Meyve Sebze Kurutma Makinesi

Meyve sebze kurutma makinesi son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram ama ne yazık ki ülkemizde bu konuda çok da fazla seçeneğe ulaşamıyoruz. İlginçtir ki, yurt dışında pek çok markanın bu tür ürünleri olduğunu görüyoruz ama ülkemizde satışta olan çok fazla seçenek söz konusu değil. Profilo meyve sebze kurutma makinesi en çok karşımıza çıkan seçenek. Bunun yanı sıra Sinbo meyve sebze kurutma makinesi de kulağa çalınan ama karşılaşılamayan bir ürün. Meyve kurutma işe özellikle sağlıklı beslenme konusu gündeme geldiğinde kişilerin ilgisini çekiyor. Ne kadar da faydalı bir iş olduğunu görenler, evinde kendi meyve kurusunu kendisi yapmak istiyor. Çocuklarına sağlıklı atıştırmalıklar yedirmek isteyen annelerden, bedenine özen gösterenlere, evinde doğal ve temiz meyve kurularını tüketmek isteyenlere pek çok kişi, bu konu üzerinde araştırmalar yapıyor.Meyve sebze kurutmak, zamanla kişinin yaratıcılığını da kullanması ile mükemmel sonuçlar ortaya çıkarabilir ve başta akla dahi gelmeyen besinler yaratabilir. Kısacası meyve kurutmak zamanla bir hobiye dönüşebilir. Meyve sebze kurutma makinesi kullananlar bu durumu kanıtlar nitelikte. Öyle ki, her biri şiddetle bu tür ürünleri öneriyor ve siz de evinizde kendi meyve kurunuzu hazırlayın diyor.

meyve sebze kurutma makinesi, her şeye cevap, meyve kurutma, sebze kurutma, meyve kurutma makinesi, meyve nasıl kurutulur, evde meyve kurutmak, ev tipi meyve kurutma makinesi, endüstriyel kurutma, meyve kurusu, kurutulmuş meyve, sebze kurusu, tarifler, sağlıklı beslenme, diyet, ara öğün, atıştırmalık, sağlıklı, evde nasıl meyve kurutulur, fırında meyve kurutma, kutu meyve faydaları, hangi meyveler kurutulur, kivi, portakal, muz, çilek, elma, armut, ananas, dut, kavun, karpuz, kuru, dehydrator, dry, fruit
meyve sebze kurutma makinesi

Meyve sebze kurutma makinesi dışındaki yöntemler

Diğer taraftan aklınızdaki soruları duyar gibiyiz. Meyve nasıl kurutulur, meyve sebze kurutma fırını da nedir, endüstriyel meyve kurutma makinesi mi almak gerek, yoksa bu işin daha kolay yolları da var mı? Öncelikle endüstriyel meyve kurutma makinesi almanıza gerek olmadığını söyleyelim. Bu tür ürünler adı üzerinde endüstriyel nitelikte ve evde kullanım için çok çok fazla. Bunun yerine ev tipi meyve sebze kurutma makinesi adı ile satılan ürünler tam size göre. Kat kat tepsilerden oluşan makine, düzenli bir şekilde verdiği ısı ile meyvelerin kurumasını sağlayacaktır. Her meyve ve sebze içerisinde bulunan su miktarının fazlalığına göre farklı sürelerde kuruyacaktır. Örneğin, maydanoz, nane gibi yeşilliklerin çok kısa süre içerisinde kuruduğunu görürsünüz. Bunun yanı sıra limon ve portakal gibi meyveler daha uzun zaman alacaktır. Bu pratik ve keyifli yöntemin yanı sıra fırında meyve sebze kurutma adı ile anılan bir seçeneğiniz daha var.

Peki, fırında meyve kurusu nasıl yapılır?

Bu iş makineye göre biraz daha zahmetli olacaktır. Fırın tepsisine öncelikle bir yağlı kâğıt sermelisiniz. Üzerine meyvelerinizi ince dilimler halinde dizebilirsiniz. Ortalama 90 derecelik fırında 1 saat kadar pişirme işlemi gerçekleştirip, ardından meyvelerin diğer yüzünü çevirerek 1 saat daha pişirmeniz yeterli olacaktır. Ancak her fırının özellikleri değişebildiğinden, kendi fırınınızda deneyerek en iyi sonucu nasıl aldığınızı görebilirsiniz. Evde meyve kurutma yöntemleri, genellikle çok zahmetli olması sebebi ile tercih edilmiyor. Oysaki biz biliyoruz ki özellikle güneşlilik süresi daha fazla olan güney şehirlerimizde kuru meyve ve sebze kültürü çok yaygındır. Şehirlilik ile birlikte unuttuğumuz meyve sebze kurutma işi, gıda kurutucusu olarak da adlandırılan cihazlar ile geri geliyor. Geçmişte meyve sebze kurutma nasıl yapılıyordu diye soracak olursanız, bunun için güneşin doğal ısısı kullanılıyordu. Tepsiye ya da ipe dizilen sebze ve meyveler, güneş gören teraslara, balkonlara konuluyor, günlerce ta ki kuruyana kadar burada tutuluyordu. En güzel meyve sebze kurutma şekli olmasına karşın, toz, kuş ve böcekler sebebi ile günümüzde çok da tercih edilmiyor. Meyve sebze kurutma makinesi, bu durumda en cazip seçenek haline geliyor. Hem tozdan, böcek ve kuş gibi canlılardan korunmuş oluyorsunuz, hem de sürekli ve düzenli ısı ile kurutma gerçekleştiriyorsunuz.

Fırında meyve kurutma da makine modellerine ulaşamayanlar için güzel bir seçenek olsa da, daha zahmetli olması sebebi ile pek tercih edilmemektedir. Üstelik fırında portakal kurutma, limon ve benzeri çok sulu olan besinleri kurutmak çok daha uzun sürebilir ve istenilen mükemmel sonuçlar elde edilemeyebilir. Meyve sebze kurutma makinesi arayanlar için ise adı geçen bazı modeller söz konusu ancak bu tür ürünlere her zaman her yerde rastlayamıyoruz. Bulduğunuz zaman kaçırmayın diyoruz. Meyve sebze kurutma makinesi tchibo, sinbo, profilo ya da adını duymadığınız markalar olabilir. Bu çok önemli değil. Çünkü bu tip cihazlar basit bir mantık ile çalışıyor ve her birinde mükemmel sonuçlar elde edilebiliyor.Meyve kurusunun faydaları nelerdir?

Meyve kurusunun faydaları öyle çok ki, bir iki cümle ile anlatmaya çalışsak da konunun detaylı bir incelemesi gerekmektedir. Çünkü her meyvenin birbirinden farklı faydaları söz konusudur. Kuru meyve faydaları genel olarak bazı ortak özellikler ile değerlendirilecek olursa, öncelikle diyet yapanlar için kuru meyveler mükemmel bir ara öğün oluşturmaktadırlar. Kuru meyve çeşitleri oldukça fazla. Çilek kurusu nasıl yapılır diye soran biri ardından kuru çilek faydaları nelerdir diye soruyor mesela. Çilek kurusu kurutma makinesi sayesinde kolayca elde edilebilirken, kolesterol, damar tıkanıklığı ve benzeri rahatsızlıklara iyi gelir ve C, K ve B vitamini açısından zengindir ve iyi bir ara öğündür. Antioksidan oluşu diyet sırasında tüketilmesinin önemli bir sebebidir. Evde çilek nasıl kurutulur öğrendiğinize göre siz de artık böyle özel ara öğünler hazırlayabilirsiniz kendinize.

Kuru meyveler pek çok faydası ile küçük büyük herkese önerilmektedir. Gün içerisinde makul miktarlarda tüketildiğinde, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücuda direnç veren atıştırmalıklar olacaklardır. Evde kendiniz hazırlamak istemezseniz ise meyve kurusu satış yapan pek çok markete ulaşabilirsiniz. Kurutulmuş meyve fiyatları oldukça yüksek seviyede seyretmektedir. Çünkü meyve kurusu çok kıymetli ve dolayısıyla yüksek fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.

meyve sebze kurutma makinesi, her şeye cevap, meyve kurutma, sebze kurutma, meyve kurutma makinesi, meyve nasıl kurutulur, evde meyve kurutmak, ev tipi meyve kurutma makinesi, endüstriyel kurutma, meyve kurusu, kurutulmuş meyve, sebze kurusu, tarifler, sağlıklı beslenme, diyet, ara öğün, atıştırmalık, sağlıklı, evde nasıl meyve kurutulur, fırında meyve kurutma, kutu meyve faydaları, hangi meyveler kurutulur, kivi, portakal, muz, çilek, elma, armut, ananas, dut, kavun, karpuz, kuru, dehydrator, dry, fruit,kurutulmuş, gün kurusu, neden kararır
meyve sebze kurutma makinesi

Hangi meyve nasıl kurutulur?

Meyvelerin kurutma süresi farklılık gösterebilir. Aynı şekilde sebzeler de sululuk oranlarına göre farklı sürelerde kuruyacaktır. Ancak bir meyve sebze kurutucu sahibiyseniz işiniz kolay. Makineye yerleştirip, bırakın ve ara sıra kontrol edin yeter. Bu sırada evinizi de kuruttuğunuz meyve ya da sebzenin kokusu saracak unutmayın. Örneğin limon ve portakal gibi meyveler mükemmel bir koku ile dolduracak evinizi. Ancak diğer taraftan soğan ve benzeri sebzeler hoş olmayan kokular ortaya çıkarabilir. Bunun için ayrı bir odayı kullanabilirsiniz. Hangi meyveler kurutulur diye soracak olursanız, aklınıza gelebilecek olan her meyveyi her sebzeyi kurutabileceğinizi söyleyeceğiz. Hatta eğer bir pastırma inceliğinde kesmeyi becerebilirseniz et dahi kurutabilirsiniz. Deneyenler mükemmel sonuçlar aldıklarını söylüyorlar. Et kurutma işi konunun biraz daha üst noktası diyebiliriz. Meyve sebze kurutucu adı ile anılsa da bu tür makineler farklı gıdaların da kurutulması konusunda iş görüyor.

meyve sebze kurutma makinesi, her şeye cevap, meyve kurutma, sebze kurutma, meyve kurutma makinesi, meyve nasıl kurutulur, evde meyve kurutmak, ev tipi meyve kurutma makinesi, endüstriyel kurutma, meyve kurusu, kurutulmuş meyve, sebze kurusu, tarifler, sağlıklı beslenme, diyet, ara öğün, atıştırmalık, sağlıklı, evde nasıl meyve kurutulur, fırında meyve kurutma, kutu meyve faydaları, hangi meyveler kurutulur, kivi, portakal, muz, çilek, elma, armut, ananas, dut, kavun, karpuz, kuru, dehydrator, dry, fruit,kurutulmuş, gün kurusu, neden kararır, sebze kurusu tarifleri, kuru et, et kurutmak, meyve kurutmak
meyve sebze kurutma makinesi

Hangi meyve nasıl kurutulur diye sorarken aslında pek çok kişinin aklına gelen kararan meyveler oluyor. Özellikle muz kurutma işlemi sırasında kararmalar gözlenebiliyor. Marketlerde gördüklerimizin neden doğal renginde olduğu, evde kurutulanların ise neden karardığı pek çok kişinin aklına gelen bir sorudur. Cevap ise endüstriyel kurutma sırasında kullanılan bazı özel karışımlar. Bu tür bazı müdahaleler ile meyvelerin kararmasının önüne geçiliyor ve vitrinde güzel görünen meyve kurusu satışa sunuluyor.

Bazı Meyveleri Kurutmak

Muz nasıl kurutulur, nasıl kurutulmalıdır; evde bildiğimiz şekilde kimyasallar eklenmeden yapılan kurutma en doğalı ve sağlıklısı olacaktır. Muzun yanı sıra elma kararmadan nasıl kurutulur sorusu da çok sorulanlardan biri. Ancak yine aynı durum elma için de ve hatta kararma gösteren tüm meyveler için geçerli. Bu tür meyveler için özel bir işleme gerek duymayacaksınız. Bunun yanı sıra limon, portakal, greyfurt ve benzeri sulu meyveler daha fazla zaman isteyecektir. Tropikal kuru meyveler de aynı yöntem ile kolayca elde edilebilir ama kurutma süreleri yine farklılık gösterecektir. Kivi nasıl kurutulur diye soran biri için makineye yerleştirin ve kurumasını bekleyin talimatından başka bir öneride bulunmak mümkün değil. Çünkü meyve sebze kurutma makinesi ile işlem işte bu kadar kolay. Fırında kurutma çok daha zahmetli olabilecekken, makine işte bu kadar büyük bir kolaylık. Ayrıca bir avuç kuru meyvenin ne kadar yüksek fiyatlara satıldığını görünce, çok daha doğal ve temizini evde yapmak daha mantıklı oluyor.

Son olarak kuru meyveler nelerdir, hangi meyveler kurutabilir bu sorunun cevaplarına yer verelim. Bugün sayısız meyve ve sebze kurutulabilmektedir. Kısaca sayacak olursak şu meyveler ilk akla gelenlerdir; elma, armut, erik, üzüm, limon, portakal, muz, kivi, kayısı, şeftali, incir, ayva, dut, çilek, ahududu, kiraz, vişne, mango, kavun ve karpuz. Kurutma konusundan söz etmişken, gelin çiçeğinizi ya da sevgilinizin aldığı ilk çiçeği de kurutabileceğinizi biliyor musunuz? Çiçek nasıl kurutulur?

www.herseyecevap.com

 

Meyve Sebze Kurutma Makinesi” için 9 yorum

 1. Bahçemde yetişen birkaç ağaç armutum var kurutarak değerlendirmek istiyorum .100 kg olabilir Ev fırınında kurutabilir miyim?

  1. Merhaba, elbette kurutabilirsiniz. Ancak kurutma makinalarında daha geniş zamana yayıldığı için daha sağlıklı bir kurutma işleminin gerçekleştiği ifade ediliyor. Fırındaki ısının bazı besin değerlerini ortadan kaldırabildiği, yanığa sebep olabildiği söyleniyor. Bir de çok fazla elektrik harcanması söz konusu olabilir tabi. Bunun dışında bir sorun olacağını düşünmüyorum.

 2. Merhabalar.
  Bu kurutucularda sovı birşeyleri kırıtmak mümkün mü acaba örneğin alta yağlı kağıt serip ince bir tabaka halinde kurutma işlemi yapılabilir mi.

  1. Merhaba, meyve püresini yağlı kağıtla kurutabilirsiniz. Pestil yapma mantığında oluyor. Ancak daha sıvı bir şey kurutulabilir mi hiç bilmiyorum.

   1. mesela şeftalı kurutmak istiyorum püre şeklinde değil dilim dilim yinede yağlı kağır sermem gerekiyor mu? En alt kattaki elektrikli bölüme sıvı zarar verir diye korkuyorum.

    1. Meyve dilimlerinde sıkıntı olmaz Cihan bey. Ben şimdiye kadar sorun yaşamadım en azından. Zaten ilk bir saatte dilimlerin yüzeyindeki nem gidiyor bile. Ne tür bir cihaz kullanıyorsunuz kurutma için bilmiyorum ama ben sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

 3. Merhaba bana önerebilecegınız bır marka varmı 300 tl ilr 4500 arası degısıyor.evde sukıntı yasamayacagım bir meyve kurutucu istiyorum.tesekkurler

  1. Merhaba Melek hanım, Excalibur’un çok başarılı olduğunu söylüyorlar ama kullanmadım, kullananların yalancısıyım. Benim dehidratörüm yurtdışından aldığım bilinmeyen bir markaya ait. O yüzden Türkiye’de bulunan modellerle ilgili yanıltıcı bir öneride bulunmak istemem. Excalibur için Refika’nın videosunu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir