Minimalist Dekorasyonun 10 Sırrı – Minimalist Dekorasyon Nedir?

Kapitalist sistemin bizi ele geçirdiği ve alışveriş çılgını haline getirdiği bir dönemin ardından nihayet minimalist dekorasyon ve bununla birlikte minimalist bir hayata geçiş başladı. Yavaş yavaş bilinçlenmeye başlıyor ve bu anlayışın psikolojimiz üzerinde ne kadar olumu etkiler yarattığını da birebir görebiliyoruz. Çünkü minimalist bir ev, aynı zamanda minimalist bir yaşam ve buna bağlı olarak da minimalist bir düşünme şekli ve zihin yorgunluğunun azalması demek. Yani bu anlayış ile iç huzuru yakalayabilir, daha dingin bir hayat sürebilirsiniz. Siz de her şeyin üstünüze üstünüze geldiğini düşünüyor, hayatın sizi boğduğunu düşünüyorsanız, minimalist dekorasyon ile işe başlayın. Bu başlangıç noktası sizi minimalist bir yaşama götürecek ve iç huzuru tatmanızı sağlayacaktır. Peki, minimalist dekorasyonun sırları nelerdir ve geçiş sürecinde biriktirdiğimiz eşyalardan nasıl kurtulabiliriz. İşte pek çok kişinin endişe yaşadığı asıl nokta bu. Ancak bu geçiş sürecini sorunsuzca halledebilir, eşyalarınızdan üzülmeden ayrılabilir ve minimalist bir eve sahip olabilirsiniz. Kısmen minimalist kabul edebileceğimiz Rustik dekorasyon ile ilgili bilgi almak isterseniz ise ilgili yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Minimalist, Minimalist dekorasyon, Minimalist yaşam, Minimalist hayat, Minimalist dekorasyon nedir, Minimalist dekorasyon nasıl yapılır
Minimalist, Minimalist dekorasyon, Minimalist yaşam, Minimalist hayat, Minimalist dekorasyon nedir, Minimalist dekorasyon nasıl yapılır

Kısaca minimalist dekorasyon nedir açıklayacak olursak ise ihtiyaçlar doğrultusunda seçilmiş az sayıda eşya ile yaşamak demek aslında. Şimdi bir etrafınızda göz gezdirin, hangi eşyalar olmasa yokluğunu hissetmezsiniz. Hangisi bir kullanışlılığa sahip değil sadece bir görsel olarak orada duruyor? İşte bu soruların cevabı olarak sıraladığınız eşyaların sayısı çok ise o halde hızla minimalist anlayışı benimsemeniz gerek. Hayatınızı gereksiz detaylar ile karmaşıklaştırıyorsunuz demektir. Minimalist yaşam evinizde ihtiyaç duyacağınız eşyaların, kendi içinde bir düzen ile yerleşmeleri ve size huzur verirken hayatınızdan çalmamalarıdır. Şöyle ki, çok eşya çok temizlik demektir ve bu da hayatınızın büyük bir bölümünü eşyalara hizmet ederek harcıyorsunuz demektir. Sözü çok uzatmayalım da hadi minimalist dekorasyonun sırlarından söz edelim. Bu tüyolar ile siz de yavaş yavaş minimalist anlayışı benimseyebilir, evinizin dönüşümü ile hayatınızı da minimalist hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte de iç huzuru bulabilirsiniz.Minimalist Dekorasyonun Sırları

1 – Minimalist yaşama geçiş adım adım gerçekleşir. Eğer sıfırdan bir evi tasarlamıyor, mevcut dekorasyonunuzu dönüştürmeyi düşünüyorsanız, adım adım ilerlemelisiniz. Örneğin bir ayınızı mutfağa, bir ayınızı yatak odasına, bir ayınızı çocuk odasına ve bir ayınızı oturma odasına ayırabilirsiniz. Bu şekilde bir planlama panik olmanızı engelleyecek, daha sakin kafa ile karar vermenizi sağlayacaktır.

2 – Minimalist dekorasyona geçiş sürecinde aklınızdaki temel soru, “Benim buna ihtiyacım var mı?” olmalıdır. Faydasız olan tüm eşyaları yavaş yavaş ortadan kaldırmalısınız.

3 – Ortadan kaldırdığınız eşyaları bir hafta gibi bir süre kenarda bekletebilir ve ihtiyacınız olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Genellikle insanlar bu süreçte, ihtiyaç duymadıklarınız hatta neden bu eşyaları aldıklarını dahi hatırlamadıklarını söylüyorlar. Anlayacağınız, zaten pek çok eşyamız faydasızca evimizde yer tutuyor. Kapitalist sistem diyor susuyoruz. J

4 – Oldukça fazla eşyadan kurtulacaksınız bu değişim sürecinde. Çünkü adım adım ilerlerken, eşyalarınızın büyük bir kısmına ihtiyaç duymadığınızı göreceksiniz. Böylece gittikçe daha da sadeleşecek, minimalist dekorasyondan daha da fazla zevk alacaksınız. Ancak kurtulmak istediğiniz eşyaları ne yapacağınız da önemli bir sorun. Bunun için ise şöyle önerilerimiz var; giysileri, pek çok şehirde belediyelerin tesis ettiği giysi dönüşüm bankalarına bırakabilirsiniz. Dolap.com, Gardrops.com, Modacruz.com gibi siteler de bu açıdan iyi birer alternatif olabilir. Burada da giysilerinizi nakde çevirebilirsiniz. Eşyalar için ise letgo.com iyi bir seçenek olacaktır. Pek çok eşyanızdan bu site sayesinde kurtulabilir, aynı zamanda para kazanmış olabilirsiniz.

5 – Mutfaklarımız genellikle çok dolu. Çünkü pek çok kadın için mutfak alışverişi yapmak ayrı bir keyif. Hele o çiçekli böcekli yemek takımları, göz alıcı fincan setleri yok mu, aklımızı başından alıyor. Diğer taraftan bir düşünün, kaç fincan takımına ihtiyacınız olabilir ki? En fazla kaç kişilik misafir grubu ağırlıyorsunuz? Bu soruların cevaplarına göre mutfak eşyalarınızı azaltarak minimalist olabilirsiniz. En fazla 3 kahve fincanı takımı genellikle yeterli oluyor ve tencere takımı alırken de en fazla iki takıma ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Böylece aradığınıza daha kolay ulaşacaksınız ve tezgâhınızın üzerinde biriken eşyalar ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.6 – Minimalist dekorasyonun tıpkı mağaza vitrini gibi olduğunu söyleyenler olacaktır. Onlara kulak asmayın, çünkü anıları inşa eden eşyalar değildir, insanlardır. Siz kendi yaşadığınız güzel anlara odaklanın. Dostlarınızla yaptığınız keyifli sohbetler koltuklarınızı kıymetli kılar, sevdiklerinizle yediğiniz lezzetli yemekler yemek masanıza anlam kazandırır ve eşinize hazırladığınız yemekler mutfağınızı anlamlı kılar. Aldığınız fincanın, biblonun ve benzeri gereksiz her şeyin anılar ile bir ilgisi yok. Evinizi kıymetli yapan da eşyalar değildir, siz ve anılarınızdır.

7 – Minimalist dekorasyonda, hem eşyalar arasında bir uyum olmalı, hem de az eşya olmalı. Bunu perdelerinizde de uygulayabilirsiniz. Örneğin, görevi sadece gösteriş olan ve hiç kullanılmayan fon perdelere para ödemeyin. İhtiyacınıza göre bir tül ve mahremiyet sağlayıcı ve güneşi engelleyici bir perde işinizi görecektir. Stor gibi alternatifleri de tercih edebilirsiniz ama her pencere için 4 kat perdeye inanın ihtiyacınız yok. Yokluklarını dahi fark etmeyeceksiniz.

8 – Eşya kirliliğinden kurtulmaktır minimalist dekorasyon ve emin olun koltukların üzerinde sayısını dahi bilmediğiniz kadar yastığa ihtiyacınız yok. Onlar sizin güzel göründüğü için aldığınız yastıklar olabilir ama yastıklardan size oturmaya yer kalmıyorsa ve konfor sağlamak yerine oturunca rahatsızlık hissi veriyorsa kurtulun onlardan.

9 – Giysileriniz arasında bir uyum yakalayıp, buna göre kullanışlı ve az parçayı tercih ederseniz, hazırlanmak için daha az zaman harcadığınızı göreceksiniz. Bir düşünün dolabınızdaki kaç parça giysiyi 1 yıldan uzun süredir hiç giymediniz. Demek ki o giysiye ihtiyacınız yok ve yokluğunu dahi fark etmezsiniz. Sadece evinizde yer tutuyor ve eşya kirliliği yaratıyor.

10 – Çocuk odalarında da minimalist dekorasyonu benimsemek gerek. Elbette ki çocuklar için bu anlayış daha esnek kurallara sahip olacaktır. Ancak çocuklarınıza eşyalar arasında kaybolmayacakları, rahatça oynayıp öğrenebilecekleri, hayal güçlerini kullanabilecekleri bir oda tasarlamalısınız. Her bir eşyayı faydalı olup olmadığı konusunda sorgulamanız oldukça iyi bir yöntem olacaktır bu yolculukta.

www.herseyecevap.comMinimalist Dekorasyonun 10 Sırrı – Minimalist Dekorasyon Nedir?” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir