Muhallebi Yapımı Nasıldır?

Muhallebi yapımı son derece kolay olmakla birlikte, eğer bu konuda deneyiminiz yoksa biraz zor gibi görünebilir. Ancak bir kez eliniz alıştığında da her fırsatta muhallebi tarifi ile birlikte girersiniz mutfağa… Üstelik muhallebi yapımı kolay olmakla birlikte, lezzeti de harikadır. İnsanı çocukluğuna götüren bu lezzeti siz de çocuklarınıza yapabilirsiniz. Hadi, sözü daha fazla uzatmayalım da insanı masalsı bir dünyaya götüren, damağında benzersiz bir lezzet bırakan muhallebi yapımı nasılmış, neler gerekiyormuş bakalım.

Muhallebi yapımı, Muhallebi tarifi, Muhallebi nasıl yapılır, Kolay Muhallebi

Muhallebi Tarifi için Gereken Malzemeler

Muhallebi tarifi için basit malzemelere ihtiyacımız var. Hemen hemen her mutfakta bulunan ve tatlı bir şeyler yapmak istediğimizde de hemen elimizin gittiği malzemelerden söz ediyoruz. İşte kalem kalem muhallebi yapımı için ihtiyaç duyacağımız malzemeler…

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı buğday nişastası
  • 1 paket vanilya
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Muhallebi Yapımı

Muhallebi yapımı, son derece basit… Sıraladığımız malzemeleri hazır edin de hemen başlayalım. İlk iş olarak soğuk sütü tenceremize alarak başlıyoruz muhallebi tarifi yapılışına. İçerisine hemen unu ilave ediyoruz. Güzelce karıştırıyoruz bir çırpıcı yardımıyla ki, un topak topak olmasın. Daha sonra ise nişasta ve toz şekeri ekleyerek, yine güzelce karıştırıyor ve bütün malzemeyi harmanlıyoruz. Muhallebi yapımı neredeyse bitti desek doğru olur. Bu noktada kıvam alana kadar karıştırarak ocakta tutuyoruz. Tam anlamıyla muhallebi kıvamına geldiğinde ise ocaktan alıp, vanilya ile tereyağını ekliyoruz. Bu malzemeler ile birlikte de güzelce karıştırıp harmanlıyoruz ve mis gibi muhallebi kokusunu içimize çekiyoruz.

Muhallebi yapımı neredeyse bitti… Muhallebimizi kâselere alarak süsleme ve sunum aşamasına geçebiliriz. Muhallebi tarifi işte bu kadar kolayken, süsleme kısmı büyük bir zevk. Hatta bu aşamayı çocuklarınız ile birlikte de yapabilirsiniz. Muz gibi meyveler üzerine çok yakışır. Tarçın, hindistancevizi, antep fıstığı ve fındık gibi eklemeler de yapabilirsiniz. Hatta kuru meyveler ile müthiş olabilir. Bu kısmı tamamen zevkinize kalmış… Ancak genel hatları ile muhallebi yapımı bu kadar kolay…

Muhallebi yapımı konusundan söz etmişken, farklı bir muhallebi tarifi ile karşılaşabileceğiniz bir tatlıdan söz edelim. Tabi ki Tiramisu! Tiramisu tarifimiz, sizi bambaşka bir muhallebi tarifi ile buluşturacak. Oldukça farklı bir muhallebi yapımı ile karşılaşacaksınız. Bu sebeple, mutlaka Tiramisu tarifimize de göz atmalısınız. Şimdiden afiyet olsun! Daha fazlası için ise sizi hemen Yeme – İçme köşemize alalım.

www.herseyecevap.com

Muhallebi Yapımı Nasıldır?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir