmiyoruz…
  • Stres pek çok sağlık probleminin temel sorunu ve metabolizma hızının düşük olması da yine strese bağlı olabilir. Stresten uzak durmanın yollarını aramalısınız. Örneğin sabahları yorgun uyanıyorsanız bunun sebebi belki de strestir. Sabahları daha enerjik uyanmanızı sağlayacak önerilerimizden faydalanabilir ve dolaylı olarak metabolizma hızınızı da artırabilirsiniz.


  • Bir önceki madde de bahsettiğimiz üzere gece uykusunu alabilmek çok önemli. Bu sayede sabahları enerjik uyanacak ve vücudunuzun da daha iyi çalıştığını hissedeceksiniz. Gece boyunca uyanan birine göre deliksiz uyuyan birinin metabolizması daha hızlı çalışmaktadır ve bu sayede kişi daha sağlıklı olabilmektedir.
  • Fiziksel aktivitelerin artırılması metabolizma hızına doğrudan etki etmektedir. Bunun için asansör kullanmayı bırakabilir, gün boyunca adımsayar yardımı ile kaç adım attığınızı kontrol edebilir ve mümkünse bir spor salonuna düzeli olarak gitmeye başlayabilirsiniz. En azından haftada 1 – 2 gün spor salonunda zaman geçirmek sizi fiziksel olarak daha aktif kılacak ve metabolizma hızınızda da artış ortaya çıkacaktır.
  • Beslenme de metabolizma hızında önemli bir nokta. Özellikle belli besinler ve yiyecekler metabolizma için tetikleyici olabiliyor. Baharatlar ise ilk sırada geliyor. Biber, hardal ve Wasabi gibi alternatifler, metabolizmanız için tetikleyici olabilir ve daha hızlı çalışmasını sağlayabilir.

Metabolizma hızını artırmak için yapılabilecek temel uygulamalar bunlardır ve aslına bakarsanız hayata geçirmesi çok da zor olan öneriler değil bunlar. Daha fazla kalori harcamak, vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlamak için bunlar önemli. Metabolizma hızını aynı zamanda bir makineye benzetebilir. Makinenin daha hızlı ve aksamadan çalışıyor olmasını tercih ederiz. Zaman zaman tökezleyen ya da yavaş çalışan bir makine istediğimiz verimi sağlamaz. Vücudumuz da aynen böyledir. Metabolizma hızının yüksek olması durumunda, su içsem yarıyor gibi bir cümleyi kuramazsınız. Daha fazla sağlık ve güzelliğe dair içerik için ise sağlık ve güzellik köşemize göz atmayı unutmayın.

www.herseyecevap.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir